ABde otomobil satışları, büyük düşüşü yaşıyor | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

ABde otomobil satışları, büyük düşüşü ...

Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaş, sadece iki ülkeyi değil bütün dünyayı etkiledi. Savaştan en çok ...
ABde otomobil satışları, büyük düşüşü yaşıyor

ABde otomobil satışları, büyük düşüşü yaşıyor

Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaş, sadece iki ülkeyi değil bütün dünyayı etkiledi. Savaştan en çok etkilenen sektörlerden biri de otomobil sektörü oldu. Avrupa Birliği (AB) delegesi ülkeler, otomobil pazarında tarihin en büyük düşüşünü yaşadı.

Yüzde 20 gerileme yaşandı


Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), AB ülkelerinin mart ayına dair yeni otomobil tescil verilerini açıkladı.

Geçen senenin mart ayında 1 milyon 62 bin 511 olan yeni otomobil satışları, bu senenin aynı döneminde 844 bin 187'ye indi. Söz hususu dönemde AB'de yeni otomobil satışları geride bıraktığımız senenin aynı devresine kıyasla yüzde 20,5 azaldı.

Başı İspanya çekti

AB ülkeleri arasında otomobil satışları mart ayında geride bıraktığımız senenin aynı devresine göre İspanya'da yüzde 30,2, İtalya'da yüzde 29,7, Fransa'da yüzde 19,5 ve Almanya'da yüzde 17,5 geriledi.

Yeni otomobil tescillerinde düşüş

AB delegesi 27 ülke arasında mart ayında en çok yeni otomobil Almanya'da trafiğe çıktı. Bu dönemde Almanya'da 241 bin 330, Fransa'da 147 bin 78, İtalya'da 119 bin 497 ve İspanya'da 59 bin 920 yeni otomobil tescil edildi.

AB'de yeni ticari vasıta tescilleri, Ocak-Mart 2022'de geride bıraktığımız senenin aynı devresine göre yüzde 12,3 düşerek 2 milyon 245 bin 976'ya indi.

Geçen senenin temmuzunda düşüş başladı

Böylece, AB ülkelerinde yeni otomobil satışları geride bıraktığımız senenin temmuz ayından beri düşüş göstermiş oldu. Üreticilere göre, mart ayında AB'de en çok yeni otomobil satışını 203 bin 919 ile VW Grubu gerçekleştirdi.

AB'deki yeni vasıtalarda VW Grubu'nu, Stellantis Grubu izledi. Peugeot, Fiat, Citroen ve Opel gibi markaları sahibi olan Stellantis Grubu, toplam 168 bin 421 otomobil sattı.

Renault Grubu ise 84 bin 882 yeni otomobille üçüncü sırada yer aldı.