Safir Halı Yıkama Fabrikası Diyarbakır Halı Yıkama Aşamaları | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Safir Halı Yıkama Fabrikası Diyarbakır Halı ...

Safir Halı Yıkama Fabrikası Diyarbakır Halı Yıkama Aşamaları

A-) Servis araçları ile toplandıkları yerden alınan halılar, halı yıkama fabrikası, halı yıkama yeri, halı yıkama atölyesi vb. isimlerle adlandırılan halı yıkama işletmelerine getirilir. 


B-) Araçtan indirme esnasında el dokuma, yün, ipek vb. gibi yöresel özelliklere sahip, farklı iplik ve boya kullanılarak yapılmış nitelikteki halılar ile overlok yapılacak halılar ayıklanarak başka başka bölgelere istiflenir. Bunun nedeni bu tür halıların yıkama tekniğinin diğer halılardan farklı oluşudur.Bu teknik hakkında sitemizin alt linklerinde ve bilgiler sayfasında bulunan menüler aracılığı ile gerekli bilgileri bulabilirsiniz 


C-) Birbirinden ayrıştırma işlemi gerçekleştikten sonra makina halısı yıkama prosesleri uygulama farklılıkları ile aşağıdaki şekilde gerçekleştirilir. 


1-) Toz alma işlemi Halı yıkama öncesi yapılan bu işlem genel olarak iki şekilde uygulanır. a-Tokatlama-Dövme Yöntemi Genellikle Ege Bölgesi İzmir-Manisa bölgelerindeki eski halı yıkamacıların kullandıkları bu yöntemde, içi birkaç halı alacak bir kafes içinde döndürülen halılar bu dönüş esnasında yukarıdan aşağıya düşmek sureti ile tozlarını bırakırlar. Toz alma makinası olarak adlandırılan bu makinalar son yıllarda biraz da olsa cazibesini yitirmiştir. Bunun nedeni blower gibi güçlü vakum sistemlerinin varlığı ile hav alma için yapılan aparatların aynı zamanda bu işlem içinde kullanılmaya başlanmasıdır. b-Vakumlama Yöntemi Güçlü vakum makinası ve hav alma aparatları ile yapılan toz alma işlemleri, son yıllarda geçerlilik kazanan yıkama öncesi yöntemlerden biridir. Blower kullanımının tanınması ve yaygınlaşması ile başlayan halı yıkama öncesi bu toz alma yöntemi de yerini pratik hav alma teknolojisine bırakacağa benzemektedir. 


2-) Halı yıkama esnasında yoğun gelberi uygulaması ile toz alma prosesini atlama Son yıllarda artan halı yıkama arzına paralel, fiyat rekabetleri nedeni ile birçok halı yıkama işletmesi zaman ve ekipman maliyetini düşürmek adına toz alma prosesini atlayıp, halı yıkama esnasında yoğun gelberi yaparak su ile birleşip çamur haline gelen tozu, bol gelberi ile öteleleme işlemi yaptıktan sonra, halı üzerinden uzaklaştırılması sureti ile bu uygulamayı gerçekleştirmektedirler.Tam otomatik halı yıkama makinalarında bu işlem makinanın bir aparatı sayesinde gerçekleştirilmektedir. Halı yıkamacılıkta gerçek anlamda gelberi çekmek zor bir işlem olduğu için toz alma prosesini atlayarak, tozu alınmış bir halının yıkama kalitesine ulaşacak derecede, gerçekte gelberi yapan firma sayısı parmakla gösterilecek kadar azdır.Otomatik makinalardaki teknolojik gelişmeler, gelberi işlemini kolaylaştırmaya doğru ilerlemektedir. Sonuç olarak bu halı yıkama makalesinin C maddesinde anlattığımız toz alma işlemi geçerli ve gerçekçi bir halı yıkama prosesi olup tek ikamesi, eğer firmanın çok güçlü kuvvetli ve deneyimli elemanları var ise bu elamanların gerçek anlamda yoğun gelberi yapabilmelerine bağlıdır. Aksi halde yüzde yüz kalitede halı yıkamak mümkün olmayabilir. 


D-) Doğru temizlik maddesi seçimi Halı yıkamacılıkta çok önemli proseslerden bir tanesi de doğru halı şampuanı seçimidir. Üstün kaliteye ulaşmak için olmazsa olmaz unsurlardan biri olan halı yıkama şampuanlarında bulunması gereken asgari özellikler sitemizin diğer bölümlerinde ayrıntılı olarak vurgulanmıştır. (bknz. Era 111 Özellikleri menüsü.) 


E-) Sert zemin cila makinası ile fırçalama 


Toz alma işleminden sonra yıkama alanına halılar serilerek ıslatılır ve üzerlerine Era 111 halı şampuanı tatbik edilir. (Sert zemin cila makinası bundan böyle manuel fırça makinası veya fırça makinası olarak adlandırılacaktır) Fırça makinasınin sert örülmüş fırçasının, halı üzerinde oval dönüşü ile halı yıkama proseslerinden fırçalama işlemi başlamış olur. Bu makina halı üzerinde optimum oranda dolaştırılarak oldukça başarılı bir fırçalama sağlar. Manuel fırçalama işleminde halı yıkanırken lekelere lokal olarak müdahale edebilme şansı çok fazladır. Henüz bazı otomatik makinalarda bu özellik pek fazla gelişmemiştir. Manuel fırça makinası kullanılarak yapılan bu uygulama ülkemizde halen geçerli ve tercih edilen bir yöntem olmaya devam etmektedir. Özellikle lekelerle mücadelede oldukça verimli bir halı yıkama yöntemidir. Lekelere lokal müdahale şansı vardır. 


Otomatik halı yıkama makinaları ile fırçalama 


Önemli ve daha doğrusu alternatif bir halı yıkama prosesi olarak değerlendirmemiz gereken endüstriyel halı yıkama makinaları ile fırçalama işlemi; yine içerisinde birden fazla fırça olan, sert zemin cila makinası, yani fırça makinasını, el ile birkaç defa dolaştırmanın fazla bir işçilik gerektirdiğine inanan; makina imalatçıları tarafından tasarlanmış otomatik makinalar ile yapılır. Halı yıkamacılar için oldukça zor olan gelberi işlemi makinalara entegre edilmeye yeni yeni başlamıştır. Bu sektörde makinalaşmanın iyi yönlerinden bir tanesi halıların tek tek yıkanabilmesidir. Makinalaşma konusunda, gerçek halı yıkama yorumlarını belki birkaç yıl sonra yapmamız mümkün olacaktır. Bu konudaki çalışmalar gün be gün daha ileriye gitmektedir. Fakat biz bu yöntemi de şu an için sadece fırçalama yöntemleri prosesi olarak alıp makalemize devam ediyoruz.


F-) Gelberi - Durulama 


İyice fırçalanan halılarda, iyice kabaran kir ve pisliklerin gelberi ile sürekli ileri yöne atılması sureti ile yapılan işleme gelberi çekme denir. Otomatik makinalarda gelberi aparatı bu işe yarar. Makina imalatçılarınca bu aparatın daha etkili hale getirilmesi gerekmektedir. Bu işlem de; halı yıkama prosesleri arasında tanımlanan en önemli uygulamalardan biridir. Bu işlemi yapan makine ise, iyi bir sisteme sahip olması; İnsan emeği ile yapılıyorsa ; personelin fiziki olarak kuvvetli insanlar olması şarttır. Temiz su ile gelberi çekmeye veya makinaya çektirmeye devam edilerek durulama işlemi de yapılır ve bu çok önemli proses de gerçekleştirilmiş olur. 


G-) Sıkma 


Halı yıkama sıkmadan olmaz. Yine çok önemli bir proses olan sıkma işlemi halı sıkma makinaları aracılığı ile gerçekleştirilir. Yukarıda anlatılan halı yıkama evrelerinden geçerek sıkma aşamasına gelen halı 1500 - 2000 devir hızında dönen halı sıkma makinasının kromdan yapılmış paslanmaz özellikteki iç tamburuna yerleştirilerek makinaya start verilir ve sıkma işlemi gerçekleştirilir. Halı yıkama evresinin son aşamalarından birisi olan bu işlem için; piyasada iki tip halı sıkma makinası vardır. a-Kazan tipi halı sıkma makinası b-Boru tipi halı sıkma makinası Yıkanmış halılar kazan tipine katlanarak konur. Boru tipinde rulo şeklinde konur. Son yıllarda boru tipi halı sıkma makinaları halı yıkamada daha fazla tercih edilmektedir. 


H-) Asma 


Halı sıkma makinasından çıkan halılar açılarak 22 ila 25 cm civarı aralıklı asma demirlerine yerleştirilir. Halı yıkama atölyesinin üstü kapalı yanları hava sirkülâsyonuna uygun şekilde açık olan kısmında bulunması gereken ; bu asma demirlerine halılar içleri, yani basılan yerleri yüz yüze gelecek şekilde yerleştirme yapılır. Bu şekilde yıkama sonrası halı asmanın nedeni özenle yıkanmış halının çevredeki toz etkenlerine maruz kalmamasıdır. Ayrıca bu demirler en azından galvaniz olursa; halılara pas vb maddeler bulaşmamış olur. 


I-)Toplama-kalite kontrol-hava alma-kokulama-ambalaj 


Yıkandıktan sonra iyice kuruyan halılar, askılardan toplanıp kalite kontrol masası üzerine açılır. Yıkama sonrası üzerinde iplik kırıntısı, saç kılı vb maddeler kalıp kalmadığına bakılır, eğer varsa alınır. İyi bir gelberi uygulanmışsa kalan havlar minimum düzeydedir. Son yıllarda Makina firmalarınca, Hav alma ünitesi adında alternatif, ürünler üretilmektedir- bu ekipmanlar yardımı, ya da el fırçası ile üzerinde hiçbir yabancı madde bulunmadığı anlaşılan veya bu hale getirilen halı, genele hitap eden fresh bir koku ile parfümlenerek rulo halde sarılır. Halı yıkamanın en son evresi olan ambalajlama işlemi gerçekleştirilerek temizlik öyküsü tamamlanır. Halıların pırıl pırıl teslimatı gerçekleştirilir. Başlıca halı yıkama evreleri bu makaledeki gibi olup, detaylar noktasında firmadan firmaya ufak tefek uygulama farklılıkları görmek mümkündür.


SAFİR halı yıkama fabrikasi Bir ERA 111 Ailesi Üyesidir.