Yeşil Çayın Bilinmeyen Yönleri | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Yeşil Çayın Bilinmeyen Yönleri

Yeşil çay ...
Yeşil Çayın Bilinmeyen Yönleri

Yeşil Çayın Bilinmeyen Yönleri

Yeşil çay yıllardır bizlere, sağlık dostu ve kilo verdirici bir çay olarak anlatılıyor. Çin ve uzak doğu ülkelerinin icadı olan yeşil çayın bizlere faydaları ve zararları nelerdir?

Yeşil çayın yan etkileri

yeşil çayın yan etkileri var ve faydaları da var. Çayın beyin işlevini geliştirdiği ve yaşla ilgili hafıza sorunlarını önlediği bulunmuştur. Ayrıca kanseri önlemeye yardımcı olur ve çoğu kilo kaybı diyetine giren aktif bir maddedir. Ek avantajlar olarak yeşil çay, geliştirilmiş diş sağlığına ve gelişmiş bağışıklığa katkıda bulunur. Ayrıca diyabet tedavisinde yardımcı olabilir.

Yeşil Çay

Yeşil Çay yan etkileri

Öncelikle, kafein ile ilgili sorunlar var. Yeşil çay da her çay gibi, kafein içerir. Bu, önce kabul etmemiz gereken bir şeydir. Aşırı kafein alımı sinirlilik, titreme ve kaygı ile ilişkilendirilmiştir. Ve kafeini tolere edemeyen insanlar daha fazla acı çekerler - az miktarda kafein alında bile bu semptomlar ortaya çıkar. Ayrıca, yeşil çay vücudunuzun demir emme kabiliyetine zarar verebilir. Şimdi, bu bir sorundur. Demir eksikliği size bir takım ciddi sorunlar verebilir.. Yeşil çay da belirli ilaçlarla etkileşime girer ve etkileri kötüdür. Son on yılda bir yapılan bir çalışmada, yeşil çay ve kanser önleme arasındaki bağın zayıf ve çelişkili olduğu öne sürülmüştür. Demans ve Alzheimer vakası da böyledir. Bir başka çalışma, yeşil çay alımı ile azaltılmış kolesterol seviyeleri arasında oldukça zayıf bir bağ buldu. Yeşil çayın fazla tüketilmesi kafeinin aşırı yüklenmesine ve bunun sonucunda da uykusuzluğa, mide bulantısına, titreme, huzursuzluğa vb. Neden olabilir. Tabii ki, bu ani bir şekilde fazla tüketmek eğiliminde olan insanlarda daha belirgindir. Başka bir deyişle, kafeine duyarlıysanız, yan etkilere karşı daha hassas olursunuz. Çalışmalara göre, günde 400 mg'a kadar kafein çoğu yetişkin için güvenlidir. Kabaca 4 bardak demlenmiş kahve veya 10 kutu Cola veya enerji içeceği miktarı kadardır. Yeşil çayın herhangi bir yan etkisi var mı?

 Mide sorunları

 Kafein mide sorunlarında en suçlu etken olabilir. Diğer çay türlerine göre daha az miktarda kafein olmasına rağmen hala sorunlara neden olabilir. Bunun nedeni, kafeinin sindirim sürecinde yer alan asit miktarını arttırmasıdır. Bu, ağrıya ya da mide bulantısına neden olabilir.Ayrıca, yeşil çay, kanseri, özellikle gastrik kanseri önlemek için desteklenmesine rağmen, çalışmalar bu konuda yetersizdir. Rochester Tıp Merkezi Üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, yeşil çay içtikten sonra mide ağrısına maruz kalırsanız derhal doktorunuza gidin ve yeşil çay tüketmeyi bırakın.

Aşırı yeşil çay Demir Eksikliği ve Anemi yapar

 Tayvan'da yapılan bir araştırmaya göre, aşırı miktarda yeşil çay tüketilmesi demir eksikliği anemisine neden olabilir. Daha da önemlisi, demirden zengin bir yemekten sonra yeşil çay almak, çaydaki ana bileşiklerin demir ile bağlanmasını sağlayabilir. Böyle bir durumda yeşil çay, bir antioksidan olma potansiyelini kaybedecektir. Yeşil çaydaki ana bileşiğin, iltihaba neden olabilecek miyeloperoksidaz adı verilen bir enzimi inhibe ettiği bilinmektedir. Ancak, çay demirden zengin gıdalarla tüketildiğinde, EGCG, miyeloperoksidazın enflamatuar etkisini inhibe etme ve böylece enflamasyona yol açma yeteneğini kaybeder.Yeşil çay, gıda ve besin takviyeleri ile demir emilimini engelleyen tanenler içerir. Bazı kaynaklar, yeşil çayda limonun eklenmesi ya da yemekler arasında içilmesinin bu sorunu giderebileceğini söylüyor.

Fazla Tüketim Baş ağrısı yapar

Yine, kafeinden dolayı, yeşil çay hafif ila şiddetli baş ağrılarına neden olabilir ve baş ağrısı, zaten görmüş olduğumuz gibi, aşırı miktarda yeşil çay almasıyla ortaya çıkabilen demir eksikliği nedeniyle olabilir.Baş ağrılarından başka, yeşil çay da baş dönmesine neden olabilir. Ve araştırmalara göre, insanlarda yeşil çayın maksimum tolere edilen dozu günde 9.9 gram - günde yaklaşık 24 fincan içeceğin eşdeğerdir. Dikkat çekilmesi gereken önemli bir nokta da, yeşil çay özütü 100'den fazla  bitkisel takviyede ve müstahzarlarda listelenmiş olsa da, herhangi bir rahatsızlığa karşı bir tedavi olarak kullanımı kesinlikle FDA tarafından desteklenmiyor.

Yeşil Çayı aşırı tüketmek Uykusuzluğa Neden Olabilir

Yeşil çayın olası başka bir kötü etkisi uyku ile ilgili bir sorundur. Yeşil çay tüketimini sınırlandırarak bu kötü durum önlenebilir, çünkü yeşil çaydaki kafeinin ölümcül dozu günde 10-14 gram olarak tahmin edilir. Gün içinde çok geç saatlerde yeşil çay alırsanız bu etkiye neden olabilir. Bunun en belirgin nedeni, sinir sistemini uyaran ve kişinin uykusuna müdahale edebilen kafeindir. Daha da önemlisi, gebe ve emziren kadınlar yeşil çay alımını sınırlamalıdır, yeşil çay anne sütüne geçebilir ve  bebekleri huzursuz edebilir.

Düzensiz Kalp atışı

Yine, yeşil çay içinde var olan  kafeinin  kalbi uyardığı biliniyor. Kalp hızınızın hızlanmasına ve dolayısıyla hızlı bir şekilde kalp atışına neden oluyor, bu durum taşikardi adı verilen bir durumdur. Bu durum sanki kalbiniz göğsünüzde vuruluyormuş gibi hissetmenizi sağlayabilir. Her zamankinden daha fazla olarak kalp atışlarınızın farkındasınızdır.