Windows 10 da Mavi Ekran Hatası Çözümü | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Windows 10 da Mavi Ekran Hatası Çözümü

Her şey harika gidiyor saatlerdir çalışıyorsunuz ve bir sunuma hazırlanıyorsunuz sunum yazınızı ...
Windows 10 da Mavi Ekran Hatası Çözümü

Windows 10 da Mavi Ekran Hatası Çözümü

Her şey harika gidiyor saatlerdir çalışıyorsunuz ve bir sunuma hazırlanıyorsunuz sunum yazınızı sonlandırmak üzeresiniz ki bir anda bilgisayar ekranı masmavi oluyor. Gitti saatlerin emeği. Bu sadece yazıda değil, photoshop’ta çalışırken de, oyun oynarken de her durumda olabilecek büyük bir aksilik. Windows 10 işletim sisteminde sıkça karşılaşılan hatalardan en beteri diyebiliriz. Yaşanılan bu olumsuz duruma mavi ekrana hatası asıl adıyla BSOD yani mavi ölüm ekranı da deniliyor.

Mavi ekran hatası donanımsal veya yazılım sal birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir sorun. Bu sorun ortaya çıktığında bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor ki bu da geçici bellekte tutulan tüm çalışmaların yok olması anlamına geliyor. Mavi ekran hatası aldığınızda genelde internette çözümünü aramaya kalkarsınız ve net olarak bir bilgi bulmanız zor olur. Genelde çözümler bir ya da birkaç nedeni kapsar ki bunlarda çözüm odaklı olmanın dışındadır genellikle.

Windows 10 da Mavi Ekran Hatası Çözümü

Mavi Ekran Hatasının Çözümleri

Öncelikle mavi ekran çıktığında ekranda neler yazdığına bakmalısınız tabi ki tümünü değil. Mavi ekran hatalarında hata kodları olur bunlar stop kod veya QR kod olabilir. Hatayı aldığınızda bu kodları not edip internet üzerinden hatanın nedenini öğrenebilir ve gerekli çözümleri de buna göre bulabilirsiniz.

İşletim sistemi güncellemelerine dikkat etmelisiniz. İşletim sisteminin otomatik güncellemeleri her ne kadar performansı arttırıcı olsa da Bir güncellemeden sonra sürekli mavi ekran hatası alıyorsanız bu güncellemenin düzgün kurulmadığı anlamına gelebilir. Gerekli güncellemeyi kaldırıp tekrar yüklemek lehinize olacaktır. Herhangi bir güncellemenin mavi ekran hatası verip vermediğini anlayabilirsiniz. Bunun için denetim masasından güncellemelere girerek güncellemeleri denetle bağlantısına girerek en son güncellemeleri görebilir ve kaldırıp tekrar hata alıp almadığınıza bakabilirsiniz.

Bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz. Format atmak yerine işletim sistemini sıfırlamak genelde mavi ekran hatası için çözüm olabiliyor. Başlat düğmesine sıfırla yazarak çıkan bağlantılarda bu pc yi sıfırla bağlantısı ile sıfırlayabilirsiniz.