Wifi Bağlantısında Çakışma Problemi Çözümü | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Wifi Bağlantısında Çakışma Problemi ...

Wifi Bağlantısında Çakışma Problemi Çözümü ,
Wifi Bağlantısında Çakışma Problemi Çözümü

Wifi Bağlantısında Çakışma Problemi Çözümü

Wifi Bağlantısında Çakışma Problemi Çözümü ,Wireless bağlantınızda büyük bir hız kaybı yaşıyorsanız, Sinyallerin birbiri ile kesişmesi olarak nitelendirilen olaya maruz kalmışsınız demektir. Sinyallerin birbiri ile çakışma yapması genelde insan nüfusu çok olan büyük sitelerde apartmanlarda iş yerlerinde olabilecek bir durum olarak çıkıyor karşımıza. Fakat herşeyin olduğu gibi bu durumunda çözümleri mevcut.

Sinyallerin yoğunluğu neden olur.

Radyo dinliyorsunuz ve sevdiğiniz bir radyo kanalını açtınız. Bu kanal belli bir frekansta yayın yapıyor. Düşünsenize başka bir radyo kanalı da aynı frekansı kullanıyor olsa ne olurdu, ses çorbasına dönerdi ortalık. Aynı şekilde wireless sinyallerinde de durum bundan ibaret. Modemler genelde 2.4 ghz frekansını kullanırlar ve bu frekans ta birbirlerini kesmeyen toplamda 3 adet kanal vardır. 5 ghz frekansında ise birbirlerini kesmeyen toplamda 23 kanal vardır fakat 5ghz frekansı menzil olarak daha kısadır. Çözüm olarak ta kanal sayısı fazla olan modemleri tercih edebilir yad a modemimizdeki kanalları deneyebiliriz. Son teknoloji modemlerde 3 bant ibaresi var ama siz yine de 2 bant modem alın işiniz sağlam olsun.

Wifi Bağlantısında Çakışma Problemi Çözümü

Neler lazım

Öncelikle wireless sinyalleri için hangi frekanslar daha az kullanılıyor ve daha çok güvenli onu tespit etmemiz gerekiyor. Bu işi manuel olarak yapamayacağımız için programa ihtiyacımız olacak bunun için de Wifi Analyzer prgramını kullanabilirsiniz.

Wifi Analyzer uygulamasını yükledikten sonra bağlı olduğunuz modeme ait sinyal gücünü görebiliyoruz. Bu araç sayesinde güvenlikli wifi frekansının hangisi olduğunu da görebilme şansına sahibiz. Güvenilir frekans numarasını alalım.

Wifi Bağlantısında Çakışma Problemi Çözümü

Şimdi Modem yönetimine giriyoruz bu genelde 192.168.1.1 olarak girilir açılan sayfada kullanıcı adı şifre giriyoruz. Frekans ayarlarımıza kablosuz sekmesinden ulaşabilir ve hangi frekansın uygun olduğunu bildiğimiz için o frekansa değiştirebiliriz. Bu durumda da bir değişiklik olmazsa modemi yeniden başlatın.