WiFi 7 Nedir Ne Kadar Hızlı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

WiFi 7 Nedir Ne Kadar Hızlı

WiFi 7, WiFi 6'ya göre bir yükseltme olacak yeni nesil kablosuz bağlantı standardıdır. ...
WiFi 7 Nedir Ne Kadar Hızlı

WiFi 7 Nedir Ne Kadar Hızlı

WiFi 7, WiFi 6'ya göre bir yükseltme olacak yeni nesil kablosuz bağlantı standardıdır. Qualcomm'a göre, WiFi 7, WiFi 6'ya kıyasla iki kat internet hızı ve yarı gecikme süresi verecek bir hız yükseltmesidir.

WiFi 7, IEEE 802.11be olarak da adlandırılır, 2.4Ghz, 5Ghz ve 6Ghz frekans bantlarını kullanan bir kablosuz ağdır. IEEE'ye göre, yeni standart önemli ölçüde daha yüksek internet hızları ve daha geniş bant genişliği sağlayacak.

WiFi 7 İnternet hızı

Mediatek daha önce WiFi 7'nin WiFi 6'dan üç kat daha hızlı olacağını söylemişti. Ancak, gerçek bir senaryoda sadece iki kat hıza ulaşması muhtemel olduğu için bu çoğunlukla teorik görünüyor.

Standart günlük gadget'larımızda geçerli olana kadar oldukça uzun bir süre olacaktır. Bu nedenle, çoğu WiFi 7 teknik özellikleri teoriktir ve gerçek dünyadaki internet hızlarına dayanamayabilir. Bununla birlikte, yeni standart 30Gbps iletim hızına sahip olacak, 9.6 Gbps WiFi 6E'den büyük bir yükseltme.

WiFi 7 ayrıca önceki 160 MHz'den bir yükseltme olan 320 MHz tek kanallı bant genişliğini kullanır. 6GHz ile birleştirilen bu genişletilmiş bant genişliği, daha fazla cihazın aynı ağa parazit olmadan bağlanmasına izin vermelidir.

Genişletilmiş bant genişliği, birçok kişi aynı ağı paylaşacağı ve cihazlarını aynı anda bağlayacağı için yararlı olacaktır. Ofisler, kafeler ve halka açık WiFi bölgeleri gibi yerler hızdan ödün vermeden daha fazla insana hitap edecektir.

WiFi 7'ye güç olan teknolojiler

WiFi 7, selefinden geliştirmek için birçok teknoloji kullanır. Aşağıda, en yeni standartta görmeyi bekleyebileceğiniz bazı teknolojiler yer almaktadır.

  • Çoklu Bağlantı İşlemleri (MLO)
  • MU-MIMO (Çok Kullanıcılı, Çoklu Girişli, Çoklu Çıkışlı)
  • Zamana Duyarlı Ağ (TSN)
  • Quadrature Genlik Modülasyonu (QAM)
  • Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA)

En dikkat çekici teknoloji MU-MIMO olacak ve maksimum bağlı istemci cihaz sayısını sekizden 16'ya artıracak. Gecikme süresine gelince, en yeni standart aynı anda birden fazla bant boyunca birden fazla çevrimiçi bağlantıyı etkin tutmak için MLO'yu kullanır.

Bizi nasıl etkileyecek?

Yeni WiFi 7 standardı, günümüz internet kullanıcıları ve yüksek veri gereksinimleri için yapılmıştır. Bu, özellikle video akışı, video konferans, sesli aramalar vb.

Yeni standart, bulut oyunları, kablosuz sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik oynamayı çok daha erişilebilir hale getirecek. İnsanlar ayrıca 4K hatta 8k çözünürlükte yayın yapabilecekler. Ancak, tüm bunlar yalnızca bulunduğunuz yerdeki temel geniş bant hızı iyiyse mümkün olacaktır.

Yeni standart geriye dönük uyumlu olacak ve çoğu eski dişli ile çalışacaktır. Ancak, WiFi 7'li herhangi bir cihaz görmemiz biraz zaman alacak, bu yüzden WiFi 6 veya 6E yönlendiricinizin güncel olmadığı konusunda endişelenmeyin.