Türkiyede Öğretmen Olmak | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Türkiyede Öğretmen Olmak

Realist bir adamım ben, doğruları ne olursa olsun söylemekten ve düşündüğümü ...
Türkiyede Öğretmen Olmak

Türkiyede Öğretmen Olmak

Realist bir adamım ben, doğruları ne olursa olsun söylemekten ve düşündüğümü aktarmaktan çekinmeyen birisiyim. Bugün 24 Kasım öğretmenler günü, kendini gerçekten doğru eğitime adamış, bildiklerini ve düşündüklerini değilde, gerçekleri öğrencilerine aktarabilen tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun. Öğretmenlik sabır işi her yiğidin harcı değil.

Artık zaman değişti. Nerede o eski öğretmenler bee.. Hani şu bir bakışına korktuklarımızdan. Despot ve çantasında bir adet cetvel bulunduran (dayak için ) . Benimde var tabi birkaç anım. Çok yaramaz bir öğrenci olduğum söylenemez lakin benimde o duyguyu tatmışlığım vardır. Bir seferinde ilkokul yılları , 4.sınıf falan diyebilirim.  Neden o işkenceye maruz kaldığımı hatırlamasam da , ilk defa dersimize giren bir erkek öğretmen tarafından masa önünde tek ayakta bekletilip, kollarımı iki yana açarak kollarıma suluk takılarak yarım saat boyunca bekletildiğimi bilirim. Evet bu bildiğiniz işkence, insanlık suçu. Şuan yapılsa direk ülke gündemine oturacak bir şey. Günümüzde öğrencilerin öğretmen dövdüğünü düşünecek olursak , devrin ne denli değiştiğini görebiliriz.

İlkokul öğretmenimi pek sevmezdim , paracı bir insandı. Ulaşılması zordu. Gerçi o dönem çocukları için öğretmenlerin geneli öyleydi diyebiliriz. Ortaokul yıllarımda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Lakin aklımda kalan öğretmenlerle ilgili en büyük hatıra, okula gelen yabancı bir heyet ile ingilizce öğretmenlerinin ingilizce konuşamaması idi :)

Lise yılları, belkide üniversite hayatından bile daha çok hatırladığımız en çok özlediğimiz o yıllar. Mükemmel bir arkadaşlık kurduğumuz, öğretmenleri artık iplemediğimiz yıllar. Onlarda iplemiyordu gerçi salla başım al maaşım.

O zamanın şartları ile şimdiyi kıyaslamak doğru olmaz tabi ki , 80 kişilik sınıfta okuduğum için şu anki 30 kişilik sınıflar bana biraz lüks geliyor aslında. El bebek gül bebek büyütülüyor çocuklar. Eskiden öğretmenden dayak yeyip babama söylediğimde birde babam döverdi beni kim bilir ne yaramazlık yaptın diye. Şimdi okul basan veli haberleri gazetelerin 3. sayfalarında çıkıyor.

Öğretmenlik sabır işi zor zanaat gerçekten yetenek işi! Bakın bilgili insandan önce sabırlı olacaksın. O kadar çocuğa katlanmak her kafadaki sesi dinlemek her yiğidin harcı değil. Lakin ülkemizde sırf işe girebilmek için öğretmen olanlar var. Profesyonellik istiyor her şeyden çok hemde. Bu yüzden eğitim kalitesi çok düşük. Binlerce atanamayan öğretmen, atansa da bir baltaya sap olamayan öğretmen. Farkı iyi sezmek lazım.

Kamudaki en rahat mesleklerden biri diyebiliriz. Yarım gün çalışma, fazla ders başı ek mesai, 15 tatil izin, hafta sonu izin, okullar kapandığında izin ooo uzuyor gidiyor. Söyledim ya realist bir insanım. Öğretmenlerin çıkıp, zam istiyoruz hak istiyoruz demesine ayar oluyorum abi. Hakkın olanı tabi ki isteyeceksin fakat hakkın değil. Senden daha fazla yatan bir meslek daha yok.

Son olarak güzel öğretmenlerin , işini saygıyla yapan öğretmenlerin sadece bugün değil her gün değerinin bilinmesi lazım. Unutmayın ki , bu ülkenin başbakanlarını da polislerini de, işçisini de, hakimini de onlar yetiştiriyor. Sizin bir yerlere geldiğinizi görmek onlar için en büyük mutluluk olacaktır. Onları bu mutluluktan mahrum etmeyin, hatırlatın unutturmayın. 24 Kasım Öğretmenlerimizin Günü Kutlu Olsun !