Türk Tarihinin İlk Keskin Nişancısı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - İş Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Türk Tarihinin İlk Keskin Nişancısı

Türk tarihinde az bilinen bir konu, gizli kahramanlarımızdan ilk keskin nişancımız ; Korkunç ...
Türk Tarihinin İlk Keskin Nişancısı

Türk Tarihinin İlk Keskin Nişancısı

Türk tarihinde az bilinen bir konu, gizli kahramanlarımızdan ilk keskin nişancımız ; Korkunç Abdül ... Anzak keskin nişancısının Türk askerlerine zor anlar yaşattığı Gelibolu Cephesi 'nde askerler siperden kafalarını çıkarmaya korkar durumdayken ortaya çıkan ilk keskin nişancımızdır.

Osmanlı kayıtlarında Korkunç Abdül hakkında bir bilgi bulunmamakta,asıl kimliği hakkında malumatımız çok azdır.Buna rağmen yabancı kaynaklarda ismi geçmektedir.üstelik kendisine ''terrible''(korkunç)lakabı takılacak kadar korkulan bir Osmanlı askeri Abdül.

Billy Sing'in vurduğu Osmanlı ve alman askerleri zerinde yaptığı kurşunun giriş yönü,askerin atış açısı,vurulan askerin duruş pozisyonu gibi çok ince hesaplamaları ile tanınan Korkunç Abdül, Gelibolu Cephesi'ne kan kusturan anzak keskin nişancısı için özel olarak çalışmıştı.

Her gün şafak vakti belirlediği bir sipere çıkar ve yerini belli etmemek için emin olmadan kesinlikle atış yapmazdı.Öldürdüğü düşman askerlerinin haberi hemen bütün cepheye yayılır,diğer askerlere moral verirdi.

Son mücadelesi ise Billy Sing ile olacaktı...

Korkunç Abdül

Avustralya'da doğup büyümüş, yaşadığı kasabada avcılığı ile nam salmış William Edward Sing...

1915 yılında yani 28 yaşındayken 1. Dünya Savaşı çıkınca, gönüllü olarak orduya yazıldı Sing. Çok geçmeden de Anzaklar'ın Gelibolu Cephesi'ndeki 5. Hafifi Süvari Alayı'na katıldı.

Gözcüsü, yardımcısı, yürüyüş kolu ve sonradan Avustralya hakkında bir çok tarih kitabı yazacak olan Ion 'Jack' Idriess ile mevzisine çıkıp saatlerce kıpırdamadan bekleyen Anzak keskin nişancısı, ordumuza kişisel olarak bakarsak en çok zarar veren Anzak askeridir muhtemelen... Ki kimseye durduk yere "The Assassin of Gallipoli" (Gelibolu katili) lakabı takılmaz değil mi?

Onlarca Türk subayını ve yüzlerce Türk askerini hedef alan mermileri (300 askerden fazla olduğu söylenmekte) bilhassa cepheye yeni gelen acemi askerleri hedef almaktaydı.

(Günlüğünde bir bölümde; ilk önce bir subayı dizinden vurduğunu, etrafına toplanan askerleri tek tek kafasından vurduğunu ve sonra tekrardan subaya dönüp kafasından vurarak işini bitirdiğini yazmış psikopat asker.)

Keskin nişancılıktaki başarısı cephede kulaktan kulağa yayılırken hatta İngiliz ve Amerikalılar tarafından konuşulurken hiç beklemediği bir şey oldu Sing'in...

   Abdül ortaya çıktı...

Yazının bundan sonrasını Cerrahpaşa Cerrahi Tıp Bilimleri Başkanı Prof. Doktor Cengiz Kuday'ın yazısından alıntılayalım...

   "...Billy Sing'in giderek sayısı artan ve 300'lere ulaşan insan avı, maç skoru gibi Anzak siper hatlarında ağızdan ağza bir kahramanlık destanı gibi yayılırken, Türkiye'nin dört bir yanındaki evlerdeki yüreklere bir kor ateşi gibi düşüyor, ailelere çaresiz bir ağıt bırakıyordu. Sing'in ısrar ve isabetliliği ise sayıyı her geçen gün yükseltiyordu. Türkler'den bir tepki gelmesi kaçınılmazdı. Bazen bir tek günde 10 Türk'ü vuran bu Avustralyalı'yı durdurmak gerekiyordu.

   Ağustos sonlarında bir sabah, önce çok yakın bir atış Sing'in artan güveninin sarsılmasına neden oldu. Sing ve bu defaki gözlemcisi Süvari Er Tom Sheehan, Türk siperlerini gözetliyor, korumasız kol, kafa, vücut arıyorlardı. Bir Türk nişancının bakışlarının da kendi üzerlerinde olduğundan habersizlerdi. Nihayet, Türk siperlerinden gelen bir silah sesi, Sing'in fiyakasını bozmuştu. Bu atış Sheehan'ın teleskopunu bir uçtan bir uca geçerek Avusturalyalıyı her iki elinden yaralamış, sonra ağzından girip sol yanağından çıkmıştı. Hızı kesilen mermi yine de yoluna devam ederek Sing'i sağ omzundan vurmuştu. Tek atışta iki isabet! Sing, Türk'ün maharetinden veya şansından istemeyerek etkilenmişti. Sheehan, Avustralya'ya tahliye edildi, Sing ise revire kaldırıldı."

 

   İlk karşılaşmadan çok şanslı bir şekilde kurtulan Gelibolu Katili, Korkunç Abdül'ün en az kendisi kadar iyi bir sniper olduğunu anladı. Sonrası;   "...Sing'in Türk nişancıyla yüzleşmesi üzerinden bir hafta geçmiş, yarası iyileşmişti. Sing'in nişan öncesi hazırlıklarını izleyen Türk, uygun bir yer belirlemişti. Her sabah şafak öncesi mevkiini alıyor, sadece gözleyerek ve bekleyerek günler geçiyordu. Bazen tahrik edici hedeflerin belirmesine rağmen Türk nişancı atış yapmadı. Avının, bu akılsız Avustralyalılar arasında olmadığını biliyordu. Fırsatçı bir atış onu ele verebilirdi. Sonunda ısrarı sonuç verdi. Gece siperine döndüğünde rakibini bulduğundan ve ertesi gün Sing'i susturacağından emindi. İki keskin nişancı karşılaşmıştı. Sing teleskopu alarak hedefe baktı, 'Feci Abdül' karşısındaydı. Pozisyonunu belli etmeden nişanını aldı, tüm dikkatine rağmen görüldüğünün farkındaydı, ilk atan, hedefi bulabilirse kazanacaktı. O anda bir mermi Türk'ü gözlerinin arasından vurdu. Bu düellodan hemen sonra, top atışları başlamıştı. Sing ve gözcüsü mevziyi terk etti. Hemen sonra düşen bir mermi mevziyi tahrip etti. Saniyelerle kurtulan Sing'in başarıları İngiliz ve Amerikan gazetelerine konu oldu."