Tırnak Mantar Enfeksiyonu | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Tırnak Mantar Enfeksiyonu

Tırnak Mantar Enfeksiyonu

Tırnak Mantar Enfeksiyonu

Tırnak Mantar Enfeksiyonu

Onikomikoz adı ile bilinen tırnak mantar enfeksiyonu tırnak yüzeyinin altında kalan bölgede özel bir tür mantarın gelişmesi sonucu ortaya çıkan tırnak şekil ve rengindeki bozukluklardır. Bu durum sadece mantarlar tarafından meydana gelmektedir. Mantarlarla doğrudan temas edilmesi sonucu bulaşabilir veya halı, çorap ve ayakkabılar yoluyla da bulaşabilmektedir. Genellikle komplex ortak kullanılan havuzla duşlar çeşitli spor salonları bu mantarların yayılması ve bulaşması için ideal yerlerdir. Tırnak mantarı kapmak istemeyenler bu tür umuma açık yerlerde daha dikkatli olmalıdırlar.

Tırnak Mantar Enfeksiyonu

Sağlıklı tırnaklar düzgün ve pembemsi renktedir, şekilleri parlak ve pürüzsüzdür. Sağlıklı tırnak uçlarında ince beyaz bir çizgi olması gerekir ama mantar enfeksiyonu tırnakların rengini ve görüntüsünü tamamen bozar. Enfeksiyon başta tırnağı lokal olarak küçük bir alanda bozmaya başlar. Rengi sarartır ve hacmini şekilsiz ve düzgün olmayan şekilde büyütmeye başlar. Mantarlar tırnakları sarı renge sonra da kahve rengi veya siyaha çevirirler. Mantar enfeksiyonuna ve yayılım alanına göre bazen mantarlar tırnakları kökünden çıkarabilirler. Tırnak mantarları kolayca ilaçla tedavi edilebilir. Diğer parmakların tırnaklarına bulaşmasını engellemek için doktora görünmek gerekir.

 

Tırnak mantarı enfeksiyonu Tedavisi

 

Tırnak mantarı tedavisinden önce korunma önlemleri alınmalıdır mesela; mantarlarla doğrudan temas etme önlenmelidir çünkü temas sonucu bulaşabilirler. Halı çorap ve ayakkabılar yoluyla da bulaşabilen mantarlardan korunmak için bu tür özel eşyaların ortak kullanımına dikkat edilmelidir.  Aile fertleri kişisel bakıma ve temizliğe önem vermelidir. Genellikle komplex ortak kullanılan havuzla duşlar çeşitli spor salonları bu mantarların yayılması ve bulaşması için ideal

Tırnak mantarı enfeksiyonunu önlemek için yaz aylarında çorap giyip ayakları terletmemek gerekir. Bunun yerine hava alabilen ortopedik ve sağlıklı hafif ayakkabılar tercih edilebilir. Polyester çoraplar yerine pamuk ağırlıklı ter emebilen çoraplar tercih edilebilir. Her gün çorap değiştirmek de yararlıdır. Uzun süre ayakkabı ile dolaşmak yerine zaman zaman ayaklar çıkarılarak kurutulmalı ve rahatlatılmalıdır. Tırnak mantarları tırnağa bulaşırsa ömür boyu kalabilirler. Çıkan her yeni tırnak hücresini kemirirler. Bu nedenle hasarlı tırnağın alınması ve yataklarının temiz tutulması yeni çıkan tırnakların bu enfeksiyondan kurtulması için gereklidir.