Tesla Otopilot Nedir? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Tesla Otopilot Nedir?

Fosil yakıtlardan tamamen elektriğe geçiş yapmak yetmezmiş gibi, elektrikli otomobiller masaya daha da ...
Tesla Otopilot Nedir?

Tesla Otopilot Nedir?

Fosil yakıtlardan tamamen elektriğe geçiş yapmak yetmezmiş gibi, elektrikli otomobiller masaya daha da fazlasını getirdi: kendi kendini süren araba teknolojileri. 2021'de teslim edilen 930.000'den fazla araçla ( En Çok Satan Otomobiller aracılığıyla) dünyanın lider EV üreticisi Tesla, aynı zamanda otonom otomobil teknolojisinde de liderdir. NHTSA , kendi kendine sürüşün, arabaların insan müdahalesi veya denetimi olmadan sürebileceği geleceğin ütopik bir vizyonu olduğunu açıklıyor  .

Karayolu güvenliği kurumu, 0 ila 5 arasında değişen altı otonom sürüş seviyesi oluşturdu. 2022 itibariyle, çoğu yeni araç, park yardımı, acil frenleme, şerit değiştirme yardımı ve diğerlerini içeren Seviye 1 ve Seviye 2 özellikleriyle birlikte gelir. Tesla, Seviye 3 otonom sürüş teknolojisini test eden birkaç otomobil üreticisinden biridir - bu durumda, Full Self Driving  (FSD) beta yazılımı ile. Her an müdahaleye hazır olması gereken sürücünün gözetiminde FSD kullanan Tesla arabaları. 

Otonom sürüş teknolojisinin ilk tanıtılmasından bu yana, otomobil üreticileri kullanıcılara en akıllı arabaları sunmak için rekabet ediyor. Elektrikli otomobillerdeki akıllı özellikler, potansiyel alıcılar için markalar arasındaki ana farklılaştırıcılardan biri haline geldi. Kendi kendine sürüş hala dirençle karşı karşıya olsa da, park yardımı gibi özellikler daha yaygın hale geldikçe halk teknolojiyi yavaş yavaş benimsiyor ve güvenlik endişelerini hafifletmeye yardımcı oluyor.

Tesla Otopilot nedir?

Tesla Otopilot nedir

Tesla , Otopilot'unun "sürüşün geleceği" olduğunu söylüyor. Tüm yeni Tesla otomobilleri, aracın otonom özellikler sunmasını sağlayan gelişmiş donanım ve yazılımlarla birlikte gelir. Yazılım, kablosuz güncellemelerle düzenli olarak güncellenir, bu da sürücülerin, şirketin sisteminde yaptığı değişiklikler de dahil olmak üzere, Autopilot'un en son sürümünü arabalarında çalıştırmalarını kolaylaştırır.

Otomobil üreticisi, Autopilot'un sürücüleri "sürüşün zorlu kısımlarından" kurtarmak için tasarlandığını açıklıyor. Diğer şeylerin yanı sıra, bir Tesla aracı Otopilot ile seyredebilir. Araba şerit değişiklikleri önerir, rotaları optimize eder ve gerektiğinde ayarlamalar yapar. Sürücüler " Gezinme " moduna geçtiğinde, araç kendisini bir sürücü tarafından belirlenen varış noktasına uygun olarak otoyol kavşaklarına ve çıkışlarına doğru yönlendirecektir.

Diğer bir Otomatik Pilot özelliği, "Otomatik Yönlendirme" dir . Sürücülerin daha dar ve daha karmaşık yollarda sürerken bu modu kullanmaları önerilir. Bir Tesla, park halindeki arabanın sürücüye giden yolu bulacağı Smart Summon kullanılarak da çağrılabilir. Sürücüler, bir Tesla hesabı kullanarak FSD deneyimini seçmeli ve ayrıca satın alınmalıdır. Tüm Tesla EV'ler ayrıca acil frenleme, çarpışma uyarısı, otomatik uzun farlar ve daha fazlasını içeren "temel" özelliklerle birlikte gelir.

Tesla Otopilot nasıl çalışır?

Otopilot, otomobil üreticisinin şirket tarafından geliştirilen benzersiz bir donanım ve yazılım sistemi olan Tesla Vision dediği şey sayesinde çalışır . Tesla, AI tarafından yönlendirilen bir görüntü işleme sistemi için girdi verileri sağlayan sekiz kamera kullanır. Kameralar, ileriye dönük perspektifi için 820 fit'e kadar menzil ile 360 ​​derecelik görsel bilgi sağlar. Bir Tesla'nın beyni sokakların haritasını çıkaracak ve kendi "çevresel farkındalığını" yaratacaktır.

Tesla, eğitim ve yapay zeka yoluyla yazılımının zekasını mükemmelleştirmek için yıllarca çalıştı. Üreticinin arabaları, verileri gerçek zamanlı olarak analiz etmek ve harekete geçmek için gereken yüksek işlem hızlarına sahip bir Donanım 3 yerleşik bilgisayarla donatılmıştır. Autopilot Review'un açıkladığı gibi  , Tesla'nın eskiden kameraları ve lidar sensörleri vardı, ancak 2021'in ortalarında Pure Vision Autopilot adlı bir sisteme güncellendi. Pure Vision, gürültü veri girişini azaltmak için yalnızca yüksek çözünürlüklü kameralar kullanır, böylece kameralar tarafından oluşturulan "dünya modelini" yorumlayan AI, kararları daha hızlı ve verimli bir şekilde alabilir.

Otopilot, Eylül 2014'ten sonra üretilen herhangi bir Tesla ile birlikte gelir ve Otopilot'suz bir Tesla'sı olanlar bile, doğru donanımın mevcut olduğunu varsayarak iki paket satın almayı seçebilir: Otopilot ve Tam Kendi Kendine Sürüş. Tesla , sürücülerin özellikleri yerel Tesla mağazasında test edebileceklerini ekliyor. Tam Kendi Kendine Sürüşün fiyatı son yıllarda arttı. Elon Musk, Twitter üzerinden 17 Ocak 2022'de FSD'nin 10.000 dolardan 12.000 dolara yükseleceğini duyurdu .

Tesla Otopilot faydaları

Tesla Otopilot Nedir?

Hareketliliğin Geleceği  Koalisyonu , otonom sürüşün engelliler ve yaşlılar için erişilebilirliği artırdığını söylüyor. Daha akıllı sürüş aynı zamanda daha az trafik ve olumlu çevresel etkiler anlamına gelir. Facebook ve Google gibi teknoloji liderleriyle çalışan bir donanım ve hizmet şirketi olan Mosaic 51 , otonom sürüş teknolojilerinin birçok faydası olduğunu açıklıyor.

ABD'deki tüm araç kazalarının %90'ından fazlası hükümet tarafından insan hatasına bağlanıyor. Otonom sürüş özellikleri, bu insan hatalarını azaltma ve ölüm ve kaza sayılarını düşürme potansiyeline sahiptir. Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü'nün (IIHS) 2017 tarihli bir raporu  , Tesla Model S'deki Otomatik Pilotun, mülkle ilgili sorumluluk kapsamı taleplerinde %11'lik bir düşüşe ve bedensel yaralanma ile ilgili sorumluluk kapsamı taleplerinde %21'lik bir düşüşe yol açtığını ortaya koydu. .

Rapor, güvenlik iyileştirmelerini önden çarpma önleme ve kör nokta izleme sistemleriyle ilişkilendirdi. Tesla'nın FSD'si gibi kendi kendini süren platformlar da çevrenin çok daha karmaşık bir görünümünü oluşturdukları, trafiğe, hava durumuna ve GPS verilerine erişebildikleri ve tüm bilgileri gerçek zamanlı olarak birleştirebildikleri için "insanüstü" algıya sahip olarak tanımlanmıştır.

Tesla Otopilot negatifleri

Kendi kendine sürüş yazılımı (şimdiye kadarki) en gelişmiş aşamalarında hala direksiyonu tamamen devralmaya hazır değil. Seviye 1 otonom sürüşü henüz devam eden Seviye 3 sistemlerle karıştıran sürücüler, kendilerini ve başkalarını tehlikeye atıyor. IIHS tarafından 7 Ağustos 2018'de bildirildiği üzere  , Tesla Model X'in karıştığı ölümcül bir kaza, sürücülerin yapmaması gerekenleri ortaya çıkardı. Tesla'nın Otopilot'unun, sürücüye çarpışmadan 18 dakika önce ellerini direksiyona koyması için iki görsel ve bir sesli uyarı verdiği tespit edildi. Rapora göre, ölümcül çarpmadan altı saniye önce, sürücünün elleri direksiyonda tespit edilmedi.

Tesla'nın 2021 4. Çeyrek Araç Güvenliği Raporu , şirketin Otopilot'ta sürüş yapılan her 4,31 milyon mil için bir kaza ve Otopilotsuz bir Tesla'da sürülen her 1,59 milyon mil için bir kaza kaydettiğini ortaya koyuyor. NHTSA, ortalama bir Amerikan arabasıyla ilgili her çarpışma için yalnızca 484.000 mil bildirdiğinden, bu önemli bir sayıdır. Ancak, 2021'de NHTSA, Tesla'nın Otopilot'u hakkında bir soruşturma başlattı. The Guardian tarafından bildirildiği üzere, Model Y, X, S ve 3 dahil olmak üzere 765.000'den fazla araç soruşturma kapsamındaydı. 2021'in sonlarında  NHTSA , Tesla'ların ölüm ve yaralanmaları da içeren 11 kazayı incelediğini söyledi. Otomatik pilotta.