Telefonunuzun Ömrünü Uzatmanın 7 Yolu | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Telefonunuzun Ömrünü Uzatmanın 7 Yolu

Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda hepimizin hemfikir olabileceği bir şey varsa, o da pahalı ...
Telefonunuzun Ömrünü Uzatmanın 7 Yolu

Telefonunuzun Ömrünü Uzatmanın 7 Yolu

Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda hepimizin hemfikir olabileceği bir şey varsa, o da pahalı olduklarıdır. Bu günlerde, çoğu yeni akıllı telefon modeli 800 doların üzerinde, bazıları ise 1000 doları geçti. 

Bu nedenle, bu kadar büyük bir satın alma işlemi yapacaksanız, harcadığınız zamana nasıl değeceğini bilmek önemlidir. Burada, akıllı telefonunuzun ömrünü uzatabileceğiniz bazı kolay yolları tartışacağız.

1. Kırılmaz Cam ve Kılıf Kullanın

Telefonunuzun Ömrünü Uzatmanın 7 Yolu

Akıllı telefonlar tabiatı gereği çok kırılgandır. Telefonumuzun metal kasasının onu daha dayanıklı duruma getireceğini düşünsek de, ağır bir tamir faturasını kaldırabilecek uzun süreli zarara namacıyla olmak çok çok vakit almaz. Telefonunuzun dışını kırmak, çizmek ya da parçalamak olağanüstü derecede basittir ve bu amaçla dayanıklı bir kılıf ve ekran koruyucuya yatırım gerçekleştirme muhakkak çok mühimdir.

Telefonunuzun bu şekilde hasar görme ihtimalini büyük ölçüde azaltmak amacıyla, yüksek etkili malzemeler ya da vuruş emici bir katman ile geliştirilmiş bir kılıf tercih etmelisiniz. Tarzınıza tam olarak uyan bir kılıf olsa da koruma yönünden çok itimat edilir olmayabilir, bu amaçla belirlediğiniz kılıfın yalnızca güzel görünmekle kalmayıp güvenliğini dayanıklıak amacıyla tasarlandığından emin olmanız gerekir.

Bir kılıfa ek olarak, telefonunuzu iyi halde tutmak amacıyla bir ekran koruyucu da çok mühimdir. Piyasada detaylı ekran koruyucu çeşitleri vardır, fakat genel olarak zarara karşı daha dayanıklı olan temperli camı öneririz. Bunlar süper ideal fiyatlıdır ve telefon ekranınızı korumada mühim bir rol oynayabilir.

2. Uzun Süreler Şarjda Bırakmayın

Akıllı Telefonunuzu Uzun Süreler Şarjda Bırakmayın

Hepimizin gün içersinde şarj etmek amacıyla zamanı olmadığı amacıyla telefonunuzu gece şarj etmek çok uygundur. Fakat bu, cihazınıza düşündüğünüzden daha çok zarar verebilir.

Çoğu zaman, telefonunuzu gece süresince fişe takılı bıraktığınız zaman, fişten çekmeden saatler evvelce %100 kapasiteye ulaşır. Tabii ki, bir telefonu şarj etmek yedi ya da sekiz saat sürmez, bu amaçla şarj süresinin fazlası boş ve tehlikelidir. Bunun nedeni, telefonunuzu aşırı şarj etmenin pil performansını düşürebilmesidir, yani daha kısa sürede şarjınız biter ve sonucunda pilinizi tamamiyle değiştirmek mecburiyetinde kalırsınız.

Bu amaçla, mümkünse, her gece saatlerce fişe takılı kalmaması amacıyla telefonunuzu yatmadan evvelceki saatlerde şarj etmeyi deneyin.

3. Sistem Güncellemelerini Sürekli Yapın

Sistem Güncellemelerini Sürekli Yapın

Telefonunuzun işletim sistemindeki güncellemeler harika olabilir. Performansı artırabilir, yanlışlardan kurtulabilir ve yeni kullanımı kolay bilhassar ekleyebilirler. Fakat işletim sistemi güncellemeleri her vakit iyi bir şey değildir . İşletim sistemi güncellemelerinin eski modellerde, bilhassa iPhone'larda bir nimetten çok bir lanet bulunduğunu duymuş olabilirsiniz ve bu muhakkak bu tür olabilir.

Bu günlerde, akıllı telefon yapımcıları her sene bulunduğu kadar sıklıkta yeni bir model çıkarabilir, bu amaçla cihazınız iki ya da üç yaşından büyükse, daha yeni modeller amacıyla en son işletim sistemi güncellemeleri çözdüklerinden daha çok meseleye namacıyla olabilir. Telefonunuzun yeteneklerinin donanımıyla sınırlı bulunduğunu unutmayın; bu amaçla, sizinkinden çok daha yeni bir model amacıyla geliştirilmiş bir program nesline yenilemek performans problemlerine yol açabilir.

4. Telefonunuzun Soketlerini Temiz Tutun

Telefonunuzun Soketlerini Temiz Tutun

Bugün akıllı telefonlarımızı her yere götürüyoruz. İş, spor salonu, parti ve hem de uzun bir yürüyüş olsun, telefonlarımız her vakit yanımızda. Sonuç olarak, kir ve kalıntıların telefonunuzun bağlantı noktalarına girmesi çok daha kolaydır. Bu, bir akıllı telefonun iki mühim öğeyi olan şarj ve ses bağlantısı problemlerine namacıyla olabilir. Peki, bundan nasıl kaçınabilirsiniz?

Telefonunuzun bağlantı noktalarını derli toplu olarak temizlemek, onları iyi halde tutabilir ve kademeli bir yıkıntı birikiminin onları tıkamamasını ve problemlere namacıyla olmamasını sağlayabilir. Bunu her hafta yapmanız gerekmese de, rastgele bir bozukluğu önlemek amacıyla birkaç ayda bir süratli bir temizlik yapmanız yeterli olacaktır. Telefonunuzun şarj bağlantı noktasını ve kulaklık jakını temizlemenin birkaç yolu bulunmaktadır , fakat temizleme prosedürü esnasında sıvı kullanmamak mühimdir.

5. Telefonunuzu Düzenli Olarak Kapatarak Dinlendirin

Telefonunuzu Düzenli Olarak Kapatın

Dizüstü bilgisayarınız ya da PC'niz gibi, akıllı telefonunuz da arada bir kapanmayı takdir edecektir. Bitmiş bir pilden kapanmadığı sürece, telefonunuz haftanın yedi günü, günün 24 saati büyük ihtimalle her vakit açıktır. Aktif olarak kullanmasanız bile, telefonunuz çalışmaya devam eder ve bu sıksık aktivite, vakit içersinde performansını olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle, duş almak, egzersiz yapmak, yemek pişirmek ya da aynısı bir şey yapacaksanız, telefonunuzu bir süreliğine kapatmayı deneyin. Bunu, kullanmadığınız vakitlerde yapabildiğiniz kadar yapmak, ona hak ettiği bir mola verecek ve operasyonel verimliliğini korumaya yardımcı olacaktır.

6. Kötü Amaçlı Yazılımlardan Koruyun

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Koruyun

Akıllı telefonların fidye programı, casus program, reklam programı ya da başka rastgele bir zararlı program türü olsun, bir tür kötü hedefli programdan etkilenmesi gerektiğince yaygındır. Bilgisayar korsanları ve siber suçlular, akıllı telefonları, daha sonra online hesaplarınıza erişmek amacıyla kullanabilecekleri titiz verilere erişmek amacıyla de hedefler. Neyse ki, telefonunuzu bu kötü niyetli güçlerden gerektiğince güvenliğini sağlamak amacıyla bir şeyler yapabilirsiniz.

Tıpkı bir dizüstü bilgisayarda ya da PC'de yaptığınız gibi , telefonunuzda virüsten koruma programı kullanmanızı şiddetle öneririz . Bunun da ötesinde, telefonunuzu bir parola, parmak izi ya da yüz tarife kilidi ile korumanız ve rastgele bir titiz bulguyu Notes uygulamanızda ya da aynısı bir şeyde düz metin olarak saklamadığınızdan emin olmanız gerekir.

7. Depolamanızı Yönetin

Depolamanızı Yönetin

Fotoğraflarınızdan, videolarınızdan, uygulamalarınızdan ve başka dosyalarınızdan bahar hijyenikliği yapmak, telefonunuz amacıyla muazzam derecede yararlı olabilir. Telefonunuzun depolama kısmı dolduğunda ya da dolmaya yakın olduğunda, performansını olumsuz etkileyebilir. Uygulamaların yüklenmesi daha uzun sürebilir ve aşırı ısınma ortaya gelebilir.

Telefonunuzda, biraz kurcalamanız gerekse bile, genelde gereksiniminiz olmayan pek çok dosya bulacaksınız. Genellikle hangi uygulamaların ve medyanın çok yer kapladığını görmek amacıyla ayarlarda telefonunuzun depolama kısmını denetim etmeyi tecrübe edinin ve bundan sonra gereksiniminiz olmayan rastgele bir şey olup olmadığını görmek amacıyla bunlara bakın.

Bu şekilde yalnızca biraz alan yaratmak, telefonunuzun performansında muazzam bir fark yaratabilir.

Bu İpuçları ile Akıllı Telefonunuzu Kontrol Altında Tutun

Akıllı telefonlarımız artık çalışmamıza, iletişim kurmamıza, alışveriş yapmamıza ve günlük hayatımızı yaşamamıza yardımcı olan temel araçlardır ve operasyonel hatalarla karşılaşmaları inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir. Bu nedenle, güvenilir akıllı telefonunuzun mümkün olduğunca uzun süre çalışmaya devam etmesini sağlamak için yukarıdaki ipuçlarını izleyin.