Spotify Kullanmamanız İçin 10 Neden | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Spotify Kullanmamanız İçin 10 Neden

Spotify, 2006'daki lansmanından bu yana olağanüstü bir büyüme kayıt etti ve müzik ...
Spotify Kullanmamanız İçin 10 Neden

Spotify Kullanmamanız İçin 10 Neden

Spotify, 2006'daki lansmanından bu yana olağanüstü bir büyüme kayıt etti ve müzik endüstrisini fiziksel satışlara ve satın alınabilir indirmelere bağımlı olmaktan akış dünyasına taşıdı. 400 milyondan çok abonesi var ve bunun iyi bir sebebi var - nerede olursanız olun müzik tüketmenin olağanüstü basit bir yolu.

Bununla birlikte, Spotify hiçbir şekilde kusursuz değildir. Şüpheli içerik barındırıyor, haksız sanatçı ödemeleri ya da eksik özellikler olsun, hizmeti kullanmak istememenizin çoğu sebebi olabilir.

Spotify'ı kullanmamanız amacıyla bütün nedenler burada.

1. Hiçbir Şeye Sahip değilsiniz

Spotify bedava üyelik sunsa da, ilk olarak insanları ücretli bir üyelik amacıyla kaydolmaya teşvik etmenin bir yolu olarak var. Fakat parayı teslim ediyor olsanız bile, Spotify'daki hiçbir içeriğin sahibi değilsiniz.

Esasen, müziğe geçici olarak erişim hakkı amacıyla ödeme yaparsınız. Spotify ya da sanatçıları müziği istediği vakit çekebilir ve bu hususta yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Aynı hizmetin kesintiye uğraması ya da kalıcı olarak kapanması halinde da geçerlidir. Bu, diyelim ki süresiz olarak sahip olduğunuz bir plak satın almaktan farklıdır.

2. Katalogda Eksik Müzik

Spotify, platformunda barındırılan 82 milyondan çok parçaya sahip bulunduğunu iddia ediyor. Bu çok çok müzik, fakat bu, dilediğiniz her şeyin sahip olunan bulunduğu manasına gelmez. Spotify, bilhassa eski müzikler, classic parçalar ve remiksler söz hususu bulunduğunda boşluklara sahiptir.

Ayrıca, müzik her zaman Spotify'da kalmaz. Joni Mitchell, India Arie ve Neil Young gibi sanatçılar, yazı yazılırken Spotify'da eksik. 2014'te Taylor Swift, müziğini birkaç yıl boyunca Spotify'dan çekti, ancak sonunda kararı geri aldı.

3. Ücretsiz Kullanıcılar için Can Sıkıcı Reklamlar

Spotify'a abone olursanız, tamamiyle reklamsız bir tecrübe yaşarsınız. Ancak, bedava üyeliği desteklemek amacıyla Spotify, müziğiniz arasında reklam yayınlar. Bu tamamiyle anlaşılır bir durumdur—hizmeti sınırlama olmaksızın sunamaz.

Ancak, bu reklamların düzenliliği, bazı durumlarda her iki şarkıdan sonra çileden çıkıyor. Birçok kullanıcı, bu reklamların ses seviyesinin müzikten daha yüksek olduğunu da bildirmektedir.

Ücretsiz katman ilaveten müziği sadece karışık olarak çalar (bazı çalma listeleri hariç), bu da bir albümü baştan sona dinleme tecrübesini mahveder.

4. Kayıpsız Akış Yok

Şubat 2021'de Spotify, yeni bir HiFi katmanı aracılığıyla hizmete CD kalitesinde ses getireceğini duyurdu, ancak bu hala meyvelerini vermedi. Şu anda Spotify'ın sunduğu en yüksek ses kalitesi ücretli aboneler için 320kbit/s'dir.

Şirket o zamandan beri bu konuda pek konuşmadı, sadece Şubat 2022'de Spotify HiFi'nin lisans sorunları nedeniyle ertelendiğini kabul etti. Apple Music ve Amazon Music Unlimited'ın hiçbir ek ücret ödemeden kayıpsız akış sunduğu düşünüldüğünde bu talihsiz bir durum.

5. Güvenlik İhlallerinin Tarihi

Spotify, yıllar boyunca güvenlik ihlallerinden ve sorunlardan adil payını aldı. Bazı örnekler şunları içerir:

  • Aralık 2020'de Spotify, bazı kullanıcılara kişisel bilgilerinin (e-posta, şifre ve doğum tarihi dahil) bazı iş ortaklarına ifşa edildiğini bildirdi.
  • Mayıs 2014'te Spotify, saldırıya uğradığını duyurdu, ancak yalnızca bir kullanıcının verilerine erişildiğini iddia etti. Android uygulamasına bir yükseltme yaptı ve herkesin güncelleme yapmasını istedi.
  • Mart 2011'de bir Spotify reklamı, kullanıcıların bilgisayarlarına reklamı tıklamalarına gerek kalmadan sahte bir Windows Recovery programı enjekte etti.

6. Yanlış Bilgi Barındırma

2022'nin başlarında Spotify, platformunda önceki bölümleri COVID-19 yanlış bilgileri içeren bir podcaster olan Joe Rogan'ı destekleme konusunda tartışmalara yol açtı. Spotify, daha rahatsız edici bölümlerden bazılarını kaldırırken, çok şey kaldı.

Spotify'ın platformundaki yanlış bilgileri ele alışı genel olarak zayıftı. Spotify, bazı podcast'lere yazılı içerik uyarıları ekledi , ancak bunları gözden kaçırmak kolay ve yayılmayı engellemek için yeterli değil.

7. Podcast'leri Zorla Göndermek

Podcast dinlemek ister misiniz? Numara? Spotify ilgilenmiyor. Bir bakıma Spotify, podcast'lere müzikten daha çok önem veriyor . Spotify'da tek bir podcast'e göz atarsanız, bölüm önerileri anında akışınızı doldurur.

Ayrıca, Spotify'ın ana ekranı, silemeyeceğiniz veya kaldıramayacağınız bir podcast "Beğenebileceğiniz Şovlar" bölümünü belirgin bir şekilde görüntüler. Bu, müziği gerçekten bulmak için daha fazla kaydırmanız ve daha fazla arama yapmanız gerektiği anlamına gelir.

8. Az Sanatçı Ödemesi

Spotify'da her şarkı dinlediğinizde, gelirin yaklaşık %30'u akış şirketine gider. Spotify daha sonra hak sahibine akış başına 0,003 ila 0,005 dolar arasında ödeme yapar, ancak bu her ülkeye göre değişir.

Kabaca, bir sanatçı bir milyon akış başına 3.500 dolar kazanmayı bekleyebilir. Bu, yalnızca en popüler sanatçıların platformdan gerçek para kazandığı anlamına gelir. Sanatın değerini düşürür ve çoğu müzisyenin turlar, fiziksel satışlar ve ticari mallar gibi diğer gelir yollarına yönelmesi gerektiği anlamına gelir.

9. Keyfi Özellik Kaldırma ve Arayüz Değişiklikleri

Spotify, arayüzünü düzenli olarak değiştirir. Bunlardan bazıları, ince ayarlı simgeler gibi küçük değişikliklerdir. Diğerleri, Spotify'ın 2021'de tüm uygulamalarını daha temel web oynatıcısıyla uyumlu olacak şekilde yeniden tasarlaması gibi daha büyük.

Birçoğu bunu bir geri adım olarak gördü. Şimdi, örneğin, Spotify uygulamasında kalıcı bir arama çubuğu yok ve albümler, sanatçı sayfalarında yayınlanma tarihi sırasına göre listelenmiyor. Bu, bir şeyler yapmak için daha fazla tıklama gerektiği anlamına gelir.

Spotify, kullanıcıların isteklerine aykırı olan özellikleri keyfi olarak kaldırmak veya arayüz değişiklikleri yapmakla ünlüdür. Örneğin Spotify 2015'te gerçek zamanlı şarkı sözleri sunsa da çok sevilen özellik çekildi ve ancak 2021'in sonlarında geri döndü.

10. İndirebileceğiniz Şarkı Sayısını Sınırlayın

Spotify bir zamanlar kişisel kitaplığınıza yalnızca 10.000 şarkı eklemenize izin veriyordu. Müzik severler için rahatsız edici bir sınırlamaydı. Neyse ki, Spotify 2020'de sınırı kaldırdı.

Bununla birlikte, Spotify'da çevrimdışı dinlemek için kaç şarkı indirebileceğiniz söz konusu olduğunda bu sınırlama hala geçerlidir . Hizmet, cihaz başına yalnızca 10.000 şarkı indirmenize izin verir (en fazla beş). Müzik koleksiyonunuz bundan daha büyükse ve uzun süreli seyahatler yapıyorsanız, fedakarlık yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Diğer Müzik Akışı Hizmetleri Üstün mü?

Bu olumsuzlukların tümü Spotify'a özgü değildir. Bazıları, müziğe sahip olmamak veya müzisyenlere çok az para ödemek gibi, müzik endüstrisinin tamamını rahatsız eden sorunlardır. Ancak Spotify hayranı değilseniz, Amazon Music veya Apple Music gibi başka bir akış hizmetinin size daha uygun olduğunu görebilirsiniz.