Sosyal Medyayı Bırakmak İçin 4 Neden | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Sosyal Medyayı Bırakmak İçin 4 Neden

Sosyal medyanın ruh sağlığınız amacıyla kötü olabileceğine dair çoğalan bir farkındalık ...
Sosyal Medyayı Bırakmak İçin 4 Neden

Sosyal Medyayı Bırakmak İçin 4 Neden

Sosyal medyanın ruh sağlığınız amacıyla kötü olabileceğine dair çoğalan bir farkındalık olsa da, yalnızca sağlığınızın risk altında olmadığını unutmamak mühimdir; şahsi bilgileriniz de öyle. Birçok sosyal medya şirketinin veri ihlalleri geçmişinin yanı sıra genelde gözden kaçabilen online izleme programları vardır.

Verilerinizi ve zihinsel sağlığınızı güvenliğini sağlamak amacıyla, bir ismim atmak ve online profillerinizi bütün veri aç sosyal medya platformlarından silmek isteyebilirsiniz.

1. Gizliliğinizi Geri Kazanın

Sosyal medya tüketiminizı azalttığınızda ya da durdurduğunuzda, veri gizliliğinizi geliştiriyorsunuz. Sosyal medya platformlarının "ücretsiz" olmasının asli sebeplerinden biri, bilgilerinizi bir şekilde kullanmaları ve satmalarıdır.

Sosyal medyayı kullanan fazlası insan, bir noktada koordinatları, yaşları, cinsiyetleri ve tercihleriyle alakalı şahsi bilgileri özgürce bıraktı. Şirketler ve markalar, ürünlerine ilgi gösteren kullanıcıları hedefleyerek şahsileştirilmiş reklam olgusuna yol açar.

Sosyal medya platformlarının ve diğer şirketlerin bilgilerinizi tüketiminde etik olup olmadığı tek kaygı kaynağı değildir. Bilgisayar korsanları, dolandırıcılar ve kötü niyetli kişiler, şahsi bilgilerinizi ele geçirerek planlarını ilerletebilirler. Federal Ticaret Komisyonu'na göre , sosyal medya dolandırıcılığı, 2021'de 95.000'den çok kullanıcı amacıyla 770 milyon dolarlık kayıpla sonuçlandı.

Milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgilerinin toplandığı Cambridge Analytica skandalı, aşırı veri paylaşımı ve yetersiz veri koruması risklerine bir diğer numune olarak hizmet ediyor. Cambridge Analytica, seçmenlerin tercihleri etkilemesi amacıyla siyasi profiller meydana getirmek amacıyla bu bilgileri kullandı.

En büyük sosyal medya platformlarında, seneler süresince veri ihlalleri namacıylaiyle yüz milyonlarca hesap ele geçirildi. Çevrimiçi şahsi bilgilerinizi güvenliğini sağlamak amacıyla online veri koruma bağımlılıklarını uyguladığınızdan emin olun .

2. Çevrimiçi Takibi ve Kişiselleştirilmiş Reklamları Azaltın

Siteler arası izleme, coğrafi sınırlama ve tanımlama bilgileri, sosyal medyanın ve diğer şirketlerin ilgi alanlarınızın profilini meydana getirmek amacıyla kullandıkları ana araçlardır.

Bu profil oluşturma girişimlerini sınırlamanın bir yolu, telefonunuzun ya da bilgisayarınızın saklılık ayarlarına girip çerezleri, mikrofonu, koordinat hizmetlerini ve şahsileştirilmiş tanıtımlar yayınlayan özellikleri kapamaktır. Arada sırada siteler arası izlemeyi kapamak amacıyla basit bir açma ya da kapatma ayarı yoktur. Bu durumda, kullanıcı saklılığına yoğunlaşan ve bu izleyicileri otomatik olarak engel olan Brave gibi bir internet tarayıcısı indirmeyi düşünün. Size ideal olup olmadığını görmek amacıyla Brave'in özelliklerine bakın .

Bununla birlikte, hesaplarınızı silmek ve sosyal medyayı bırakmak, bu online izlemeyi tamamiyle azaltmanın diğer yollarıdır. Apple ve Google doğrulusunda oluşturulan izlemeden muaf olmayacaksınız, fakat diğer platformlardan izlemeyi azaltacaksınız.

3. Kendinizi Kendinizle Karşılaştırın

Sosyal medyanın yükselişiyle, ansızın her vaktinden daha çok insanla dijital bağlar kurabilirsiniz. Bunun olumlu yanları olsa da, tarihsel olarak insanların alışık olmadığı bir toplumsal baskı da uyguluyor. Daha evvelce 100 ila 150 kişiyle sınırlı olan topluluklar ve sosyal çevreler, içersinde bulunduğumuz sosyal medya çağında katlanarak artıyor.

Bunun anlamı, her vaktinden daha çok karşılaştırma kaynağına sahip olmanızdır. Bunun takip ettiğiniz bireylerin kurgulanmış görsellerini kendi yaşamınızla görsel olarak karşılaştırmakla sınırlı olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat beğeniler, arkadaşlar, takipler vb. ile temaslı sayılar, sosyal medyada daha çok karşılaştırmayı körükleyen zararlı bir sıralama sistemi oluşturur. Bu faktörlerin her biri, kendiniz ve sahip olduğunuz her şey ile alakalı daha kötü düşünmenize namacıyla olan olumsuz karşılaştırma sarmallarına düşmenize namacıyla olabilir.

Sosyal medyayı (resimleri ve sıralama sistemi) tüketmek, kaçınılmaz karşılaştırmalara yol açar; genelde farkındalığınızın ötesinde yapılır. Sosyal medya akışlarına maruz kalma sürenizi azaltarak kendinize bir mola verin ve mühim olan tek karşılaştırmaya odaklanın.

4. Can Sıkıntısında Özgürlük

Sosyal medya tüketimini bırakma aşamasını attığınız anda, kendinizi yapacak işsiz bulabilirsiniz. Buradaki en basit alternatif ve en natural gelen şey, bir platformu diğeriyle değiştirmektir. Çıkmadan evvelce Instagram'da gezinerek geçirdiğiniz süre, numune olarak YouTube videolarını izlemekle değiştirilir.

Ayrıca, evvelceki kullanım bağımlılıklarınız, akıllı telefonunuzu aslında istemeden yine yine denetim etmenize namacıyla olabilir. Öyleyse, teknolojinizin denetimini yinedan kazanmanıza ve sizi istenmeyen ilgi dağıtıcı şeylerden kurtarmanıza yardımcı olabileceğinden, cihazınızın bildirimlerini kapatmayı düşünün.

Sosyal medyayı bıraktığınızda yaşanan zorluğun bir kısmı, aşırı bilgi ve ikazdan görünüşte az sayıdaki ikaz kaynağına geçiş yapmaktır. Farkında olmadan sıksık ikazlma ve yapacak işlerinizin olması gibi bir bağımlılık edinmiş olabilirsiniz. Bunun çaresi can sıkıntısından korkmamaktır.

Can sıkıntısının kıymetli biçimi, hiçbir şey yapmamakla yetinmektir. Belki orada oturup çevrenizin ve nefesinizin keyfini çıkarırken, aklınıza hangi kanaat ve düşüncelerin yaklaştığını pasif bir şekilde gözlemlersiniz. Bu ruh durumu genelde büyük bir yaratıcılık kaynağıdır.

Fikirlerin gelip gitmesine izin verecek sabrınız varsa, size harekete geçmeniz amacıyla ilham veren düşünce genelde daha sonra pişman olmayacağınız düşünce olacaktır; seni sıkılmış hissettirmeyecek bir şey.

Özetle

Sosyal medya platformları ve diğer şirketler, şahsileştirilmiş tanıtımlar ilerletmek amacıyla kullanıcılarının profillerini oluşturma sanatını seneler içersinde geliştirdiler. Tüketicilik odak noktası olsa da, şahsi bilgileriniz sosyal medya şirketlerinden çalınabilir ve dolandırıcılık ve manipülasyon gibi kötü niyetli faaliyetler amacıyla kullanılabilir.

Sosyal medyanın sizi aşırı yüklediği karşılaştırma kaynaklarını reddedin ve daha az online ikazma geçiş yapın. Her anın ufak detaylarında ekranlardan uzakta yatan o huzuru bulabilirsiniz.