Sosyal Medyanın İşletmeler İçin Faydalı Olmasının 6 Yolu | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Sosyal Medyanın İşletmeler İçin Faydalı ...

Marka bilinirliğinizi artırmak ve işletmenizi yeni zirvelere taşımak için çevrimiçi bir ...
Sosyal Medyanın İşletmeler İçin Faydalı Olmasının 6 Yolu

Sosyal Medyanın İşletmeler İçin Faydalı Olmasının 6 Yolu

Marka bilinirliğinizi artırmak ve işletmenizi yeni zirvelere taşımak için çevrimiçi bir varlık çok önemlidir. Sosyal medya şirketinizin büyümesine şu şekilde yardımcı olabilir. Sosyal medya çoğu insan için günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bazıları bunu bir iş, diğerleri bir kaçış olarak kullanır, ancak sosyal platformlar sadece bireyler için değildir. Onlar da işletmeler için.

İster küçük bir işletmenin ister büyük bir şirketin parçası olun, çevrimiçi bir varlığa sahip olmak markanız için tüm farkı yaratabilir.

Sosyal medyanın işletmeniz için masaya getirebileceği daha anlamlı faydalardan bazılarının üzerinden geçelim.

1. Müşterilerinizle Doğrudan Etkileşime Girebilirsiniz

Bir marka olarak çevrimiçi bir varlığa sahip olmanın en büyük faydalarından biri, kitlenizle doğrudan etkileşime girebilmenizdir.

İnsanların şikayetleri, övgüleri olsun ya da sadece size bağırmayı seçsin, geri bağırmak için oradasınız. Bu, işletmenizin orada olduğunu ve müşterilerini aktif olarak dinlediğini gösterir.

Bazı şirketler bir adım daha ileri gider ve tüm sosyal hesapları yönetmek için bir sosyal medya yöneticisine yatırım yapar. Bu, markanın işi orada olmak ve yayınlamak olan birine sahip olarak çevrimiçi varlığını pekiştirmesini sağlar.

Markaların internette ses getirdiğini düşündüğünüzde akla Wendy'nin Twitter hesabı geliyor. İşletme, Twitter'da mem kültürüne katılarak, diğer markaları, genel olarak insanları ve hatta bazen kendi müşterilerini kavurmayı başardı. Ama onlar için işe yarıyor.

Sizin için neyin işe yaradığını bulmak ve çevrimiçi bir ortam aracılığıyla müşterilerinizle etkileşim kurmak, işletmeler için ileriye doğru bir yoldur.

2. Müşterilerle İletişim Anında

Sosyal medya, müşterilerinizle kolay ve hızlı bir şekilde iletişim kurmanız için size bir çıkış sağlar.

Örneğin, bir havayolu işletmesi olarak, gezginleri fırtınalara veya büyük gecikmelere karşı uyarabilirsiniz. Ya da fast-food restoranıysanız menüye yeni bir ekleme sunabilirsiniz. Küçük bir işletmeyseniz, müşterilere bir satışın başlayıp başlamadığını, nakliye gecikmeleri yaşanıp yaşanmayacağını, herhangi bir şeyi ve her şeyi bildirebilirsiniz.

Çoğu insan bugün sosyal medyaya erişebilse de kullanmaktan korkmayın.

3. Doğrudan Müşteri Geri Bildirimlerine Kolay Erişim

Sosyal medya uygulamaları markaları ve insanları etiketlemeyi kolay bir süreç haline getirir. Bu etiket yerine yerleştirildikten sonra, şirket kesinlikle bir noktada görecektir. Bunu bilerek, birçok müşteri sorunlarını paylaşmak için kullanır.

Belki hizmetten memnun değillerdi ya da dolandırıldıklarını hissettiler. Hoşnutsuzluklarına neden olan her ne ise, sosyal medya onların çıkışıdır. Markanız çevrimiçi olduğunda, eleştirilere davetiye çevriyor. Ancak iyi olan şey, söz söz ne olur, söz tür eleştirileri geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Evet, trol gönderileri ve gerçek sorunları olan insanlar arasında eleyen etiketlerden geçmek yorucu olabilir, ancak sonunda buna değer.

4. Sosyal Medya Uygun Maliyetlidir

İnsanların en sık bildiği ve kullandığı sosyal medya uygulamaları ücretsiz olarak gelir. Facebook, Instagram, Twitter, TikTok vb.

Bu göz önüne alındığında, neden işletmenize tamamen ücretsiz olarak fayda sağlayabilecek bu ücretsiz araçlardan yararlanmıyorsunuz?

Markanız için ücretsiz pazarlama. Yani, bir marka yöneticisi kiralamayı veya bu platformlarda reklam için ödeme yapmayı seçmediğiniz sürece. Ama bu yapman gereken bir şey değil. Bu yapmayı seçebileceğin bir şey.

Müşteri tabanınızı artırmaya çalışan küçük bir işletmeyseniz, işletmeniz hakkında en çok bilgi sahibi olan siz olduğunuz için çevrimiçi varlığınıza kendiniz başlamak muhtemelen daha iyidir.

Ayrıca, ayağınızı çevrimiçi bulmakta özgür olacaksınız- markanız için neyin işe yaradığını, müşteri tabanının en çok neyle yankılandığını keşfedebilir ve görebilirsiniz.

Sosyal medya platformlarının ücretsiz olarak kullanılmasından yararlanın ve işletmeniz için tek kuruş ödemeden çevrimiçi bir varlık oluşturun. Bütçenizi işletmenizin ihtiyaç duyduğu başka bir şey için kullanabilirsiniz.

5. Bir Topluluk Oluşturabilirsiniz

Sosyal medyaya erişim, müşterilerinizin markanıza olan sevgilerini sergilemelerini sağlar. Sosyal medyada yoksanız, bu sevgiyi ne görebilir ne de yararlanabilirsiniz.

İşletmenizi çevrimiçi hale getirmekle, markanızı gerçekten önemseyen ve büyümesini görmek isteyen bir topluluk oluşturma fırsatına sahip olursunuz.

Instagram'da, açık amacı müşterilerin sevgili markalarını şu veya bu şekilde sergilediklerini göstermek olan sayısız hashtag vardır.

Örneğin, ShowMeYourMumu hashtag'inin markayla ilişkili 89 binden fazla gönderisi vardır. Benzer şekilde, Fashion Nova hayranlarına atfedilen NovaBabe hashtag'inin 1.6 milyondan fazla gönderisi var.

İşletmenizi çevrimiçi hale getirin ve etrafındaki bir topluluğun şekil alıp büyümesini izleyin.

6. Çevrimiçi Bir Varlık Marka Bilinirliğini Artırır

Markanızın çevrimiçi varlığı tek bir sosyal medya platformuyla sınırlı olmamalıdır. Marka bilinirliğinizi artırmak için mümkün olduğunca çok sosyal ağ sitesine kaydolmalısınız.

Farklı sosyal medya platformlarında olmak, çeşitli kitlelere dokunmanızı sağlar. Örneğin, Facebook genellikle eski demografiyi çekerken, çoğu genç YouTube'a akın ediyor. Ve Gen Z TikTok'u tercih ediyor gibi görünse de, milenyumlar Instagram'ı tercih ediyor gibi görünüyor. Twitter'ın temel kitlesi, her türlü yaşın ilgisini çektiği için her yerde.

İnsanlar markanızı gittikleri her platformda gördüklerinde, markanızı tanımaya geçerler. Bu, işletmenizi bu platformlarda aktif olmayan diğerlerinden önemli ölçüde daha iyi bir konuma getirir.

Düzenli olarak ve her yerde yayınlayın. Çevrimiçi varlığınızı çeşitlendirın ve marka bilinirliğinizi artırın.

Sosyal Medyadan En iyi şekilde çıkın

Sosyal medya mükemmel faydalar sunan ücretsiz bir araçtır. Peki, neden bunları işletmenizin yararına kullanmıyorsunuz?

Müşterilerinizle etkileşim kurmak, markanızın etrafında bir topluluk oluşturmak ve bazı ücretsiz pazarlamalardan hemen hemen kar elde etmek için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Tv için yapılmış bir reklam gibi değil, ama dahası da var.

Çoğu tanınmış sosyal medya platformlarının size ve işletmenize yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış yönleri vardır. Örneğin, Facebook markanızı merkeze alan bir işletme sayfası oluşturmanıza olanak tanır. Instagram, hem işletmelerin hem de içerik üreticilerin avantajlarını sunan Profesyonel Gösterge Tablosu adlı yeni bir özellik sunuyor. WhatsApp Business da var ve liste devam ediyor.