Sıcak çarpması ve Sıcak yorgunluğu Arasındaki Fark Nedir? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Sıcak çarpması ve Sıcak yorgunluğu ...

Sıcak Çarpması ve sıcak yorgunluğu dışardan bakıldığında birbirlerine çok benzemektedirler. ...
Sıcak çarpması ve Sıcak yorgunluğu Arasındaki Fark Nedir?

Sıcak çarpması ve Sıcak yorgunluğu Arasındaki Fark Nedir?

Sıcak Çarpması ve sıcak yorgunluğu dışardan bakıldığında birbirlerine çok benzemektedirler. Buna rağmen aralarındaki farkı anlamak mümkündür ve iki durumda da farklı aciliyet yaklaşımları gerekli olabilir.

Sıcakta duran bir kişiye sıvı takviyesi yapıldığında ve sıcaktan (güneş ışınlarından) gölge bir yere alındığı zaman daha iyi durumda oluyorsa bu kişide sıcak yorgunluğu oluşmuştur.

Vücut mekanizması gereği çok ısındığı zaman ter bezleri sayesinde terleyerek kendisini serinletmeye çalışır, Sıcak yorgunluğunda bu durum olurken sıcak çarpmasında aşırı sıcağın etkisi ile bu sistem hasar görecektir ve kişinin vücudu terlemeyecek ve kuru olacaktır.

Sıcak çarpması vücut ısısını sıcak yorgunluğuna nazaran daha fazla arttıracak ve terleme olmamasından dolayı da vücut ısısını düşürmek çok daha güç olacaktır.

Sıcak çarpmasının fiziksel etkilerinden ziyade tıbbi etkileri de olabilmektedir. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, gözlerde bulanık görme gibi.

Vücut sıcaklığı düşmekte direniyor ve 40 derece civarlarında seyrediyorsa bu sıcak çarpmasının etkisidir.

Sıcak yorgunluğunda kişinin bilinçsel aktiviteleri normal iken sıcak çarpmasında bilinçte bulanıklık veya vücut ısısına bağlı havale durumları olabilir.

Sıcak çarpması durumu ciddiye alınması gereken bir durumdur ve kesinlikle erken tanı ve tedavi önemlidir, Sıcak çarpmasına bağlı kişi de kalıcı hasarları oluşabileceği gibi koma ve ölüm durumları da yaşanmaktadır. Sıcak çarpması ile kişinin vücudu 40 derece dolaylarında, kuru ve kırmızı bir ten rengi vardır, bu gibi durumda kişi gölge bir yere alınmalı, su, klima gibi vücudu serinletecek sıvı veya aletler kullanılarak vücut ısısı düşürülmelidir. Sıcak çarpması yaşamış kişiye kesinlikle su verilmemelidir. Özellikle tuz diyeti yapan kalp hastalarında vücudun aşırı tuz kaybetmiş olmasına bağlı sıcak çarpmaları da görülmektedir.

Sıcak Çarpması

Aşırı kilolar, herhangi bir hastalığın sebep olmuş olduğu yüksek vücut sıcaklığı, vücudun aşırı su kaybetmiş olması, bazı psikolojik rahatsızlıklar, uyuşturucu madde ya da alkol ile kullanılmaması gereken ilaçları kullanılmış olması gibi nedenler de terleme mekanizmasını bozan işlevsiz hale getirebilen nedenlerdir. Bu gibi durumlarda terleme olmayacağından dolayı vücut ısısı normalin üzerinde olabilir ve bu durum hayati organlara ciddi zararlar verebilir ve sonunda ölümle sonuçlanan vakalarla karşılaşılabilir.