Serviks kanseri nedir | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Serviks kanseri nedir

Kanser tipleri arasında en sık görülen 14. kanser türü olan serviks kanseri, kadınlarda ...
Serviks kanseri nedir

Serviks kanseri nedir

Kanser tipleri arasında en sık görülen 14. kanser türü olan serviks kanseri, kadınlarda belirleme edilen en sık kanser türlerinde ise 4. sıradadır ve sebebi tamamiyle aydınlatılmış bir kanser olup önlenebilir bir hastalıktır.

Rahim ağzı kanseri, ‘serviks’ denilen rahmin vajinaya bağlanan boyun şeklindeki evresinde ilerleyen bir kanser türüdür. Rahim ağzı kanserine en sık niçin olan biyolojik etken, cinsel yolla bulaşan iltihaplanmalara niçin olan insan papilloma virüsünün (HPV) detaylı türleridir.

Rahim ağzı kanseri genelde orta ve ileri yaş kadınlarda görülse de rastgele bir yaşta da meydana çıkabilmektedir.

RAHİM AĞZI (SERVİKS) KANSERİ BELİRTİLERİ


Rahim ağzı kanseri, erken dönemde hiçbir bulgu vermeyebilir. Fakat vajinal kanamalar, vajende doluluk ya da kitle hissi, vajinal akıntılar ve ağrılı cinsel temas sık görülen açıklanan arasında yer almaktadır.

Kanamalar cinsel teması sırasında olabileceği gibi ardından damla şeklinde ve kötü kokulu bir akıntıyla görülmektedir.

Tümör, yukarıya doğru rahim içi boşluğa, alçakta vajinaya ve yanlarda pelvik duvara yayılabilmektedir. Mesane ve rektumu direkt olarak işgal edebilmektedir. Buna bağlı olarak kabızlık, kanlı idrar, vajenden idrar ya da dışkı gelmesi ile idrar borusu genişlemesi ya da böbreğin genişlemesi görülebilmektedir.

Ayrıca bacak ağrısı, kuvvetli bel ve kasık ağrıları da görülürken ödem meydana çıkabilmektedir.

RAHİM AĞZI (SERVİKS) KANSERİ TEDAVİSİ


Rahim ağzı kanserlerinin tedavisinde sarfedilen yöntemler, cerrahi ve radyoterapi olarak 2 ana takım altında toplanmaktadır.

Radyoterapi, rahim ağzı kanserinde her evrede kullanılabilen bir tedavi yöntemiyken cerrahi tedavi, erken evre kanserlerde hastalığın yayılımı çok daha az olduğunda ön plana çıkmaktadır. İleri evrelerde ise öncelikli tedavi biçimi, radyoterapidir.

Cerrahi tedavide, yerleşimi rahim ağzı bölgesinde olan primer bütünör ve muhtemel yayılım bölgelerinin hijyenik hale getirilmesi hedeflenmektedir. Cerrahi tedavi urun boyutuna göre değişen ufak cerrahi tekniklerden; bütün rahim, rahim ağzı ve lenf bezlerinin alındığı büyük cerrahi tekniklere kadar değişebilmektedir.