Samsung yılın ilk çeyreğinde büyük kayıp yaşadı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Samsung yılın ilk çeyreğinde büyük kayıp ...

Ekonomik yavaşlama ve kurumsal kemer sıkma içerisinde yarı iletken alımlarında yaşanan küresel ...
Samsung yılın ilk çeyreğinde büyük kayıp yaşadı

Samsung yılın ilk çeyreğinde büyük kayıp yaşadı

Ekonomik yavaşlama ve kurumsal kemer sıkma içerisinde yarı iletken alımlarında yaşanan küresel gerileme, ilk çeyrekte çip fiyatlarının düşmesine yol açarak sektör çapında üretim kesintilerini tetikledi. Gelirinin büyük alanı yarı iletkenlerden gelen Samsung, radikal bir şekilde durumdan etkilendi. Firmanın ilk çeyrekteki etkinlik kârı yüzde 95 oranında düştü.


Kâr yüzde 95 düştü


Samsung, 2023'ün ilk çeyreğine dair finansal verilerini paylaştı. Firma esasen zorlu bir çeyrek beklediğini birkaç hafta evvelce bildirmişti ve beklenenler gerçekleşti. Teknoloji devi, 47,5 milyar dolar gelir elde eder iken sadece 477 milyon dolar etkinlik kârı bildirdi. Bunun sebebi ise yarı iletken işindeki rekor kayıplar. Samsung'un yarı iletken ve ekran işlerini yürüten DS seksiyonü, 10,2 milyar dolar konsolide gelir bildirdi. Bu seksiyon ilk çeyrekte 3,4 milyar dolar işletme zararı oluşturdu.

Genel olarak kar kaybına rağmen, Samsung'un mobil bölümü ilk çeyrekte iyi performans gösterdi. Şirketin hem mobil cihazları hem de telekomünikasyon ağ ekipmanını kapsayan MX and Networks bölümlerinde 23,7 milyar dolar gelir ve 2,9 milyar dolar faaliyet kârı elde etti. Bu değer bir önceki yıla göre yüzde 12 oranında bir artış anlamına geliyor, ki zaten gelirlerini artıran tek bölüm MX tarafı oldu.

Samsung, genel olarak akıllı telefonlara olan talebin düşük olmasına rağmen, premium aygıt piyasanın yıldan yıla büyüdüğünü açıkladı. Bölümün olumlu performansı, görünüşe göre Galaxy S23 serisinden, bilhassa de Galaxy S23 Ultra'nın kuvvetli satışlarından kaynaklandı. Gelecekte, şirketin MX bölümü Galaxy S23 satışlarını desteklemeye odaklanırken, katlanabilir telefonlarının pazarlamasını da artıracak. Samsung'un bir ileri katlanabilir aygıtlarını senenin ikinci yarısında, büyük ihtimalle Ağustos ayında tanıtması bekleniyor.


Samsung, son 14 senenin rastgele bir çeyreğindeki en düşük kârını elde eder iken gelecekten ise umutlu. Samsung, SK Hynix gibi daha ufak rakiplerinin arasına katılarak bu ayın ilk haftalarında çip üretimini azaltacağını duyurdu. Samsung, ikinci çeyrekte hafif bir toparlanma beklese de düşüşün devam edeceğini söylüyor. Yılın ikinci yarısında, stokların da eriyip talebin yeniden canlanmasıyla beraber okların yine yükseleceği ifade ediliyor.