Saç Derisi Neden Kaşınır | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Saç Derisi Neden Kaşınır

Saç Derisi Neden Kaşınır

Saç Derisi Neden Kaşınır

Saç Derisi Neden Kaşınır?

Saç derisi kaşıntısı bazen öyle bir hal alıyor ki  duşa girme ihtiyacı saç derisini köküne kadar fırçalamak, ovmak arzusunu tetikliyor. İyileşen güneş yanığının, uygun hijyendeki ani düşüşün veya bunun ötesine geçen bir şey olması nedeniyle, hemen hemen herkesin kaşıntılı saç derisi tecrübesi yaşaması normaldir.

Mikotik Hastalıklar

Mikotik hastalıklar aslında mantarlar ya da mantarların neden olduğu hastalıklara dönüşür. Malassezia adı verilen lipid bağımlı bir mayadan kaynaklanır. Saç derisinin kaşınma nedenleri arasında bir de kepek vardır.

Kepek

Dünya nüfusunun yüzde 50'si kepek sorunu ile mücadele ediyor. Kepek tabakaları saç derisinin üzerini kaplar ve gözeneklerin hava almasını engeller. Bu nedenle saç derisi kaşınır.

Seboreik Dermatit İleri Yaşlarda Saç Deri Kaşıntısı

 Kaşıntılı saç derisi 50 yaşın üzerindeki insanlarda da sık görülür. Bu durum kroniktir yani tekrarlanabilir. Kabukları oluşturan büyük, sarı, yağlı pullarla kırmızı lekeler, genellikle kafa derisinde, kaşlarda nazolabial kıvrımlarda ve göz kapağı kenar boşluklarında  kulak, koltuk altı, kasık ve göğüste  ortaya çıkar.

Tedavi

 Mantar önleyici şampuanlar önerilir: piritiyon çinko, selenyum sülfid, siklopiroks ve ketokonazol içeren şampuanlar kaşıntıyı önler. Griseofulvin, Itrakonazol ve Terbinafin gibi reçeteli oral ilaçlar en iyi ilaçlardır. Anti fungal şampuanlar da yardımcı olacaktır. İzlenecek en iyi yol mantar ve diğer enfeksiyonların bulaşmasını önlemek için eşyaların paylaşımını durdurmak ve evcil hayvanlarınızın enfeksiyona yakalanmamasını sağlamaktır.

Parazitler ve Bitler de Kaşıntıya neden olur

Permethrin veya malathion içeren şampuanlar, losyonlar ve kremler bir kez uygulanmalı ve haftalık olarak tekrar edilmelidir. Bitler ince diş tarağı ile çıkarılabilir. Yatak, sıcak suda yıkanmalı, giyilen giysiler yıkanmalı ve tüm aile bireyleri, muhtemel enfestasyon için denetlenmelidir.

Enflamatuar Durumlar

Enflamatuar kafa derisinin kaşıntısının en yaygın nedeni, nüfusun yüzde ikisini etkileyen, kronik, tekrarlayan bir durum olan sedef hastalığıdır. Bu, kafa derisinin herhangi bir yerinde, ama özellikle saç çizgisi boyunca görülebilen, gümüş renginde, pullu lekeler içeren kırmızı alanlardır.

Tedavi

Bu durumun tedavisi genellikle zordur. Katranlı şampuanlarla hafif olguların iyileşmesi olabilir. Keratolitik (salisilik asit) şampuanlar, topikal steroidler tedavinin başlıca dayanağıdır. Ciddi durumlarda oral ilaçlar (metotreksat, siklosporin) yararlıdır Enjekte edilebilir immunobiyolojik ilaçlar ciddi sedef hastaları için de bir seçenektir.

Kuru Ciltler : Özellikle kışın ve sonbahar arasında banyo yaptığınızda saç yumuşatıcı losyonlar-kremler kullanabilirsiniz.

Yeterli Yıkama Yapmazsanız deri kuru kalır : Düzenli olarak saçınızı yıkamıyorsanız, dökülme ve rahatsızlığa neden olan bir yağ birikimi ve ölü cilt hücreleri çoğalır.