Roma Gezilecek Yerler | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Roma Gezilecek Yerler

Roma gezilecek yerler bakımından önemli olduğu gibi aynı zamanda da İtalya’nın en güzel ...
Roma Gezilecek Yerler

Roma Gezilecek Yerler

Roma gezilecek yerler bakımından önemli olduğu gibi aynı zamanda da İtalya’nın en güzel şehirlerinden birisi. Sahip olduğu 20 asırlık tarihi ile geçmişten günümüze kadar birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapan bu rengarenk kentte gezip görebileceğiniz birçok yer var. Antik Roma’nın en önemli ve Roma gezisi sırasında turistler tarafından sıkça gezilen tarihi kalıntılarını görebileceğiniz Roma’da eğlenceli ve huzurlu bir seyahat geçirmeniz mümkün.

Yüz ölçümü bakımından dünyanın en küçük devleti olarak bilinen ve Roma sınırları içerisinde kalan Vatikan ise Katolik Hristiyanlar için oldukça büyük bir öneme sahip yer. Vatikan’da bulunan Vatikan Müzeleri ise başlı başına bir sanat kültürü. Roma Gezi Rehberinin diğer bir içeriği olan Roma’da gezilecek yerler hakkında bilgilere geçelim. Eğer Roma’da sadece müze ve galeri seyahati düzenlemeyi düşünüyorsanız bakmalısınız; Roma'da Görülmesi Gereken Sanat Galerileri ve Müzeler.

Roma Gezilecek Yerler

Roma’ya giden turistlerin birçoğu Roma gezisi için genellikle üç ya da dört günlük bir zaman ayırmakta. Bu süre içerisinde Roma’da yer alan gezilmesi gereken yerlerin tümünü gezip gezmek için yetersiz olsa da güzel bir planlama ile kentte bulunan önemli yerleri görmeniz mümkün. Eğer Roma geziniz sırasında konaklama seçiminizi kendiniz yapacaksanız; konaklama ve otel tavsiyeleri için “Roma’da Nerede Kalınır ?” adlı yazımızı okumalısınız.

Eğer daha fazla vaktiniz var ise ve turistlerin yoğun olarak gitmediği ve pek fazla bilinmeyen muhteşem yerler hakkında bilgi almak için Roma’da Pek Fazla Bilinmeyen 10 Yer adlı yazımızı okumalısınız.

Kolezyum

Kolezyum

Roma denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi olan Kolezyum, yapımına milattan önce 72 senesinde, İmparator Vespasian’ın başladığını ve sekiz yıl sonra İmparator Titus tarafından açılmış bir amfitiyatrodur. 5 asır boyunca gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan avları ve idamlar için kullanılan Kolezyum Roma’nın en popüler yapılarından birisi. Kolezyum’un içi de en az dışı kadar büyüleyici.

Roma Forumu

Roma Forumu

Antik Roma’nın ticaret , hukuk ve siyaset hayatının merkezi olan Roma Forumu kentin en önemli diğer gezi noktası. Bu bölgede bulunan en önemli yapılardan bazıları; Septimus Severus Zafer Takı, Titus Zafer Takı, Vaspasianus Tapınağı, Antoninus Tapınağı, Faustina Tapınağı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Satürn Tapınağı’dır.

Vatikan

Vatikan

Roma’nın sınırları içerisinde bulunan Vatikan, yüz ölçümünden dolayı dünyanın en küçük devleti olarak geçmektedir. Katolik Kilisesi’ne ait olan Vatikan’ın yönetiminde papa vardır. Bu küçük devlette papa dahil olmak üzere 800 kişi yaşamaktadır. Aziz Petrus Meydanı, Vatikan Müzeleri, Vatikan Bahçeleri, Aziz Petrus Bazilikası, Castel Sant’Angelo bu alanda bulunan önemli yerlerdir.

Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı

Vatikan’da yer alan Aziz Petrus Meydanı, Napolili heykeltıraş, mimar ve sanatçı olan Gian Leronzo Bernini tarafından Papa 8. Alexander için 17.yüzyılın ortalarında yapılmıştır. Meydanda iki adet çeşme bulunmaktadır. Bu çeşmelerden sol tarafta bulunan Bernini’nin, sağ tarafta bulunan çeşme ise Domenico Fontana’nın yapmış oldukları eserlerdir.

Aşk Çeşmesi

Aşk Çeşmesi

Aşk Çeşmesi ya da diğer ismiyle bilinen Trevi Çeşmesi, Roma’nın en önemli ve en fazla tanınan tarihi yapılarından. Yapımına 1732 senesinde başlanan ve birçok sanatçının katılımı ile tamamlanan çeşme insanları büyülüyor. Dilek tutarak çeşme içerisine para atmak ise bütün turistlerin yaptığı eylemlerden. İnanışa göre kişi dileğini diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşme içerisine bozuk para atarsa kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar seyahat etme imkanı bulurmuş.

Pantheon

Pantheon

Antik Roma zamanından kalma ve en iyi şekilde kormuş olan tapınak Pantheon’dur. Tapınağın devasa kubbesi ise dünyanın en büyük beton kubbesi olarak bilinmektedir. Pantheon’un içerisinde aynı zamanda bazı kral, mimar ve ressamların mezarları yer almaktadır. Giriş ücreti olmayan Pantheon’u Roma’da gezilmesi gereken yerler listesine eklemelisiniz.

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri

Piazza di Spanga adlı bölge Roma’nın en hareketli bölümlerinden birisidir. 18. yüzyılın başlarında Francesco De Sanctis tarafından Kral 9. Louis için tasarlanmış olan merdivenlerin üst kısımında Trinita dei Monti Kilisesi, alt kısmında ise Fontana della Barcaccia isiminde ki çeşme ve tanınmış alışveriş caddesi Via Conditti bulunmaktadır. Ayrıca bu bölge içerisinde İspyanyol Merdivenleri’de yer almaktadır.

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’nın en etkileyici ve en önemli dini yapılarından birisi olan Santa Maria Maggiore Bazilası, tarihi boyunca birden fazla kez tadilat geçirmiş olan kilisenin tavanı papaya hediye edilmiştir. Hediye eden ise İspanya Kraliçesi Isabella Yeni Dünya’dan getireterek altın yazldız ile kaplatmıştır. Kilisenin nef ve nefi mozaikleri orijinal ve 5.yüzyıl tarihlidir.

Navona Meydanı

Navona Meydanı

Navona Meydanı, kentin en hareketli ve insanı büyüleyecek güzellikteki meydanlardan birisi. Elips şeklinde ki meydanın bulunduğu alanda milattan önce 1. yüzyılda bir stadyuma ev sahipliği yapıyormuş. Meydanda üç çeşme bulunmaktadır ve bunların en ünlüsü ise Mimar Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşmesi. Meydanda ve çevresinde birçok kafe, hediyelik ürün satan dükkan ve restoran bulabilirsiniz.

Castel Sant’Angelo

Castel Sant’Angelo

Roma’nın görülmeye değer tarihi yapılardan birisi Castel Sant’Angelo’dur. Milattan sonra 139 senesinde Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmış, daha sonralarında ise kale ve papanın konaklaması için kullanılmış bir yapıdır.Günümüzde ise Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo’ya yani Sant’Angelo Kalesi Ulusal Müzesi’ne ev sahipliği yapmakta.

Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri

Dünyanın en önemli sanat koleksiyonunu bünyesinde barındıran Vatikan Müzeleri , birden fazla müzeyi içerisinde barındırıyor. Vatikan Müzeleri’nde ; Yunan Roma eserleri , Dört Raffaello odası , Sistina Şapeli , Etrüsk Müzesi , Modern Dinsel Sanat gibi önem arz eden bölümleri görülebilir. Sanatçı Michelangelo’nun mutheşem eserleri ve dünyaca ünlü bir şapel olan Sistina Şapeli’ni görmeden Roma’dan ayrılmamalısınız.

Ayrıca Vatikan Müzeleri , sanat gezilerini sevenler için önem taşımaktadır. Çünkü Vatikan Müzeleri , Roma’da Görülmesi Gereken Sanat Müzeleri ve Galeriler arasında yer almaktadır.

Vittorio Emanuele II Abidesi

Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma’nın en ünlü anıtlarından olan Vittorio Emanuele II Abidesi , kentin en hareketleri meydanlarından Piazza Venezi’de bulunuyor.  Guiseppe Sacconi tarafından Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kıralı olan 2. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak amacıyla 19. yüzyılların başında yapımına başlanmıştır. Ayrıca bu anıt Altare della Patria olarak da bilinmekte.

Villa Borghese

Villa Borghese

Yaklaşık 1700 dönümlük büyük bir alana sahip olan Villa Borghese kentin en büyük ve en tanınan parklarından birisi. Roma’nın en tanınmış sanat galerilerinden olan Galleria Borghese’nin de bulunmuş olduğu parkta düzenli bahçeler , korular , heykeller ve yürüyüş yolları ile bir de su saati bulunmaktadır. Kentin gürültüsünden ve yeşil ile renk geçirmek için ideal bir yer.

Roma’da gezilecek yerler hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadar. Roma’ya gitmeye karar verdiyseniz gitmeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler var. Roma’nın festivallerinden tutun yemek kültürüne kadar ulaşabileceğiniz bilgilere bakmak için Roma Gezi Rehberi isimli yazıyı okumalısınız. Eğer bu kadar yeri gezdikten sonra akşamda güzelce eğlenmek isterseniz Roma Gece Hayatı isimli yazımızı okumalısınız.