Roketsan Yerli Seyir Füzesi Çakır tanıttı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Roketsan Yerli Seyir Füzesi Çakır tanıttı

Roketsan kara, deniz ve hava platformlarından atılabilecek, 150 kilometrenin üzerinde menzile sahip yeni ...
Roketsan Yerli Seyir Füzesi Çakır tanıttı

Roketsan Yerli Seyir Füzesi Çakır tanıttı

Roketsan kara, deniz ve hava platformlarından atılabilecek, 150 kilometrenin üzerinde menzile sahip yeni kuşak yerli seyir füzesi Çakır'ı ilerlettiğini açıkladı. Çakır, hava araçları ve kanatlı hava araçlarının yanı sıra insansız hava araçlarında da kullanılabilecek ve böylelikle yerli İHA’larımıza yerli seyir füzesi yeteneği eklenecek.

Roketsan Çakır’ın amaçleri içersinde su üstü amaçler, kenara yakın kara ve su üzeri amaçler, stratejik kara amaçleri, alan amaçleri ve mağaralar bulunuyor. Harp başlıklı versiyonları, bu amaçlere karşı yüksek imha kabiliyeti sunuyor.

İnsansız hava araçları (İHA/SİHA), silahlı insansız deniz araçları (SİDA) ve jet uçaklarda 4 adet fırlatma motorsuz Çakır kullanılacak. Helikopterlerde ise 2 adet fırlatma motorlu çakır yer alacak. Hücumbot ve durağan kenar savunma sistemlerine 8 adet Çakır konumlandırılabilecek

Motoru yerli

Yerli seyir füzesi Çakır’da Kale Arge doğrulusunda yerli ve yerel imkanlarla tasarlanan KTJ-1750 turbojet motor kullanılacak. Bu motor kompakt dizayna ve düşük ağırlığa haiz. Düşük yakıt kullanımı ve yüksek irtifada uçuş özellikleriyle öne çıkıyor. GEZGİN Seyir Füzesi ve ARAT projesinde de Kale Arge'nin yerli imkanlarla ilerlettiği turbojet motoru kullanılacak.

Üzerindeki ağ tabanlı yapı yardımıyla amaç farklılık yapma ve görev iptali özelliği de bulunuyor. Sürü durumunda görev yapabiliyor. Farklı cephanelerle koordineli biçimde taarruz gerçekleştirebiliyor.

Radar soğurucu özellikli örneksiz vücut dizaynı yardımıyla Çakır, yüksek kalım yeteneği sunuyor. Deniz üzerinde su sathına çok yakın uçuş, kara üzerinde ise arazi maskeleme kabiliyetlerine ilaveten radar soğurucu vücut yapısı ile hasım hava müdafaa sistemlerince belirleme edilebilirliğini en az  düzeye indiriyor.

Çakır Seyir Füzesi

Çakır, karıştırmaya sağlam GNSS ve altimetre destekli ataletsel navigasyon sistemi ile yoğun elektronik karıştırmanın bulunduğu hallerde da seyrine devam edebiliyor.

İlk uçuş 2022'de


Çakır’ın dizayn çalışmaları devam ediyor. İlk test uçuşunun bu senesin sonlarına doğru Akıncı TİHA’dan yapılması bekleniyor. Entegrasyon çalışmaları 2023 senesi içersinde tamamlanarak kullanıma hazır duruma gelecek.

Roketsan Çakır özellikleri

Menzil: 150+ km

Füze Ağırlığı: Fırlatma motorsuz <=275 kg, Fırlatma motorlu <=330 kg

Füze çapı: <= 275 mm

Harp Başlığı Ağırlığı: 70 kg

Harp Başlığı Tipi: Yüksel Patlayıcılı Yarı Delici Parçacık Etkili Termobarik

Uçuş Motoru: Turbo Jet Motor

Fırlatma Motoru: Katı Yakıtlı Fırlatma Motoru

Seyir Hızı: Yüksek Ses Altı (0,75-0,85 Mach)

Kullanılacak Platformlar: Sabit ve Döner Kanatlı Hava Araçları, SİHA, SİDA, Taktik Tekerlekli Kara Aracı, Su-Üstü Platformlar