RAM Bellek Hakkında Yanlış Bildiklerimiz | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

RAM Bellek Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

 Ram Nedir ? RAM (Random Access Memory); Geçici bellek olarak ta nitelendirilen bilgisayarın ...
RAM Bellek Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

RAM Bellek Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

 Ram Nedir ? RAM (Random Access Memory); Geçici bellek olarak ta nitelendirilen bilgisayarın vazgeçilmez donanımsal parçalarından bir tanesidir. Açacak olursak; İşlemci bir veriyi işlediği zaman bu veri RAM’e gönderilir ve ram içerisinde bulunan hücrelerde saklanır ve işlemcinin bu veriye tekrar ihtiyacı olduğu zaman buradan kullanılarak zaman ve performanstan tasarruf edilir. Ram sürekli bir enerjiye ihtiyaç duymaktadır ve geçici bellek tabiri de buradan anlaşılır. Yani bilgisayar kapatıldığın da ya da yeniden başlatıldığında geçici bellek temizlenir.

Ram’in tam karşılığı yukarda yazdığım gibidir fakat bazı yanlış bilinen bilgiler vardır ki bu bilgiler yüzünden kullanıcılar bilgisayarların ihtiyacı olmadığı kadar fazla ram alır veya daha az ram kullanarak performansı düşürürler.  Bunlara bakacak olursak:

Daha fazla RAM kullanmak işe yaramaz

Daha fazla RAM kullanmak işe yaramaz

Kullanacağınız programlar için bilgisayarınızda bulunan ram kapasitesi zaten yeterli bu yüzden extra ram takmak size bir şey kazandırmaz. Programlarımız için cihazda bulunan ram tamamen kullanılmayacaktır. Yani ne kadar ihtiyacı varsa o kadar ram kullanacak diye bir durum söz konusu değil. Bunun yerine o program için ram bellek içerisinde zaten bir hücre ayrılmış ve gerekli geçici belleği o hücre üzerinden kullanacaktır, ne kadar işlem yaparsanız o kadar alan gerekli diye bir durum söz konusu olmuyor. Daha doğrusu yüzdelik bir bölümü kullanılacaktır. Tabiki bu demek değil elimizde ne kadar program varsa hepsini aynı anda kullanabiliriz. Ram kapasiteniz ne ise ona göre işlem yapılacaktır. Bu durumun amacı da bir program kullandığınızda o program geçici belleğin tümünü kullanmasına engel olmaktır. Yani programı çalıştırdığınız zaman programın kullanacağı ram kapasitesine bakmadan ne kadar ram e ihtiyacı olduğuna bakmak doğru bir hareket olacaktır.

Bir program çalıştırdığınızda ram kapasiteniz bu programa yetmiyor ise işlemciniz ram den HDD ye ya da SSD ye geçecektir. Bu durumda programda da bilgisayarınızda da performans kayıpları olacak ve programlar arası geçişlerde de hız kayıpları yaşanacaktır. Bu durumda bilgisayarınızın ram kapasitesinin yetersiz olduğu anlamına gelmektedir.

RAM Hızı önemlidir

RAM Hızı önemlidir

Ram belleğin kapasitesi kesinlikle önemlidir ama iki ram arasında frekans veya hız konusunda dengesizlik varsa bu ram 32 gb dahi olsa 8 gb lık daha hızlı bir ram ondan daha fazla performanslı olacaktır.

Kısacası bilgisayarınıza aldığınız 16 gb lık bir ram bilgisayarınızın performansına bir katkı sağlamıyorsa bu durum ram kapasitesi yüksek bir ram’e değil daha hızlı bir ram’e ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Değişik Kapasiteli RAM’ler Bir Arada Kullanılmaz

Özellikle masa üstü bilgisayarlarınızda görmüşsünüzdür var olan ramler dışında boş ram slotları da bulunur. Genel düşünce olarak bu slotlara extradan takacağınız ram’ler var olanlardan daha düşük ya da büyük kapasitede ise verimli olmayacakları yönündedir. Tabiki ideal olanı var olan ram ile aynı marka model ve frekansta ram’ler kullanmaktır fakat diğer seçeneği denediğinizde verim alamayacaksınız diye bir durumda söz konusu değildir. Yani bir ram kullanmakla birden fazla ram kullanmak arasında mutlaka fark olacaktır.

Değişik Kapasiteli RAM’ler Bir Arada Kullanılmaz

RAM’i Temizlemek Her Zaman İyidir(?)

Ram belleğiniz dolmuş olarak görünüyorsa ve buna rağmen bilgisayarınızda herhangi bir yavaşlama donma görmüyorsanız bu bilgisayarınızın ram kapasitesini düzenli bir şekilde kullandığını ve ram kapasitenizin ideal olduğunu gösterir. Bunun aksine bilgisayarınızda herhangi bir aksilik olmadığı halde mevcut uygulamalardan ya da işletim sistemi fonksiyonlarından kurtulmak için kapatma yoluna giderseniz bu size bir şey kazandırmayacak hatta performans kayıplarına neden olabilecektir. Fakat bellek kapasitesi yeterince yüksek ise ve buna rağmen sorunlar yaşıyorsanız (donma, yavaşlama, programlar arası geçişlerde sorunlar) bilgisayarınız tarafından arka planda çalışmakta olan yazılımları kontrol edip işinize yaramayanları kapatabilir ya da kaldırabilirsiniz.

Dip Not olarak şu bilgiyi de vermek gerek diye düşünüyorum. İşletim sisteminiz 32bit ise 4gb ram’den fazlası işe yaramayacaktır. 64bit işletim sisteminde bir birlgisayar kullanıyorsanız performans açısından 8 veya 16 gb ram kullanmanızda fayda var.