QD-OLED Nedir? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

QD-OLED Nedir?

QD-OLED, kuantum noktalarını organik ışık yayan diyotlarla(OLED)birleştiren yeni bir ekran teknolojisidir. ...
QD-OLED Nedir?

QD-OLED Nedir?

QD-OLED, kuantum noktalarını organik ışık yayan diyotlarla(OLED)birleştiren yeni bir ekran teknolojisidir. OLED ekranlardan daha iyi renk doğruluğu sağlamayı amaçlamaktadır ve üretimi önemli ölçüde daha azdır.

Şu anda, çoğu kuantum nokta ekranı, gerçek potansiyellerini engelleyen QD-LED olarak da bilinen bir LED mimarisiyle birleştiğinde geliyor. QD-OLED formunda, kuantum nokta ekranları bu dezavantajın üstesinden gelecekti. Bu, canlı renk üretimine ve daha yüksek tepe parlaklığına izin verecekti.

2019'da Samsung Display, QD-OLED ekran geliştirdiğini açıklamıştı. CES 2022'de Sony, aynı ekranın daha sonra piyasaya sürülmesi planlanan yeni bir amiral gemisi Bravia QD-OLED TV'de gönderileceğini doğruladı.

QD + OLED: Her İki Dünyanın Da En İyilerini Birleştirmek

Şu anda mevcut olan QLED ekranlar, kırmızı ve yeşil ışık üretmek için kuantum noktalarından (QD) geçen mavi bir LED ışık kaynağı içerir. Kırmızı, yeşil ve mavi renkler birleşerek parlaklığı kaybetmeden beyaz ışık oluşturur. Ayrıca, QD'ler ışığı birden fazla yöne dağıtır, böylece ekrana bir açıdan bakarken karartma olmaz.

Ancak, bu QED'ler OLED ekranlarda bulunan kontrast yeteneklerinden yoksundir. OED'lerin zengin siyah tonlarını görüntülemek için tek tek diyotları nasıl kapatabileceği bunun için büyük bir faktördür. Ancak, aynı zamanda OLED, tepe parlaklığını kısıtlayan ve ışığı çoğunlukla düz bir yönde dağıtan renk filtrelerinden beyaza yakın bir ışığı geçirmeyi içerir. Bu, OLED ekranlarda QED'lere kıyasla daha düşük parlaklık ve zayıf görüntüleme açılarını oluşturur.

Bir QD-OLED ekran, bu iki teknolojiyi birbirini tamamlayacak şekilde birleştirir. Böylece, bu şekilde çarpıcı bir renk yelpazesi, neredeyse sonsuz kontrast ve olağanüstü görüntüleme açıları elde edersiniz.

QD-OLED vs. OLED: Hangisi Daha İyi?

Daha parlak renkler gösterme söz konusu olduğunda, QD-OLED görünür spektrumumuzun% 93'ünü kaplar ve gerçekçi olarak doğru tonlar üretir. Ayrıca, OLED ekranların daha derin siyahlarını ve üstün kontrastını korur.

QD-OLED ekran, ekran parlaklığında rakibini geride bıraktı ve 2000 Nit'e kadar performans gösterdi. OLED ekranlar genellikle ekran parlaklığını yalnızca 1000 nit'e kadar yönetir.

Yeni ekran teknolojisi, görüntüleme açıları bölümünde OLED'in önünde yer alıyor. Bunun nedeni, çeşitli renkler yaymak için renk filtreleri (OLED'de kullanılan) yerine kuantum noktalarının kullanılması sayesinde QD-OED'lerdeki ışığın yaygınlaştırılmasının artmasıdır.

Daha ucuz bir üretim maliyetiyle, tüm bu artı puanlar QD-OLED'leri ekran teknolojisinde bir sonraki büyük şey ve OLLED'lere göre bir gelişme haline getirir.