PowerShell Nedir? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

PowerShell Nedir?

PowerShell, Microsoft'un komut satırı kabuğu ve komut dosyası dilinden oluşan görev otomasyon ...
PowerShell Nedir?

PowerShell Nedir?

PowerShell, Microsoft'un komut satırı kabuğu ve komut dosyası dilinden oluşan görev otomasyon platformudur. Daha basit bir ifadeyle, Windows'taki Command Prompt'a benzer, ancak ondan çok daha güçlüdür. Benzer şekilde, Microsoft 2006 yılında Windows PowerShell'i piyasaya saladı ve daha sonra toplu işlemleri otomatikleştirmenin varsayılan yolu olarak Komut İstemi'nin yerini aldı.

PowerShell için birkaç güncelleme yapıldı ve şimdi Windows, macOS ve Linux'ta kullanılabilen açık kaynaklı bir proje. .NET çerçevesini temel alan etkileşimli bir komut ortamıdır. Daha önce, program PowerShell Core'un tanıtımına kadar "Windows PowerShell" adına sahipti, Microsoft uygulamayı açık kaynaklı ve platformlar arasıhale getirdiğinde .

Nasıl çalışıyor?

Araç, belirli .NET işlevlerini veya görevlerini yürüten "cmdlets" (komut izinleri olarak telaffuz edilir) aracılığıyla çalışır. Bir kullanıcı komut satırı kabuğunu kullanarak PowerShell ile etkileşime girdiğinde, bir komut girer. Bir cmdlet'in arka planında birçok şey oluyor. Örneğin, yürütülen komut işini gerçekleştirmek için sınıflar, yöntemler, nesneler ve API çağrıları ile çalışır.

Ayrıca, PowerShell'in benzersiz kısmı, kullanıcının arka planda neler olduğunu anlaması ve bir işi gerçekleştirmek için komutları kullanması gerekmemesidir. Bu cmdlet'ler, kullanımlarını kullanıcılar için uygun hale getirmek için bir fiil isim adlandırma deseni izler. Örneğin, Microsoft'un Yardım Al, İşlem Alve Üye Al gibi onaylanmış komutları vardır.

PowerShell'i nasıl kullanırım?

PowerShell'in sayısız kullanım örnekleri olsa da, yönetim görevlerini uzaktan gerçekleştirmek için yaygın olarak kullanılır. Etkileşimli dil ve komut dosyası aracı içerme özelliği, BT uzmanları için görevlerin gerçekleştirilebilmesini kolaylaştırır.

CLI (Komut Satırı Arabirimi) olarak kullanırken, PowerShell'in birincil yararı başka bir sisteme uzaktan bağlanabilmesidir. Bir şirketteki BT departmanı gibi herhangi bir yönetici, sorun gidermek için bir bilgisayara uzaktan erişebilir. Bu nedenle, fiziksel olarak orada olmadan birden çok bilgisayarda birkaç komut yürütme yeteneği büyük bir fayda sağlar.

Microsoft programı birkaç yıl önce işletim sistemine entegre ettiği için herkes Windows sisteminden hemen PowerShell kullanmaya başlayabilir. Aynı şekilde, gelecekteki Windows 11 sürümleri aracın en son sürümüyle birlikte gelecek, yani PowerShell 7.1. Öte yandan, PowerShell'i macOS ve Linux sistemlerine yüklemek oldukça kolaydır.

Kullanıcılar, bağlı tüm USB cihazlarını listelemek veya komut dosyaları oluşturarak birden fazla uygulama yüklemek gibi çeşitli işlevleri otomatikleştirmek gibi temel görevleri gerçekleştirebilir. Aracın kullanılabilirliği kişinin yaratıcılığı ile sınırlıdır.