Pes 2018 İnceleme | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Pes 2018 İnceleme

PES ve FIFA, bu iki isim ...
Pes 2018 İnceleme

Pes 2018 İnceleme

PES ve FIFA, bu iki isim uzun yıllardır birbirleri ile rekabet halindeler. Birçoğunuzun vakıf olduğu üzere 1995 ile 1999 yılları arasında FIFA, futbol oyunlarının yönünü belirlerken, gerilerden gelen International Superstar Soccer ya da sonraki isimleriyle Winning Eleven ve PES, futbol oyunun nasıl yapılacağını bir anlamda öğretir şekilde piyasaya çıkmıştı. Ta ki 2011 yılına kadar üstünlüğü elinde tutan seri, FIFA 2011’in muazzamlığı karşısında mağlubiyeti kabul etmişti. Geçen sene yeniden toparlanmayı başaran PES serisi, FIFA ekibinin rehavetinden yararlanarak yarışa yeniden ortak olmuş olsa da, konsollar ve PC deneyimi arasındaki farklar birçok oyuncuyu rahatsız etmişti. Açıkçası geçen sene ne FIFA, ne de PES tam olarak kendilerinden bekleneni yapmayı başaramamışlardı diyebiliriz. Bu sebepten midir bilinmez ama her iki oyun da yeni yıla bomba gibi hazırlanmış durumda. Şimdilik FIFA bir köşede dursun, gelin biz PES 2018 ile nasıl bir deneyim yaşadık birazcık ondan bahsedeyim.

Parlak görüntü

Grafik teknolojisi şüphesiz her oyun türünde olduğu gibi futbol oyunlarında da ön planda. Baktığımız alandan, oyuncuların yüz hatlarına kadar her türlü detayı resmeden grafik teknolojisi, bu yıl geçmişe göre ayrı bir ön planda. Oyun testini PC ortamında, 2K çözünürlükte yapmış birisi olarak şunu söyleyebilirim ki ilk maç görüntüsü ekrana yansır yansımaz “Parlaklığı kısmalıyım!” dedim. Neyse sonradan alıştım ama Fox Engine ile geliştirilen PES 2018, PC oyuncularının gözlerini kamaştıracak seviyede netliğe sahip. Ne yazık ki aynı durum animasyonlar için pek geçerli değil. Malumunuz futbol, basket gibi çok fazla oyuncunun bulunduğu spor oyunlarında, genel geçer grafik hatlarından ziyade, detaylı animasyonlar olması gerekmekte. Ne hikmetse PES 2018’de bu detayları bir türlü göremedim. Oyuncular halen olması gerekenden çok daha odun. Hareket geçişleri çok sert ve animasyonlar yetersiz.

Oyunun genel geçer hızı eski yapımlara göre biraz daha yavaş. Hatta yakın zamanda PES 2017 oynadıysanız, 2018 size çok yavaş bile gelebilir. Fakat oyun üzerinde yapılan bu ufak yavaşlatma, kesinlikle paslaşmayı ve şut çekmeyi çok daha rahat bir hale getirmiş. Oyuncu olarak bir yandan haritayı okuyup, bir yandan da farklı stratejiler kurmak eskiye göre çok daha kolay. Hızlı koşma konusunda da bazı yeniliklere gidilmiş. Artık oyuncular çok daha hızlı şekilde top sürebildikleri gibi, meşhur oyuncuların belirleyici özellikleri bu sayede daha da görülebilir hale geliyor. Ayrıca farklı alanlarda oynayan oyuncuların ön plana çıkan farklı özellikleri de söz konusu. Misal, orta saha ve forvette oynayan oyuncuların sırtları dönük pozisyonlarda savunma oyuncularına büyük bela olabiliyorlar. Bu pozisyondaki oyuncular defans oyuncularına göre topla daha hızlı dönüp, daha isabetli paslar ya da şutlar atabiliyorlar.

Mesir Macunu

PES’in bir dönemler tek adam sorunu vardı. Hani meşhur bir oyuncuyu alıp, herkesi dize dize gol atmak gibi… 2017 yılında bu sorunun büyük oranda üstesinden gelmeyi başaran yapımcı ekip, bu sene yine bu pahalı arkadaşları göze sokmak istemiş Geçmişe göre çok daha “mantıklı” şekilde tasarlanmış olan meşhur oyuncu dinamiği, bu futbolcuların çok daha net şut çekmelerini ve topa sahip olmalarını sağlamış. Yani tanınmış bir oyuncunun ayağında top varsa, o şutu çekin arkadaşlar. Hele bir de kendisi forvetse, oh oh! Tabii bu durum savunma tarafında olduğumuz zamanlar için de geçerli. Bu isimli arkadaşlara daha ciddi bir markaj şart. Aksi halde vurdukları gol oluyor. Aslında bu noktadan yola çıkarak oyundaki büyük bir sorunu da belirtmek isterim. Yapay zekâya karşı, orta seviyede deneyim ettiğim ilk maçtan son maça kadar hep galip geldim. Resmen hiç yenilmedim. Bu FIFA oynarken pek başıma gelen bir durum değil. Fakat yapay zekâ öyle hatalar yapıyor ki anlatamam. Özellikle belirli stratejilere karşı çok çaresiz kalıyor. Hızlı ve çok top çevirmede kesinlikle başı dönüyor; ayrıca belirli noktalardan yapılan ortalarda, kesin vole ya da kafa vuracak bir oyuncumuz boşta olabiliyor. Bunlar can sıkıcı hatlar olmasa da orta zorluk seviyesinde bu kadar kolay bir yapay zekâ deneyimi yaşanmaması gerekiyor.

Gelelim PES’in efsanevi kalecilerine. Bu insanlar kaleci sorununu ne zaman çözecek gerçekten bilmiyorum ama bu yıl da çözmedikleri aşikâr. Yahu bir top geliyor, kaleci ne yapacağını şaşırıyor. Resmen kucağına gelen top için kendisini havalara fırlatan kalecilerden bahsediyorum arkadaşlar. Hani bazen kaplan kesilip harika toplar çıkartıyorlar ama genel olarak dev saçmalıyorlar. Gidin PES 2018 kalecileri hakkında iki adet video izleyin, siz dergiyi okuyuncaya kadarki sürede bir yama çıkmazsa baya eğlenceli dakikalar sizi bekliyor olacak diyebilirim. Özellikle online lig yapacaklara sabırlar diliyorum.

Sıkıntı büyük

Bir diğer can sıkıcı noktaysa oyuncuların genel odunlukları. Yazımın başında da bahsettiğim üzere, animasyonların sınırlı olmasıyla başlayan bu konu, genel geçer fizik motoruna kadar gidiyor. Her bir oyuncu resmen kamyon gibi diyebilirim. Futbolcu mu sürüyorum, kamyon mu gerçekten çok rahatsız oldum. Top kayıplarında oyuncuların oyundan düşme süresi de çok uzun. Yani topu kaybeden oyuncu direk patates, onu unutun. Artık baskıya gelecek başka birisi varsa anca o gelir. Omuz omuza mücadeleler de yine aşırı sırıtıyor. Cüsseli oyucu “çıt” diye topu kapıveriyor. Hani diğer tarafın hiç mi şansı olmaz? Bu yan yana koşamama, top kaybedince oyunda düşme gibi durumlar da zaten yavaşlatılan oyun hızı içerisinde daha da sırıtmış. Kayarak topa müdahale esnasında da rakip oyuncuya biraz dokunduğumuz anda faul olması da muhteşem bir detay! Diğer taraftan online mecra da boş durmuyor. MyClub ve Become a Legend modları yine hayatımızdalar. Özellikle bir oyuncunun kariyerini baştan sona yaşamak isteyen oyuncular içi Become a Legend modu yine muazzam bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Online modların haricinde UEFA, Europe ve AFC liglerini deneyim etmek mümkün. Yani her türlü turnuva yapmak işten bile değil. Bunun haricinde artık bahsetmekten sıkıldığımız lisans sorunu günün sonunda yine uzaktan uzaktan sırıtmaya devam ediyor. Deneyim edilebilen stadyumlar da ne yazık ki bu durumdan mustarip. Her yıl olduğu gibi yine lisansa kafayı takmadan işimize bakmamız gerekiyor. Aksi halde işimiz biraz zor. Sonuç olarak PES 2018 top ile iletişim konusunda önemli adımlar atıp, oyunun genel yapısı hakkında radikal kararlar vermiş olsa da halen birçok noktada kendisini geliştirmesi gerekiyor.

 

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

 • MİNİMUM:
  • İşletim Sistemi: Windows 10, 8.1, 8, 7 SP1(64bit)
  • İşlemci: Intel Core i5-3450(3.10GHz)/AMD FX 4100(3.60GHz)
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 650/AMD Radeon HD 7750
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
 • ÖNERİLEN:
  • İşletim Sistemi: Windows 10, 8.1, 8, 7 SP1(64bit)
  • İşlemci: Intel Core i7-3770(3.40GHz)/AMD FX 4170(4.20GHz)
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660/AMD Radeon HD 7950
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 30 GB kullanılabilir alan