Oyunlarda FPS Ne Anlama Geliyor? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Oyunlarda FPS Ne Anlama Geliyor?

Oyunlardan hoşlanıyorsanız, muhtemelen FPS harflerini daha önce görmüşsünüzdür, ...
Oyunlarda FPS Ne Anlama Geliyor?

Oyunlarda FPS Ne Anlama Geliyor?

Oyunlardan hoşlanıyorsanız, muhtemelen FPS harflerini daha önce görmüşsünüzdür, ancak ne anlama geldikleri konusunda kafanız karışmış olabilir. Görüyorsunuz, FPS'nin aslında iki farklı anlamı var ve ikisi de oyun alanında kullanılabilir.

Oyunda "FPS" tabiri hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

FPS'nin Video Oyunlarında Birkaç Anlamı Var

Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, FPS hakkında bir şeyler duymak veya okumak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bağlam olmadan, FPS'nin bir oyun türü mü yoksa tamamen başka bir şey mi olduğunu bilemezsiniz.

FPS, "birinci şahıs nişancı oyunları" veya "saniyedeki kare sayısı" anlamına gelebilir. Ve hayır, bu terimler birbiriyle ilişkili değildir, ancak bunları oyunlar hakkında konuşmak için kullanabilirsiniz ve aynı kısaltmayı paylaşırlar.

Saniyedeki Kare Sayısı Nedir?

"Kare hızı" olarak da adlandırılan saniyedeki kare sayısı, her saniye yakalanan veya görüntülenen ardışık görüntülerin sıklığıdır (yani, bir saniyede ekranınızda görünen görüntü sayısı). Sandığımızın aksine ekranlarımızda animasyonlar görmüyoruz. Bunun yerine, hareketli bir animasyon gibi görünecek kadar hızlı hareket eden birçok görüntü görüyoruz.

Bu terim video oyunlarında kullanılır, ancak film ve animasyon gibi diğer sektörlerde de duyacaksınız.

Saniyedeki kare sayısıyla ilgili konuşulacak çok şey var, ancak temel fikir şu ki, bir film veya bir oyun saniyede ne kadar çok görüntü gösterirse, kare hızı o kadar yüksek ve genel animasyon o kadar pürüzsüz olur. Oynadığınız bir oyunun kare hızı düşükse, saniyede olması gerekenden daha az kare gösterdiği anlamına gelir ve bu da oyununuzun biraz dalgalı görünmesine neden olur.

Saniyede yüksek veya düşük kare sayısına sahip olmak cihazınıza bağlı olacaktır. İyi bir grafik kartına ve işlemciye sahip iyi bir bilgisayarınız varsa, kare hızı sorunlarıyla uğraşmazsınız. Ortalama bir bilgisayarı olan çoğu kişinin, çözünürlük ne kadar düşükse kare hızı o kadar iyi olduğundan, yüksek kare hızı ile yüksek çözünürlük arasında karar vermesi gerekecektir .

Çoğu insan için 30FPS'ye sahip olmak, en ideal olmasa da oynamak için yeterince iyidir. Daha yüksek kare hızlarına alışkın değilseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız ve neredeyse hiç sorun görmezsiniz, ancak bir şeylerin biraz ters gittiğini söyleyebilirsiniz.

Daha akıcı bir oyun istiyorsanız 60FPS fazlasıyla yeterli olacaktır. Daha da akıcı bir deneyim için yüksek yenileme hızına sahip bir monitör almayı düşünebilirsiniz .

Birinci Şahıs Nişancı Oyunları Nelerdir?

Adından da tahmin edebileceğiniz gibi, birinci şahıs nişancı, karakterinizin bakış açısından oynadığınız bir tür birinci şahıs oyunudur. Dünyayı onların gözünden görüyorsunuz ve çoğunlukla ellerini, silahlarını ve bazen de vücutlarının alt kısımlarını görebiliyorsunuz.

Birinci şahıs ve üçüncü şahıs oyunları arasındaki temel fark , kendinizi dünyaya daha fazla dalmış hissetmenizdir. Oynadığınız oyuna bağlı olarak hem harika hem de korkutucu olan karakter olarak nesneler ve düşmanlarla etkileşime giriyorsunuz.

FPS oyunları günümüzde oldukça popülerdir, ancak ilk FPS oyunlarının 80'lerde piyasaya çıkmasıyla birlikte oldukça uzun bir süredir buralardalar. Ancak 90'lı yıllara kadar Wolfenstein ve Doom gibi oyunların dünyayı kasıp kavurması ve FPS oyunlarını haritaya koyması değildi.

Popüler veya iyi bilinen FPS oyunlarına birkaç örnek BioShock Infinite, Call of Duty Games, Overwatch ve hemen hemen her Doom oyunudur.

Yeterince komik, bazıları FPS oyunlarında daha iyi olmak için amacınıza yardımcı olacak yüksek FPS'ye sahip olmanız gerektiğine inanıyor. Bu cümle daha önce kafa karıştırıcı olurdu, ama artık değil.

Şimdi işler daha net olmalı: FPS, birinci şahıs nişancı ve saniyedeki kareler için kullanılabilir. İlişkili olmasalar da, yüksek kare hızına ve hatta yüksek yenileme hızına sahip olmak, birinci şahıs nişancı oyunlarında yardımcı olabilir.

Endişelenme, asmak için biraz zamana ihtiyacın olabilir. Ama yakında, birinin 'FPS' kullandığında neden bahsettiğini anında anlayacaksınız.