Otomasyon Nedir? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Otomasyon Nedir?

Otomasyon, çeşitli teknoloji türlerini kullanarak, minimum veya sıfır insan katılımı ile bir ...
Otomasyon Nedir?

Otomasyon Nedir?

Otomasyon, çeşitli teknoloji türlerini kullanarak, minimum veya sıfır insan katılımı ile bir görevi yürütme işlemidir. Bir otomobil fabrikasının mekanik kollarından çevrimiçi içeriğin yapay zeka moderatörlüğüne kadar, daha önce manuel çaba gerektiren birçok görev artık otomatikleştirildi.

Kuruluşlar elektronik, hidrolik, mekanik, pnömatik vb. Birçok durumda bu farklı ekipman türlerinin bir kombinasyonudur. Ayrıca, bu otomasyon önceden tanımlanmış senaryolar üzerinde çalışan algoritmalar etrafında döner.

Manuel çalışmadan otomatik çalışmaya geçiş doğruluk, hız, kalite ve verimliliği artırır. Ayrıca, işçilik maliyetlerine de tasarruf sağlar ve atık üretimi azaltır.

Otomasyonun insanları yerinden ettikten sonra bu faydaları sağladığını hatırlamakta fayda var. Bu, bu makinelerin yol aldığı mesleklerde işsizlikte bir artışa neden olur. Bununla birlikte, aynı zamanda, genellikle teknoloji sektöründe yeni işler de üretmektedir.

İlginçtir ki, Dünya Bankası'nın 2019 raporuna göre , otomasyon kaynaklı işsizlik ve yeni oluşturulan işler nihayetinde ekonomik dengeyi koruyor. Yıl geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe, otomasyonun yeni meslekleri şekillendirirken daha fazla alana ve mesleğe girdiğini göreceğiz.

Otomasyonun Yaygın Olduğu Bazı Sektörler

Otomobil

Otomobil endüstrisi otomasyonu yoğun olarak kullanıyor. Birçok fabrika, üretim söz konusu olduğunda araçları monte etmek için robotik kollar istihdam ediyor. Bazı otomobiller, otonom park etme ve tüketici ucunda otomatik pilot sürüş gibi yapay zeka destekli özellikler sunar.

Maliye

Finansta, daha önce insanlar tarafından yapılan görevleri otomatikleştirmek için ödeme yapar. Otomasyonun sunduğu artan hız, verimlilik ve doğruluk, bir şirketin mali durumu için çok önemlidir. Özel yazılım ve sistemler, bu hızlı tempolu sektörde kitap tutmadan gider yönetimine kadar her şeyi halleder.

Ticaret

"E-ticaret" terimini ortaya çıkaran endüstri gerçekten de çok fazla otomasyon kullanıyor. Amazon gibi çevrimiçi perakendeciler, web siteleri aracılığıyla satış ve işlem sürecini otomatikleştirmeye büyük ölçüde güveniyor. Tuğla ve harç mağazalarındaki perakendeciler bile ürün stoklarını izlemek, işlemleri kaydetmek vb.