MX Linux Nasıl Yüklenir | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

MX Linux Nasıl Yüklenir

MX Linux inanılmaz derecede esnek, orta ağırlık, Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Eski ...
MX Linux Nasıl Yüklenir

MX Linux Nasıl Yüklenir

MX Linux inanılmaz derecede esnek, orta ağırlık, Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Eski dizüstü bilgisayarları hayata döndürecek kadar hafiftir, ancak modern gelişmiş masaüstü donanımından tam olarak yararlanacak kadar güçlüdür. Bu çok yönlü GNU/Linux işletim sistemi, ilk kez Linux kaşiflerinden deneyimli uzman kullanıcılara ve geliştiricilere kadar herkes için eşit derecede uygundur.

MX Linux canlı USB sisteminin hızlı bir turu, neden günümüzün en popüler Linux dağıtımlarından biri haline geldiğini tam olarak gösterecektir. MX Linux'u bilgisayarınıza şu şekilde yükleyebilirsiniz.

MX Linux Nereden İndirilir?

MX Linux'un bir kopyasını doğrudan mxlinux.org ücretsiz olarak alabilirsiniz. Amiral gemisi dağıtımı, güzelce özelleştirilmiş bir XFCE masaüstü ortamıyla birlikte gelir ve hem eski hem de yeni donanımlarda iyi çalışacak orta sınıf bir sürüm olarak hizmet eder.

Download: MX Linux

MX Linux Nasıl Yüklenir

Masaüstünden daha fazla flaş ve güç arayan modern makinelere sahip olanlar için KDE Plasma destekli bir sürüm mevcuttur. Madalyonun diğer tarafında, etraftaki eski donanımlardan en iyi şekilde yararlanmaya istiyorsanız, Fluxbox masaüstünü içeren süper hafif bir sürüm indirebilirsiniz. Genel olarak, MX Linux 64 bit işlemciye sahip hemen hemen her makinede iyi çalışmalıdır.

MX Linux'u Yüklemek için Neye İhtiyacınız Olacak?

MX Linux köklerini Debian'dan türediği için, işletim sistemi için donanım gereksinimleri aslında çok düşüktür. Daha azıyla kurtulabilseniz de, çoğu kullanıcı için aşağıdaki minimumları öneririz:

  • Intel veya AMD 64 bit işlemci
  • 4GB RAM
  • 20GB dahili depolama alanı

Önyüklenebilir bir canlı USB görüntüsü oluşturmak için en az 8 GB depolama alanına sahip bir USB sürücüye de ihtiyacınız olacaktır.

MX Linux Nasıl Kurulur

MX Linux için kurulum süreci çok verimli ve takip etmesi kolaydır. Başlamak için, MX Linux canlı yükleme medyasını içeren USB sürücüsünü bilgisayarınıza bağlayın, yeniden başlatın, sisteminizin önyükleme menüsünü girin ve USB sürücüsünden önyüklemeyi seçin.

MX Linux Nasıl Kurulur

MX Linux önyükleyici menüsü göründüğünde, ilk seçeneği seçmek için Enter tuşuna basabilir veya yaklaşık 30 saniye bekleyebilirsiniz ve canlı sistem otomatik olarak önyüklenecektir. Birkaç dakika içinde, ilk MX Linux canlı sistem masaüstüne bakmanız gerekir.

Mx Linux Kurulumu

Canlı masaüstü, MX Linux'u sisteminizin sabit sürücüsüne yüklemenize veya MX Linux'un tam olarak ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için birkaç farklı yardım ve öğretici bağlantısını keşfetmenize izin verecek hoş bir diyalog sunacaktır. Yükleme işlemine başlamak için menünün en üst merkezinde MX Linux Yükle'yi seçmeniz yeterlidir.

Mx Linux Kurulumu

Yükleyici önce sabit sürücüyü nasıl kurmak istediğinizi soracaktır. Varsayılan olarak, yükleyici tüm sabit sürücüyü siler ve MX Linux ile kullanılmak üzere ayarlar. Bu, mevcut işletim sistemleri de dahil olmak üzere sabit sürücünüzdeki tüm verileri siler.

Sisteminizi Windows gibi başka bir işletim sistemiyle çift önyükleme yapmayı planlıyorsanız, disk bölümlerini el ile oluşturmak ve/veya yeniden boyutlandırmak için Disk düzenini özelleştir seçeneğini seçmeniz gerekir.

Bu ekranda, MX Linux bölümlerinizi şifrelemek isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz. Bunu yapmak için Şifrele onay kutusunu işaretleyin ve bir parola belirtin. Bu işleme başlamadan önce sürücünüzü şifrelemenin artılarını ve eksilerini anladığınızdan emin olun. Şifreleme etkinleştirildikten sonra, şifreleme parolası olmadan sisteminiz önyükleme olmaz.

Mx Linux Kurulumu

Seçimlerinizi yaptığınızda ve İleri'yi seçtiğinizde, sistem herhangi bir yıkıcı eylem gerçekleştirilmeden önce sabit sürücüyü değiştirmeye hazır olduğunuzu onaylamanızı isteyecektir. Evet yanıtını verdiğinizde, yükleyici sürücünüzü seçimlerinize göre ayarlamaya başlar.

Mx Linux Ağ Ayarları

Burada, MX Linux yükleyicisinin kurulum verimliliğini artırmaya yardımcı olmak için diğer dağıtımlardan biraz farklı çalıştığını fark edebilirsiniz. Yükleyici, her şeyin nasıl yapılandırıldığını istediğiniz hakkında birkaç soru sormaya devam ederken arka planda sabit sürücüyü ve sistemi kurmaya başlayacaktır. Henüz girmediğiniz bilgilere ihtiyaç duyduğu bir noktaya gelirse, siz sağlayana kadar duraklar.

Yükleme işlemini tamamlamak için istemleri izlemeniz yeterlidir. Sabit sürücü yapılandırma seçeneklerinden sonra, ağınızda bilgisayara vermek istediğiniz adı ister. Emin değilseniz, varsayılan değerler iyi çalışmalıdır.

Mx Linux Kurulumu

Bundan sonra, yükleyici, saatin düzgün bir şekilde eşitlenebilmesi için yerel ayar ve saat diliminizi ayarlamanızı isteyecektir.

Mx Linux Kurulumu Kullanıcı Ayarları

Sistem saatiniz düzgün ayarlanmışken, bir sonraki iş sırası kullanıcı hesabınızı ayarlamak ve bir kök hesabı etkinleştirmek isteyip istemediğinize karar vermektir. Varsayılan olarak, kök hesap oturumu devre dışı bırakılır ve yönetim görevleri sudo komutu kullanılarak gerçekleştirilir. Kök hesabı etkinleştirmek istiyorsanız, onay kutusunu tıklamanız ve hesap için bir şifre sağlamanız yeterlidir.

İsterseniz Autologin'i burada etkinleştirmeyi de seçebilirsiniz. Autologin etkinleştirildiğinde, sisteminiz sizden şifrenizi istemeden doğrudan masaüstüne önyüklenir. Bilgisayarınızda herhangi bir hassas veri depolamak istiyorsanız, otomatik kaydetmeyi etkinleştirmenin ciddi bir güvenlik riski olduğunu unutmayın.

Mx Linux Kurulumu

Hesap parolaları ayarlandıysa, yükleyici kurulumu tamamlamak için gereken tüm bilgilere sahip olacaktır. Yüklemenin tamamı yaklaşık beş ila 10 dakika sürer, ancak donanımınızın hızına bağlı olarak daha uzun sürebilir. Ve bununla birlikte, bilgisayarınıza MX Linux'u başarıyla yüklediniz. Senin işin bitti!

Yeni MX Linux Sisteminizi Yeniden Başlatın ve Keyfini Çıkarın!

Şimdi geriye kalan tek şey, yeni MX Linux sisteminizi yeniden başlatmak ve keşfetmeye başlamak. Zaten yüklü olan ve sizi bekleyen en yaygın kullanılan Linux uygulamalarından çoğunu bulacaksınız. Debian tabanlı dağıtımlar için mevcut olan çok çeşitli Linux uygulamalarıyla, özel iş akışınız için ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü uygulamayı bulmak ve yüklemek çocuk oyuncağıdır.

Ayrıca, hoş geldiniz diyaloğunda ortaya çıkan yardım ve öğretici bağlantıları keşfetmek için birkaç dakikanızı ayırdığınız da şiddetle tavsiye edilir. Birkaç dakika içinde yeni çalışma alanınızda bir profesyonel gibi gezineceksiniz.