Mısır çarşısı ve Alışveriş | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Mısır çarşısı ve Alışveriş

Mısır Çarşısı İstanbul Yeni Cami’ye ait bir külliye olarak 3. Murat ...
Mısır çarşısı ve Alışveriş

Mısır çarşısı ve Alışveriş

Mısır Çarşısı İstanbul Yeni Cami’ye ait bir külliye olarak 3. Murat Han’ın Zevcesi  Safiye Sultan buyruğu ile 1597 Yılında Yeni cami inşaatına başlanışmış ve 1663 Yılında cami inşaatı külliye ile birlikte tamamlanmış ve Çarşının ismi “Valide Çarşısı” Olarak konulmuştur.

Sıbyan mektebi, darülkura ve Türbe den ziyade olarak “L” Şeklinde tasarlanan çarşının Kesiştiği nokta “Dua Meydanı” olarak bilinmektedir ve kurulduğu zaman bu çarşı Aktar ve Pamuk Eşrafına Tahsis edilmiştir. Mısır çarşısı adı 18 yüzyıl da konulmuş ve bu adı almasının sebebi de Dükkanların genelinde Mısır dan gelen malların satılıyor olmasıydı.

Mısır çarşısı ve Alışveriş

Mısır çarşısına giriş için toplamda 6 adet kapı bulunmakta bunların 4 tanesi büyük ve 2 tanesi de küçük kapılar olarak yapılmış. Çarşının alt katında ise dükkânlar bulunuyor. Çarşının alt katından aşağı kısma indiğinizde de ardiye diye de hitap edilen depo bölümleri görülüyor. Mısır çarşısı 1688 ve 1691 yıllarında büyük yangınlara maruz kalmış ve çok büyük yıkımlar geçirmiştir. Mısır Çarşısı 1940 yılında toplamda 3 yıl süren büyük bir restore çalışması ile günümüzdeki şeklini almıştır.

Mısır çarşısında günümüzde genelde  Kuyumcular, Baharat ve Aktarlar, Hediyelik Dükkanları bulunmaktadır.

Mısır çarşısı ve Alışveriş

Osmanlı imparatorluğundan günümüze kadar kuruluş amacını yitirmeyen Mısır çarşısı giriş saatleri de var elbetteki: Hafta da 6 gün (Pazartesi ve Cumartesi arası) Sabah 08:00 da açılan çarşı akşam 19:00 a kadar yerli ve yabancı turistlerin yanında, alışveriş yapmak için gelenleri de ağırlıyor. Çarşı Pazar günleri de açık fakat saatleri diğer günlere göre farklı; Pazar günleri sabah 09:00 da açılan çarşı akşam 19:00 a kadar hizmet veriyor.

Mısır çarşısı ve Alışveriş

Mısır Çarşısına Nasıl giderim? diye soruyorsanız İstanbul’un hemen hemen her noktasından kalkan Eminönü otobüslerine binmeniz ve yeni cami ye gitmeniz yeterlidir.