Miniklerde Gelişim Sürecinin Önemi | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Miniklerde Gelişim Sürecinin Önemi

Minik sayılan çocuklar, gelişimleri boyunca eksik kaldıkları tüm konular yüzünden gelecek ...
Miniklerde Gelişim Sürecinin Önemi

Miniklerde Gelişim Sürecinin Önemi

Minik sayılan çocuklar, gelişimleri boyunca eksik kaldıkları tüm konular yüzünden gelecek hayatlarında problem yaşarlar.

Çocukların Geleceğine Yatırım Yapın

Çocuk sağlığının a dan z ye tüm koşullarıyla yerine getirilmesi insan sağlığı konusunu da içinde kaplar. Kaliteli ve özgüvenli yetiştirilmek istenen çocuklar için beden ve ruh sağlığı çok düzgün olmalıdır. Anne ve babalar çocukları korkak olmasın, kendini savunsun, konuşsun, seviyeli olsun gibi birçok konuda çocuklarının gelişmesini isterler, buda en doğal haklarıdır. Ancak evde sürekli kavga eden, çevreye verdiği önemsizliği çocuğuna yansıtan, küfürlü konuşan ve ara vermeden bağırış çağırış olan ortamlarda büyüyen çocuklarda gelişim aşamaları her zaman için sıkıntılı olmuştur. Çocuklarda zekâ ve beden gelişimi için geçerli olan süreler ya eksik ya da hiç gelişmemiş olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle gelişim çağında olan tüm çocukların bulundukları mekânlar tamamen stresten uzak tutulmalıdır. Beynin boş olduğu bu nadir ve kısa zamanlar sadece gerilim ve şiddetle yüklenmesi işleri komple tersine çevirecektir. Çocuğunuzun kendini ifade edebilen ve her türlü eğitime açık olmasını ister. Bu durum için öncelikle bilinçli bir anne baba olmak gerekmektedir. Karşılaşılan problemleri atlatmak adına temellin sağlam olması gerekir ki üzerine yüklenen yükü taşıyabilsin.

Çocuk Gelişiminde Ebeveynler Neler Yapabilir?

Tavsiye ve araştırmalarınıza uyarken seçici olmalısınız. Bu sayede yanlış sonuçları da tahmin etme olasılığınız yüksek olacaktır. Çocuğunuz her geçen gün çok daha hızlı büyüyerek yeni bilgiler öğrenmeye devam edecektir. Boş olan beyinlerin boş konularla doldurulması, gereken bilgilerin dışarda kalmasına yarayacaktır. Okulda ve çevrede gelişebilecek olaylara karşı her zaman için hazırlıklı ve dayanıklı olması gerekmektedir.

Arkadaşlarıyla sorunları olan ve bu aksamaları bir türlü çözemeyen çocukların, gelişim süreçlerinde büyük problemler yaşanmış olması büyük ihtimaller arasındadır. Karşılıklı ilişkilerde elinizden geleni sonuna kadar yaptığınız halde çocuğunuz üzerinde gelişim göremiyorsanız hemen bir uzman hekime başvurmanızda büyük yarar olacaktır.

Kati suretle neler olabileceğinizden emin olmadığınız ilâçları çocuklarınız üzerinde uygulamaya kalkmayın, ağır bir yan etki tüm sağlık dengelerini tamamen bozacaktır. Doktor müdahalesi gerektiğini düşündüğünüz konularda çekinmeden hemen başvurun. Neticeleri kanıtlamış olan psikolojik tedavileri hafife almak hiç doğru bir karar olmayacaktır. Her türlü adıma rağmen çocuğunuzda gelişim adına bir ışık görünmüyorsa, daha fazla ilgilenmeniz gerekecektir.

Çünkü gelişim sorunu yaşayan çocukların en büyük problemi aile içi geçimsizlik ve ilgisizlikten kaynaklanıyor. Bu tarz sorunlar olmadığı ve aksine sürekli olarak ilgi gösterildiğiniz çocuğunuzda sorun olduğunu düşünüyorsanız, yanlışlar büyümeden müdahale edilmesi gerekecektir. Konuya farklı ve sağlıklı bir bakış açısı getirmek için bilgisinden emin olduğunuz kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Yakınınızda yardım edebilecek kimse yoksa, internet ve diğer tavsiyelere uyarak uzman çocuk doktorlarına ulaşmanız yardımcı olacaktır. Çocuk sağlığı henüz gelişim sağlamadan dikkate alınmalıdır, aksi takdirde sadece çocukluk değil insan sağlığı tüm yaşam boyunca risk altına girecektir.