Mide Ülserinde Belirtiler ve Tedavi | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Mide Ülserinde Belirtiler ve Tedavi

Mide Ülserinde Belirtiler ve ...
Mide Ülserinde Belirtiler ve Tedavi

Mide Ülserinde Belirtiler ve Tedavi

Mide Ülserinde Belirtiler ve Tedavi 

Günlük yaşamın stres ve yorgunluğuyla ve diğer pek çok faktörle orta çıkan hastalıklar, insan yaşamını muhakkak olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuzluklar neticesinde insanlar pek çok ihtiyacını ve yaşamsal faaliyetini yerine getirmekte zorlanmakta ve hatta yerine getirememektedir. Bu rahatsızlıkların içerisinde mide ülseri de yer almaktadır. İlk aşamalarında şiddeti az olsa da, ilerleyen dönemlerde ciddi derecede rahatsızlık oluşturabilir. 

Mide ülseri, yeme içme ihtiyaçlarını gidermekte zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Midenin belirli noktalarında oluşan açık yaralar, mide ülseri probleminin doğmasına sebep oluyor. Midede oluşan bu açık yaralar, gastrit rahatsızlığının ilerlemiş hâlidir. Toplumda, bu açık yaraların meydana getirdiği ülsere, sütün fayda sağladığı iddiaları yaygındır. Fakat bu iddianın aksine bir durum söz konusudur. Süt içmek mide ülserinin ilerlemesinde etkili faktörlerdendir.

Mide Ülserinde Belirtiler ve Tedavi 

Mide Ülseri Oluşumunda Belirtiler 

Mide Ülseri rahatsızlığında bilinen ve yaygın olan belirtilerin başında karın bölgesinde yanma hissi ve beraberinde ağrılar baş göstermektedir. Zaman zaman bu ağrılar sırt ve boyun bölgesine kadar da yükselirken, göbek bölgesinde de hissedilir. Ağrıların ve yanma hissinin süresi birkaç dakika veya birkaç saat sürebilir. Mide ülserinin sebep olduğu söz konusu ağrılar yemek sonrası genelde birkaç saat içerisinde ortaya çıkar. 

Diğer belirtiler arasında; 

  • Kilo kaybı ve iştahsızlık, 

  • Yağlı gıda tüketimi sonrası şişkinlik hissi, 

  • Hazımsızlık sorunu, 

  • Huzursuzluk ve halsizlik sorunları ve  

  • Asit reflüsü görülmektedir. Aynı zamanda mide ülseriyle beraber aşağıdaki belirtiler de görülürse, kesinlikle vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekmektedir; 

  • Karın bölgesinde aniden ortaya çıkan ağrı, 

  • Kırmızı veya kahverengi kan kusma, 

  • Rengi koyulaşmış, yapışkan ve katrana benzer dışkı çıkarma. 

Mide Ülserinin Oluşumunda Etkili Faktörler 

Mide ülserinin oluşumunda rol oynayan pek çok faktör bulunmaktadır. Midede oluşan iltihaplar, bilinçsizce alınan bazı ilaçlar ve yaşam tarzı buna örnek olarak gösterilebilir. Mide iltihabına Helicobacter Pylori ismini taşıyan bakteri yol açar ve bu, mide ülserinin en sık karşılaşılan sorunlarındandır. Bahsi geçen bakteri mide çeperini tahriş ederek midenin savunmasız kalmasına neden olur. Bu durum sonrası mide ülseri riski de önemli ölçüde artar. 

Bunun yanında ağrı kesici, kan sulandırıcı ve iltihap giderici ilaçların sıklıkla kullanımı da mide ülserini tetikler. Aşırı derecede alkol tüketimi, aşırı derece stres, çok hastalık kapmak, tütün ve tütün mamüllerini tüketmek ve radyasyona maruz kalmak da bu riski arttıran önemli faktörlerdir. 

Mide Ülserinde Tedaviler 

Mide ülseri, nedeni çok iyi anlaşılarak tedavi edildiğinde ortalama 1-2 aylık süre zarfında iyileşebilmektedir. İlaç tedavileri, beslenme kuralları, yaşam tarzlarında ki değişiklikler, kanamanın durdurulması ve doğal yollarla tedavi ile mide ülserinin üstesinden gelinebilmektedir. Doğal tedavi yöntemleri haricinde diğer yöntemler için mutlaka hekime başvurulmalıdır. E vitamini, meyan kökü, sarımsak ve biber kullanımları mide ülserinin doğal yollarla tedavi edilmesinde önemli rol oynamaktadır.