Marvel Vs. Capcom: Infinite - Oyun İncelemesi | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Marvel Vs. Capcom: Infinite - Oyun İncelemesi

Efendim ne demişler, insanlar ...
Marvel Vs. Capcom: Infinite - Oyun İncelemesi

Marvel Vs. Capcom: Infinite - Oyun İncelemesi

Efendim ne demişler, insanlar dövüşe dövüşe anlaşır. (Böyle değildi.) Tekken’de dövüşür, Street Fighter’da dövüşür, geçmişi yad etmek isterse Samurai Shodown’da Haohmaru’yla bile kendini savunur. Bu oyunlardan ayrı bir yerde duran X-Men: Children of Atom ise çok önemli bir eserdir zira bu dövüş oyunu, Marvel Vs. Capcom’un temellerinin atıldığı noktadır. Bir Capcom eseri olan X-Men’in devamı X-Men Vs. Street Fighter ile gelmiş ve olay daha sonra, daha da genişleyerek tüm Marvel evreni ile Capcom evrenini bir araya toplamıştır. İlk dönemlerde bir turnuva oyunu olarak nitelendirilmeyen MvC, üçüncü oyunla birlikte ise EVO turnuvalarında kendine bir yer edinmiş ve iyice popüler olmuştur. Hatta Ultimate MvC 3’ün piyasaya çıkma nedeni de sırf bu ekol devam etsin diyedir. Elbette Capcom’un böyle bir seriyi bitireceğini düşünmüyorduk ve aylar, aylar önce MvC: Infinite duyuruldu, geniş kapsamlı bir heyecan oluşmasa da oyuna ilgi gün geçtikçe, karakterler açıklandıkça büyüdü. Şu vakitlerde de, artık oyunun çıkmasına sayılı günler kala sağlam bir beklenti oluştu diyebiliriz. Biz de oyun çıkmadan son bir defa oyuna bir göz atalım istedik…

Her dövüş oyununda illa ki bir hikaye kısmı bulunur. Bunların bazıları başarılıdır, bazılarıysa laf olsun diye oraya konmuştur. Gözlemlediğim kadarıyla (Demo’yu denedim.) ise Infinite’in hikaye kısmı aralarda bir yerde. Kötü demememin en büyük nedeni de tanıdık çok fazla yüzün ortalıkta olması. Thor’un çekicini savurması, Dante’nin büyük bir saldırıya karşı koyması gibi sahneler bile hikayeyi heyecanlı hale getirebiliyor. Senaryoya göre de Ultron ve binbir türlü yardımcı Drone’u, büyük bir saldırı gerçekleştiriyor. Üstelik Ultron Sigma adındaki fazla güçlü Ultron’un Asgard’ın askerlerini bile kendi tarafına çevirme gibi bir gücü bulunmakta. Amacımız da onu durdurmaya çalışmak ve bu sırada onun tarafına geçen ünlü kahramanlara karşı mücadele vermek. Oyunu satın aldığımızda illa ki bu kısma bir göz atacağız ve bunu yaparken birçok kahramanın oynanışını da test etmiş olacağız fakat Infinite’i sırf bu kısmı yüzünden almayı düşünmeyin bile; asıl olay karşılıklı dövüşlerde.

Gelelim yeni oyunumuzdaki değişikliklere. MvC3 oyuncuları burada bir hayli farklı bir oyunla karşılaşacaklarını bilsinler bir kere. Birçok konuda değişiklik söz konusu. En radikal değişim, üç karakter yerine artık sıradan bir Tag dövüşündeki gibi iki karakter seçebilmemizde. Artık 2v2 dövüşler söz konusu ama bu kötü bir şey değil; hatta üç karakter bana sorarsanız biraz fazlaydı. Karakter arasındaki değişimler yine tek tuşla yapılıyor ve bu işlemi, komboları bölmek için de kullanabiliyoruz. (Dayaktan kurtulmak için iyi bir hamle.) Bir başka önemli değişiklik de oyunun hızındaki yavaşlama olarak görülüyor. MvC3’te süpersonik hızlarda ilerleyen savaşlar, burada daha sakin bir tempoya çekilmiş ve bence bu da güzel durmuş.

 

Görsellikteki değişimden de bahsedelim. MvC2 ve MvC3’ün hafif cel-shade’li, çizgi-roman görüntüsü burada tamamıyla kaybolmuş durumda. İşte bu, iyi bir şey değil. Maalesef oyun, görsel anlamda karakterini kaybetmiş bana sorarsanız. Hatta bazı karakterler resmen çirkin bile gözüküyor. Lakin bu da caydırıcı olacak bir etken değil; yine de ortam fena gözükmüyor.

Oyuna enteresan bir mekanik de eklenmiş durumda. Infinity Stone adındaki Sonsuzluk Taşlarını karakterlerimize atayarak, farklı güçler kazandırabiliyoruz. Gözlemleyebildiğim üç farklı Sonsuzluk Taşı, Zaman, Güç ve Uzay, Surge ve Storm olarak iki farklı gücümüze etki ediyor.

Surge, istediğimiz kadar kullanabildiğimiz bir özel güç ve Storm da daha çok hasar alarak sahip olduğumuz, Surge’e göre daha da uzun süren bir başka yetenek. Örnek olarak Güç Taşı’nı ele alalım… Bu taşı karakterinize atadıktan sonra Surge ile bir geriye itmeli saldırıya, Storm ile de daha güçlü saldırı ve düşmanınızı sektirebilme özelliğine kavuşuyorsunuz.

Açıkçası bu taşların tam olarak nasıl işlediğini ve karakterlerimize gerçekte nasıl birer fayda sağladığını ancak oyun çıktıktan sonra öğrenebileceğiz. Zaten bu konuyu da anlatsam, incelemeyi yaptığımızda anlatacak konu kalmayacak…

Gördüğüm ve denediğim kadarıyla, MvC: Infinite eğlenceli bir dövüş oyunu. Street Fighter ve Tekken kadar taktiksel ve adrenalin dozu yüksek diyemem ama portföyündeki karakterlerle dikkat çekmeyi başarıyor. Dövüş oyunlarına ve/veya Marvel & Capcom karakterlerine karşı bir sempatiniz varsa, bu oyun denemeye değer.