Mac ve Windows Arasında Kolayca Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Mac ve Windows Arasında Kolayca Dosya ...

Dosyaları Mac'ten Windows'a veya tam tersi şekilde aktarmanız mı gerekiyor? Birkaç farklı ...
Mac ve Windows Arasında Kolayca Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır

Mac ve Windows Arasında Kolayca Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır

Dosyaları Mac'ten Windows'a veya tam tersi şekilde aktarmanız mı gerekiyor? Birkaç farklı yaklaşım uygulayabilirsiniz, ancak her iki işletim sisteminin yerel araçlarını kullanarak Mac'ten Windows'a veya PC'den Mac'e dosya aktarımını kolayca yapabilirsiniz.

Alternatif olarak, kontrol etmeye değer birkaç üçüncü taraf çözümü vardır. Aşağıda, dosyaların Mac'ten Windows'a nasıl aktarılacağını ve bunun tersini açıklayacağız.

Dosyaları Mac'ten Windows PC'ye Aktarma

Dosyaları Mac'ten Windows'a aktarmanın en belirgin yolu, her iki işletim sisteminin sunduğu yerleşik işlevleri kullanmaktır.

Ancak bunun önemli bir dezavantajı vardır. İşlem yalnızca hem Mac hem de Windows bilgisayarlar aynı yerel ağdaysa çalışır. Değillerse, aşağıdaki üçüncü taraf çözümlerle ilgili bölüme atlayabilirsiniz.

Mac'te Dosya Paylaşımını Ayarlayın

Dosyaları bir Mac ve PC arasında paylaşmak için bazı ayarlarda ince ayar yapmanız gerekecek. İlk olarak, Mac'inizin dosyalarını paylaşmasına izin vermeniz gerekir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Ekranın sol üst köşesindeki Elma simgesine tıklayın. Sistem Tercihleri ​​> Paylaşım'ı seçin . Ardından, sol panelde Dosya Paylaşımı'nın yanındaki onay kutusunu etkinleştirin .

Seçenekler düğmesini tıklayın ve beliren pencereden Dosyaları ve klasörleri SMB kullanarak paylaş seçeneğinin yanındaki onay kutusunu etkinleştirin . macOS Big Sur'da Apple, birimleri AFP aracılığıyla paylaşma özelliğini kaldırdı. Catalina bu yeteneği korusa da, APFS biçimli birimleri AFP üzerinden paylaşamazsınız.

Aşağıdaki Windows Dosya Paylaşımı bölümünde, dosyalarını paylaşmak istediğiniz her kullanıcının yanındaki onay kutusunu etkinleştirin. Kullanıcıların şifrelerini girin ve Bitti 'yi tıklayın .

Şimdi Paylaşım penceresine geri döneceksiniz. Ardından, Windows bilgisayarınızla hangi klasörleri ve kullanıcıları paylaşacağınızı seçmeniz gerekir. Tercihlerinizi ayarlamak için Paylaşılan Klasörlerin altındaki Artı (+) ve Eksi (–) düğmelerini tıklayın.

Bir klasörü paylaştıktan sonra, Paylaşılan Klasörler listesindeki verilere erişimi olması gereken kullanıcıların izinlerini ve gruplarını gözden geçirin.

Tüm ağ erişiminin, paylaşılan kaynaklara sahip bilgisayar tarafından kontrol edildiğini unutmayın (bu durumda, Mac'inizdir); bu nedenle, bir klasöre hangi Mac izinlerinin uygulandığını anlamalısınız . Son olarak, Mac'inizin IP adresini not etmeniz gerekir. Bunu Dosya Paylaşımı: Açık mesajının altında göreceksiniz .

Windows'ta Mac Dosyalarına Erişin

Şimdi Windows bilgisayarınıza gitme zamanı. Dosyaları Mac'ten Windows'a aktarmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

Dosya Gezgini'ni açın . Pencerenin üst kısmındaki adres çubuğuna \ yazıp ardından Mac'inizin IP adresini yazın. İşiniz bittiğinde, şöyle görünmelidir: \192.168.1.68 . Kullanıcı adı ve şifre isteyen yeni bir pencere açılacaktır. Kullanıcı kimlik bilgilerini tam olarak Mac'inizde göründükleri gibi girin.

Dosya Gezgini, Mac'inizin Paylaşılan Klasörleri ve Paylaşılan Kullanıcılar listelerine eklediğiniz tüm klasörleri ve kullanıcıları görüntüler . Bu klasörü, diğer Windows klasörleri gibi klasörleri taşımak, düzenlemek ve kopyalamak için bir ağ sürücüsü olarak eşleyebilirsiniz.

Bir ağ klasörünü eşlemek, diğer uygulamalara klasörün bilgisayarınızın bir parçası olduğunu gösterir. Windows, eşlenen klasöre bir sürücü atar ve bunu Dosya Gezgini'nde bir sürücü olarak görürsünüz.

Paylaşılan klasöre sağ tıklayın ve Ağ sürücüsünü eşle öğesine tıklayın . Sürücü listesinden bir sürücü seçin. Halihazırda kullanılmayan herhangi bir harfi seçebilirsiniz.

Klasör kutusu önceden doldurulmuş tüm bilgileri içerir . Windows'un her oturum açma oturumunun başlangıcında bu paylaşılan klasöre otomatik olarak bağlanmasını istiyorsanız , Oturum açarken yeniden bağlan'ı işaretlemeyi unutmayın .

İşiniz bittiğinde, dosyaları Mac'inizden Windows PC'nize aktarmak için dosyaları yerel klasörlerinizden birine sürükleyip bırakın.

Dosyaları Windows'dan Mac'e Nasıl Aktarırım

Bu çok zor değildi, değil mi? Şimdi ters işleme bakalım: Windows'tan Mac'e nasıl dosya aktarılır.

Windows'ta Dosya Paylaşımını Ayarlayın

Başlamak için, Windows'ta Ağ Bulma'nın açık olduğundan emin olmanız gerekir . Windows PC'nizi çalıştırın ve aşağıdaki adımları izleyin:

Ayarlar uygulamasını açın ve Ağ ve İnternet'e gidin . Sol panelde, Ethernet veya Wi-Fi'yi ve ardından İlgili ayarlar altında bulunan Gelişmiş paylaşım seçeneklerini değiştir'i tıklayın .

Özel Ağ menüsünü genişletin ve Ağ bulmayı aç ve Dosya ve yazıcı paylaşımını aç'ın yanındaki onay kutularını etkinleştirin . Ardından, Değişiklikleri kaydet'e tıklayın 

Klasörleri duruma göre paylaşmak için, klasörün adına sağ tıklayın ve Özellikler > Paylaşım > Ağ Dosyası ve Klasör Paylaşımı > Paylaş seçeneğine gidin . Alternatif olarak, gerekirse veya paylaşım üzerinde tam denetime sahip olmayı tercih ederseniz, gelişmiş paylaşım ayarlarını kullanabilirsiniz.

Ayrıca Windows PC'nizin IP adresini de not etmeniz gerekir. Win + X tuşlarına basın ve Komut İstemi veya Windows Powershell'i seçin . ipconfig yazın ve IPv4 adresini not edin.

Mac'te Windows Dosyalarına Erişin

Paylaşım seçeneklerinizden memnun kaldığınızda, dosyalarınızı Windows PC'den Mac'e aktarmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için Mac'inizde aşağıdaki adımları izleyin:

Bulucu uygulamasını açın . Ekranın üst kısmındaki menü çubuğunda Git > Sunucuya Bağlan öğesini seçin . smb://[IP adresi] veya smb://[bilgisayar adı] yazın ve Enter tuşuna basın . Windows kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz istenecektir. Bağlan'a tıklayın .

Paylaşılan Windows içeriğiniz, Finder'ın Paylaşılan bölümünde bulunacaktır . Dosyaları PC'nizden Mac'inize aktarmak için gerektiği gibi sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

Mac ve PC Arasında Dosya Paylaşmanın Diğer Yolları

Yukarıdaki yöntemler, hem Mac hem de Windows PC aynı ağdaysa harika çalışır. Ancak, değilse, bu yöntemleri deneyin ve size en uygun olanları seçin.

Dropbox , Google Drive ve OneDrive , Windows ve macOS için kullanılabilen özel uygulamalara sahiptir. Bunları iki sisteme kurun ve dosyalarınızı gerektiği gibi yükleyin veya indirin.

2. Bir USB Çubuğu kullanın

Dosyaları Mac'ten Windows'a hızla aktarması gereken herkes için basit ama etkili bir çözüm, bir USB flash sürücü kullanmaktır. Her iki işletim sistemiyle de uyumlu olduğundan ve büyük dosyaları kolayca paylaşmanıza izin verdiğinden exFAT dosya biçimini seçmeyi unutmayın.

3. Bulut Depolama Kullanmadan Dosyaları Paylaşın

Resilio Sync ve Syncthing , Windows ve Mac arasında dosya paylaşmanıza izin veren dosya senkronizasyon uygulamalarıdır. Cihazlar arasındaki bağlantıyı yönetmek için şifreli bir anahtar kullanırlar. Tek yapmanız gereken bir senkronizasyon klasörü oluşturmak ve bir anahtar oluşturmak. Anahtarı diğer makinenizle paylaşın ve bir klasör belirleyin. Her iki uygulama da okuma/yazma izinlerini ayarlamanıza izin verir.

Bulut depolamayla ilgili olarak karşılaştığımız pek çok güvenlik sorunu var . Bu yazar, Resilio Sync'i uzun yıllardır kullanıyor. İzinleri ayarlarsanız, LAN senkronizasyonunu zorlamak için senkronizasyonu yapılandırırsanız ve dosya sürümü oluşturmak için Arşiv'i kullanırsanız, veri aktarımlarının ağınız üzerinden gerçekleşmesini sağlar ve paradan tasarruf edersiniz.

Bilgisayar ve Mobil Arasında Dosya Aktarma

Umarız tartıştığımız çeşitli yöntemler, dosyaları bir Mac ile bir PC arasında kolaylıkla paylaşmanıza yardımcı olur. Bunu telefonunuzla da yapmanız gerekiyorsa, bilgisayarlar ve mobil cihazlar arasında dosya aktarmanın en kolay yollarına bakın.