LiDAR Nedir? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

LiDAR Nedir?

LiDAR, Işık Algılama ve Çeşitli'nin kısaltmasıdır. Çevresinin doğru ve gerçek ...
LiDAR Nedir?

LiDAR Nedir?

LiDAR, Işık Algılama ve Çeşitli'nin kısaltmasıdır. Çevresinin doğru ve gerçek zamanlı 3D haritalarını oluşturmak için lazer görüntüleme kullanır.

Hughes Uçak Şirketi ilk olarak 1961'de konuşlandırdı. O zamanlar uydu takibi için geliştirilen COLIDAR (tutarlı ışık algılama ve aralık) olarak adlandırıldı.

Bugün telefonlardan otonom araçlara kadar her yerde LiDAR sensörlerinin uygulamalarını görebiliyoruz.

LiDAR Nasıl Çalışır?

Bir LiDAR sensörü, gözler için güvenli olan darbeli lazer dalgaları yayar. Bu darbeler nesnelerden sekiyor ve sensöre geri dönüyor. Sensör daha sonra darbenin geri dönmesi için geçen süreye bağlı olarak nesneyle arasındaki mesafeyi hesaplar.

Tipik bir LiDAR sensörü, çevresinin doğru ve gerçek zamanlı bir resmini yapmak için her saniye 360 ° 'de yayılan 8 ila 128 lazer ışını gönderir.

Ayrıca kameralardan ve radarlardan çok daha sofistikedir. Kameralar etraflarında ne olduğunu görmek için ışık gerektirir ve kör noktalara sahiptir. Öte yandan Radar, çevresinin eşit derecede ayrıntılı bir düzenini oluşturamaz.

Kameralar aynı zamanda güç ve kaynak yoğundur ve çok fazla ısıtırlar. Lidar sensörleri ise daha fazla bilgiyi verimli bir şekilde işleyebilir.

LiDAR'ın Kullanım Alanları

Bu sensörler için çok çeşitli uygulamalar görebiliriz. İşte LiDAR teknolojisi için en iyi kullanım örneği senaryolarından bazıları

  • Kara Haritalama: Ulusal Okyanus Hizmetleri, doğru kıyı şeridi haritaları ve dijital yükseklik modelleri oluşturmak için LiDAR'ı kullanır.
  • Astronomi: NASA, Mars'ın doğru bir haritasını oluşturmak için teknolojiyi uyguladı
  • Arkeoloji: İki arkeolog, Dr. Chris Fisher ve Dr. Steve Leisz tüm gezegenin LiDAR taramasını oluşturuyorlar, buna Dünya Arşivi diyorlar.
  • Otonom arabalar: Velodyne gibi şirketler arabalarda kullanabileceğimiz sensörler oluşturuyorlar.
  • Akıllı telefonlar ve kameralar: iPhone 12 Pro, daha iyi derinlik için bir LiDAR sensörü ile birlikte gelir. LiDAR'ı 45 kilometre uzaklıktan yakalamak için kullanan süper kameralar da var.