Kredi Kartı Borç Ödemesinde Dikkat | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Kredi Kartı Borç Ödemesinde Dikkat

Bankalar tarafından tüketicilere sunulan belki de en kullanışlı finansal araç kredi kartlarıdır. ...
Kredi Kartı Borç Ödemesinde Dikkat

Kredi Kartı Borç Ödemesinde Dikkat

Bankalar tarafından tüketicilere sunulan belki de en kullanışlı finansal araç kredi kartlarıdır. Bugün ülkemizde 100 milyonu aşkın kredi kartı aktif olarak kullanımda olup, tüketicilerin finansal hayatlarını büyük ölçüde şekillendirme özelliği taşımaktadır. Taksitli harcamalar, para puanlar, miller, avantajlı ödemeler ve daha birçok özelliği ile kredi kartını övmekle bitiremeyiz ancak pek tabii ki tüm bu sempatik özelliklerin yanında bir de birçok tüketicinin başını yakan kredi kartı borç ödeme dönemi vardır ki; aslında işin realitesini bizlere kanıtlar.

Kredi kartlarını bir aylık periyodda kullandığınızda, harcama döneminin sonunda kart ekstreniz tarafınıza ibraz edilir ve bu ödemeyi zamanında yapmanız gerekir. Aksi halde;

Kredi notu düşmeye başlar

Bankalar ile sorun yaşamanın tüketiciler açısından en büyük olumsuz etkilerinden birisi de Kredi Kayıt Bürosu’na tüketici ile ilgili olarak bildirimlerin aktarılması ve olumsuz bir durumda kredi notu yönünden düşüş yaşanmasıdır.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kaydı tutulan bir puan olup, tüm bankaların bu puanı görüntüleme konusunda serbestliği vardır. Eğer kredi kartı borcu zamanında ödenmeyecek olursa, göstermiş olduğunuz bu olumsuz tutum kredi kayıt bürosu tarafından değerlendirilir ve kredi notunuza olumsuz bir yansıma yapılır.

Kredi notunuzun düşük olması ise gelecekte yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularında, başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olabilecek bir durumdur.

Gecikme faizi ile borcunuz katlanmaya başlar

Kredi kartı borcunuzun dönem borcunu ödeme zamanınız geldiğinde, önünüzde ödemenizi yapmak için 10 günlük bir süre vardır. Bu süre içerisinde borcunuzun asgari tutarını ödediğinizde, kredi notunuz üzerinde olumsuz bir etki olmaz ancak kalan dönem borcu tutarı bir sonraki aya devrederken gecikme faizi gibi bir tutarı ödemek durumunda kalırsınız.

Gecikme faizi uygulaması bankalar açısından en kazançlı unsur olabilir. Zira asgari tutarını ödeyen bir kişinin kalan borcu üzerinden gecikme faizi uygulamaya devam etmek, uzun vadede sürekli olarak elde edilen bir nakdi giriş anlamına gelir. Ancak kendi bütçeniz üzerinden hesaplayacak olursanız gecikme faizi tutarı nedeniyle her ay bir alışverişiniz kadar tutarı bankaya ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Kredi kartı borcu zamanında ve tam ödenmeli

Kimi zaman kredi kartı harcamalarınız ummadığınız bir şekilde çok yüksek olabilir. Böyle durumlarla herkes karşılaşır ancak kredi kartı dönem borcu geldiğinde sadece asgari tutarı ödeyerek geçiştirmemelisiniz. Aksi halde işaret ettiğimiz üzere gecikme faizi gibi zorlayıcı bir unsurla karşı karşıya kalırsınız.

Kredi kartı borcunuzu zamanında ödemezseniz kredi başvurusu yapmak istediğinizde gelecekte kredi notunuzun düşük olması sebebiyle kredi kullanımınız da zorlaşabilir.

Genel anlamda kredi kartı ekstresi geldiğinde önünüzdeki on günlük süre için borç ödemenizi şekillendirmeli ve ödemenizi son güne bırakmadan işleminizi halletmelisiniz. Aksi halde yaşanacak bir gecikmenin olumsuz etkilerini yazımızın içeriğinde ele aldık…