Kışa Girerken Cilt Bakımı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Kışa Girerken Cilt Bakımı

Kış aylarının da yaz ayları gibi avantaj ve dezavantajları vardır. Kış aylarında hava koşulları ...
Kışa Girerken Cilt Bakımı

Kışa Girerken Cilt Bakımı

Kış aylarının da yaz ayları gibi avantaj ve dezavantajları vardır. Kış aylarında hava koşulları değişir ve sertleşir. Bol fırtınalı ve soğuk havalar cildimize zarar verir. Yaz aylarında da aşırı güneşte kalmak, cilde zarar verir. Sebebi UV güneşin ultra viyole ışınlarıdır. Hem yaz aylarında çeşitli cilt besleyici ve nemlendirici kremler kullanmalı bir taraftan da sağlıklı beslenmeliyiz; hem de kış aylarında soğuyan ve sert geçen havalara karşı cildimizi korumalıyız. Kış aylarında havalar soğuk olduğu için vücudumuz vücut ısısını korumak ister. Bu durumda cildimiz yeteri kadar beslenemez. Hatta yağlar bile erimeye başlar. Kan dolaşımının kış aylarında yavaşlamasının nedeni de budur. Cilt yavaş yavaş kurumaya yüz tutar.

 

Aslında yaz aylarından daha ziyade kış aylarında cilt nemlendirici kremler ve bitkisel ilaçlar ( evde hazırlanan) kullanmak gerekir. Aksi taktirde cilt kırışması ve çatlama meydana gelir. Cilt erken yaşlanır. Kış aylarında kullanılan nemlendirici ve besleyici ilaçlar, yaz aylarında kullanılanlara göre farklıdır. cildi daha çok beslemek ve nemlendirmek adına konsantrasyonları daha fazla olmalıdır. Artı bir çok mantar enfeksiyonu da kış aylarında cildimize hasar verebilir. Yumuşatıcı kremler, anti alerjik losyonlar deri tipine uygun ev & kozmetik ilaçlar kullanılabilir.

 

 Vazelin, yaz aylarında ve kış aylarında bu konuda imdadımıza yetişir. cildiniz kuru ise kuru sabun kullanmamanızı öneririz. Bunun yerine nem oranı yüksek nemlendirici şampuanlar kullanabilirsiniz. Hem yaz hem de kış aylarında cilt sağlığı için mutlaka iyi beslenmek gerekir. cildimiz hem vitaminlere hem antioksidanlara ve minerallere ihtiyaç duyar. Cilt damarları kılcaldır ve bu damarlardan oksijen-besin akışı sürekli sağlanmalıdır. Aynı şey saç cildi için de geçerlidir. İyi beslenmediğimizde saçlarımız da çabuk dökülür. Sabahları yavaş olan kan dolaşımını hızlandırmak için hafif soğuk su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Böylece cildiniz canlanmaya başlar. Hafta sonları avokado +zeytinyağı ; yağlı ciltler için limon suyu kullanmak yararlıdır. Özellikle kış aylarında her akşam yatmadan önce ve sabah uyandığınızda yüz ve ellerinizi ovarak masaj yapmanız da kan dolaşımını arttıracak ve cildinizi canlandıracaktır.