Kazdağları Gezi Rehberi | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Kazdağları Gezi Rehberi

Kaz dağları son yıllarda yerli ve yabancı turizm de büyük ilgi gören ...
Kazdağları Gezi Rehberi

Kazdağları Gezi Rehberi

Kaz dağları son yıllarda yerli ve yabancı turizm de büyük ilgi gören ülkemizin cennet köşelerinden bir mekan. Kaz dağı ya da kaz dağları olarak bilinen dağ antik ismi olan "İda Dağı" adını da taşımaktadır. Kaz Dağları Biga yarımadasına kadar uzanan Edremit körfezinin Kuzey tarafında ve Balıkesir ile Çanakkale illeri arasında bulunan Dağdır. Kaz dağları çoğul adını 3 sıra dağın yanyana durmasından almıştır esasen. Bunlar Batı tarafında bulunan "Dede Dağı" Orta kısımda bulunan esas "Kaz Dağı", Doğuda 3 adet tepesi bulunan "Eybek Dağı" Kuzey ve kuzeydoğuda yer alan "Gürgen dağı" ve "Kocakatran" dağlarından oluşur.

Kaz dağları şehirlerin egzozundan, gürültüsünden koşuşturmasından uzakta, dünyanın en temiz ikinci oksijen alanına sahip (Çanakkale'nin Altınoluk beldesi Alp dağlarından sonra dünyanın en temiz ikinci oksijen alanıdır.) Ülkemizin mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir.

Kaz dağının en yüksek zirvesi 3 adet tepesinden birisi olan Karataş Tepesidir ve 1774 metre uzunluğa sahiptir. Bu tepe Balıkesir edremit ilçesinin kuzeybatı gölgesinde bulunur. Dağın en bilindik dinlenme ve mesire alanı Çanakkale Bayramiç ilçesinde olan Ayazma mesire ve dinlenme alanıdır. Buraya gidebilmek için Bayramiş Evciler yolunun 17 km lik mesafesi katedildikten sonra evcilerden sonraki 6 km geçilir ve mesire alanına gidilebilir.

Truva'lı Paris'in Helen'i Kaçırdığı ve Büyük Truva savaşının yapıldığı yerdir İda Dağları. Dünyanın ilk güzellik yarışmasının da (mitolojik) yapıldığı ilk yer olma ünvanını elinde bulundurmaktadır. Efsaneye göre Tanrılar tanrısı Zeus bir toplantı düzenler ve bu toplantıya Tanrıçası Eris'i çağırmaz. Bunun üzerine Eris Altın bir elmayı Zeus'a göndererek bu Altın elmanın En güzel Tanrıçaya verilmesini ister. Durumu öğrenen Athena, Afrodit ve Hera Altın elmanın kime verilmesi gerektiği konusunda uzlaşamazlar. Bunun üzerine Zeus Tanrıçaların Truvalı Paris'e gitmelerini ve en güzel Tanrıçayı onun seçeceğini söyler. Paris'in yanına giden Afrodit, Parise "Hayatının aşkını bulacağını vadeder" ve Paris'in bir gezisi sırasında Helen Paris'e aşık olur ve Dostluk için gidilen toprakların kralının karısı olan Helen gizlice Paris ile Truvaya gelir ve sonrasında O büyük Truva Savaşı başlar.

Kaz dağları Hem mitolojik öykülerin anlatıldığı ve yaşandığı hemde doğal ve kültürel çeşitlilik yönünden Belkide ülkemizin en nadide yerlerinden birisidir. El değmeyen kaynak suları, akarsuları, şelalaleri, Dolu dolu temiz havası, sıcak ve soğuk su kaynakları, Eşsiz ormanları ile Cennetten bir köşedir Kaz Dağları.

KAZDAĞLARINDA GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

1. Sütüven Şelalesi

Sütüven Şelalesi

Adını sıçrayan su anlamına gelen "tüvleyen" kelimesinden almaktadır. Akçay Altınoluk yolunu takip ederek zeytinli beldesinden sonra tebla yardımıyla da gidilebiliyor.

2. Hasanboğuldu

Hasanboğuldu

Kazdağı milli parkı sınırları içerisinde kızılkeçiler çayı üzerinde bulunur hasanboğuldu göleti. Edremit'e bağlı zeytinli beldesinden devam edildiğinde ikiye ayrılan yoldan sol tarafa dönüldüğünde 4 km lik asfalt yolun sonunda milli park ve hasanboğuldu göletine ulaşmak mümkün.

3. Pınarbaşı

Pınarbaşı

Edremit güre köyü sınırları içerisinde kalan pınarbaşı, akçay beldesine 6km uzklıkta yer alıyor. Ülkemizin en çok ziyaretçi alan Mesire / Piknik alanı olma özelliğine sahip bölge günlük 100 bin kadar ziyaretçi alıyor.

4. Sarıkız Tepesi

Sarıkız Tepesi

Edremit körfezi ile arasında tamı tamına 1726 metre yükseklik mesafesi bulunan tepeye rehbersiz çıkmak yasak. Yine milli park alanı içersinde bulunan tepe Kaz dağlarının en yüksek 3 tepesinden birisi.

5. Çamlıbel köyü

Çamlıbel köyü

Mesire alanı ile nam salmış olan bu köy de Edremit körfezine bakıyor. Turistik bir köy olma özelliği taşıyan yerleşke de oteller, piknik alanları ve konaklayabileceğiniz dağ evleri bulunuyor. Ayrıca Tuncel Kurtiz'in de Mezarı bu köyde bulunmaktadır. E87 karayolu üzerinde bulunan Güre beldesinden Çamlıbel köyüne ulaşabilirsiniz.

6. Kızıl keçili Köyü

Kızıl keçili Köyü

1800 lerden beri kayıtlarda varolan köy kızılkeçili çayı yanında bulunuyor. Ziyaretçiler bu köye mesire alanı için ziyretlerde bulunuyorlar. Yine, Güre beldesi üzerinden bu köye Asfalt yoldan ulaşma imkanı var.

7. Adatepe Köyü

Adatepe Köyü

Edremit körfezi kuzey yamacında bulunan köyü zeytin ağaçlarıyla çam ağaçlarıyla ve kendine özgü mimarisiyle yapılmış şirin evleriyle eski bir rum köyü. Edremite 35 km mesafede Kaz dağı yamacında bulunur. Yukarı kısımlarında Zeus Altarının olduğu köy sahile 4 km mesafede bulunuyor.

Kaz dağları bunlar gibi daha onlarca güzelliği bünyesinde barındırıyor. Eşsiz doğası ile her yanı ayrı bir güzellik olan bölge; Ege denizinin güzelliğini, Ege insanının sıcaklığını ve Dağların muhteşem doğasını Bizlerle paylaşmak için bekliyor.