Kaşar Peyniri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Kaşar Peyniri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Peynir Her ne kadar asitik olarak bilinse de (şimdiler de alkali diyetler moda olduğundan söyledim ...
Kaşar Peyniri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kaşar Peyniri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Peynir Her ne kadar asitik olarak bilinse de (şimdiler de alkali diyetler moda olduğundan söyledim kötü bir şey değil yani) kalsiyum ve protein bakımından eşsiz bir gıdadır. Özellikle peynir altı suyunu kesinlikle tavsiye ediyorum, sen nerden biliyorsun demeyin biz sütü köyden alıyoruz peyniri kendimiz yapıyoruz ve o peynir altı suyunun lezzeti ve verdiği enerjiyi emin olun hiçbir şeyde bulamazsınız.

Lakin Kaşar peyniri biraz farklı ve meziyet isteyen, bilgi ve tecrübe isteyen bir alan ve her taze kaşar gerçekte kaşar değil. Özellikle paketli gıdalara karşı olan antipatim yüzünden olsa gerek pek hoşlanmıyorum market ürünlerinden.

Ülkemizde günden güne vergi zamları, hammadde fiyat artışları alıp başını gidiyor. Böyle olunca da nerde eski lezzetler demekten alıkoyamıyoruz kendimizi ve bu artışlar hayatımızdaki her alanda kendini gösterince, firmalarda ürünlerinde fiyatı arttırmak yerine kaliteyi düşürmeye gidiyorlar mecburen.

Normal şartlarda kaşar peynirinin yapım aşamasının zorluğunu bir tarafa bırakacak bile olsak, Sırf fermente süresinin bile 2 ya da 3 ayı bulduğu oluyor ki firmalar böyle bir şeyi günümüz şartlarında zannetmiyorum ki yapsınlar. Mutlaka fermente sürecini hızlandıracak kimyasalları kullanıyorlardır diye düşünüyorum. Gerçi ülkemizde her ne kadar bakanlık onaylı olsa da ürünler denetimlerin ve denetleyecek ekiplerin yetersizliği de ürünlerde gıda katkı maddelerinin, gıda boyalarının, koruyucuların bilinçsiz ce kullanılmasının önünü açıyor. Tamam büyük firmaları buna dahil etmiyorum ama neden doğal varken kimyasallar kullanalım?

Biz tüketiciler her ürünün nasıl üretildiğini hangi süreçlerden geçtiğini bilmiyoruz açıkçası. En iyi bildiğimiz şey; lezzeti güzelse hoşumuza gittiyse yemek oluyor ki, o gıdaların o kadar lezzeti nasıl edindiğini, paketli gıdalara konulan kimyasal koruyucuları hiç mi hiç hesaba katmıyoruz.

Kaşar Peyniri Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler:

Kaşar Peyniri Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler:

Taze kaşar peynirinin kalitesi yüksek ise öncelikle sert bir yapıya sahip olmalıdır, Kaşar peynirine has kokusu olması gerekir, tadının süt gibi olması ve renginin sarı renkte olması gerekir. Eğer kaşarın kalitesi düşükse hatta kalitesi hiç yoksa; rengi sapsarı ya da kahverengi ye çalan, yoğunluk bakımından çok yumuşak ve kesilirken yumuşaklığından dolayı bıçağı zorlaması (yapışarak kesilmesi) gibi özelliklerinden anlayabiliriz.

Birde kaşar peynirini test etme imkânımız var: Peynirden bir dilim kesin ve çakmağı yakıp altına tutun yanan kaşar bizden değildir, merdiven altı üretimdir ve sağlıksızdır bundan emin olabilirsiniz. Diğer türlü kaşarın islenmesi ve yanmaması gerekiyor ki o kaşar altın değerindedir.

Afiyet Olsun