Kanser Nedir | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Kanser Nedir

Kanser Nedir

Kanser Nedir

Kanser Nedir ?

 

Kanser Hastalığı 21.yüzyılın en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Görülme sıklığı birçok ülkede oranla kalp rahatsızlıklarını yakalamış hatta geçmiş vaziyettedir. Kanser, yoğun kontrol mekanizmaları ile yönetilen bedenimizdeki ahenkli ortamın günün birinde bazı organ veya doku hücrelerinin belirli görevlerinden sapıtarak düzensizliğe yönelerek bozulmasıyla meydana gelen hastalığın adıdır. Günümüzde kanser, her üç kişiden birinin yakalanacabileceği yaygın bir hastalıktır. Kansere yakalanan kişi sayısı gün geçtikce tüm dünyada artış göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre 2020 yılında dünyadaki kanser hastalığı bulaşan kişi sayısı 20 milyon olacağı öngörülmektedir.

Türkiye'de ise her yıl on binlerce kişiye yeni kanser teşhisi konuluyor. Kadınlarda ise kanser daha çok meme ve rahim, erkeklerde ise prostat ve akciğer kanseri olarak görüyoruz. Her iki cinstede deri kanseri sıklıkla görülür. Diğer sık rastlanan kanserler ise; akciğer, kalın bağırsak, lenfoma, lösemi, kadınlarda rahim ağzı (cervix) ve gırtlak kanserleri olarak listeleyebiliriz. Rkamlar korkutucu olsa da erken koruyucu ve tanı tedbirler sayesinde birçok türü %95-90 oranında önleyebilmekte ve iyileştirebilmektedir.

Kanser, erken teşhisle tedavi edilebilir bi hastalık çeşididir. Kişi kanserden değil, geç kalkmaktan korkmalı, dolayısıyla kanser sizi yakalamadan, siz onu yakalamalısınız. Günümüzde kanser genetik bir hastalık olduğu kabul edilmekte.

kanser nedir

 

Kanser oluşma riskini arttıran Etkenler:

  • Dış Etkenler ( %85 ) :  Sigara, kimyasal maddeler, rasyasyon, alkol, bazı enfeksiyonlar, hava kirliliği, sağlıksız beslenme, hareket azlığı ve fazla kilolu olmak
  • İç Etkenler ( %15 ) :  Kalıtsal nedenler, bağışıklık yetersizlikleri, değişimler, bolik ve hormonal bozukluklar.

Kanser Belirtileri Nelerdir:

Kanserin belirtilerini öğrenmek hastalığın erken teşhisi açısından oldukça önemlidir. Ancak bu belirtilerin birine veya daha fazlasını elde etmek kişinin kanser olduğu anlamına gelmez.

Açıklanamayan Kilo Kaybı: mide, yemek borusu, akciğer kanseri ve pankreas kanseri gibi ilk belirtiler açıklanamayan kilo kayıplarıdır.

Ateş: Kanserde sıklıkla görülen fakat genelde ileri düzey kanserler ile birliktedir. Lenf bezi ve kan kanseri olarak başlangıç belirtileri ortaya çıkabilir.

Halsizlik: Kansızlığa veya kan kanserine neden olabilen kalın bağırsak veya mide kanseri gibi kanserlerde erken ortaya çıkabilir. Halsizlik kanserin seyrini tahmin etme konusundan önemli bulgular arasındadır.

Ağrı: Testis veya kemil tümörlerinde başlangıç belirtileri olabilir ama genelde ileri düzey kanserlerin bir belirtisidir.

Vücütta veya memede hissedilen kitleler: Özellikle testis, lenf bezi, meme veya yumuşak doku tümörleri cilt altında bir şişlik veya yumru ile hissedilebilir.

Cilt değişiklikleri: Cilt tümörleri dışında iç organ tümörlerinde de görülebilir. Bazı kanserlerde sarılık, ciltte kızarıklık veya ciltte koyulaşma görülebilir.

Kanama: Olağan dışı kanama birçok kanserde geç veya erken dönemde meydana çıkabilir. Balgamda kan görülmesi akciğer, idrarda kan görülmesi idrar torbası (mesane), dışkıda kan görülmesi kalın bağırsak, zamansız vajinal kanama ise rahim veya rahim ağzı (serviks) kanserinin belirtileri olabilir.

Dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik: Uzun süreli ishal, kabızlık veya dışkı boyutunda değişiklik kalın bağırsak kanserinin ilk belirtisi olabilmektedir.İdrar yaparken sancı, idrarda kan görülmesi veya idrar yapma sıklığının değişmesi idrar torbası veya prostat kanserinin başlangıç belirtisi olabilir.

Öksürük ve horlama: İnatçı ve geçmeyen öksürük akciğer kanserinin horlama ise gırtlak (larinks) kanserinin başlangıç belirtisi olabilir.

Ben ve siğillerdeki değişiklikler: Vücudumuzda yıllardır mevcut olan bir ben veya siğilde şekil, renkte veya boyut yeni meydana çıkan bir değişiklik durumunda anında bir doktora müracaat edilmelidir. Çünkü melanom denilen cilt tümörlerinde erken teşhis ile tedavi oran şansı  artmaktadır.

kanser nedirKanser Tedavi Yöntemleri :

1-) Cerrahi :  Cerrahi, uzun yıllardır kullanılan kanseri tedavi etme yöntemidir.  Cerrahi yöntem kanserin tespiti ve ne kadar yayıldığını öğrenmek açısından önemli bir rol oynamaktadır. Cerrahi yöntem ameliyat ile tedavi olmak isteyenlerın sayısında da artışa neden oluyor. Bu tedavi yöntemi kanser türünün diğer vücut organlarına yayılmamış olanlar için büyük bir şans olarak görülür.

2-) Radyasyon Tedavisi : Radyasyon tedavisi, kanseri tedavi etmek için radyasyon kullanılan bir tedavi yöntemidir. X-ray gibi radyasyon aletleri ile birçok kanser türü tedavi edilmektedir. Kanser ve tümör tedavilerinde yüksek dozda radyasyon kullanılmaktadır. Radyasyon bütün vücudu etkiler ama normal hücreler kendini onarabilirken kanser hücreleri kendilerini yenileyemezler.

3-) Kemoterapi : Kemoterapi, güçlü iilaçların kanser tedavisinde kullanılmasıdır. kemoterapi ilaçlarının kanser hücrelerini öldürmeye çalıştığı adeta kanıtlanmıştır. Bügün kanser tedavilerinde kullanılan 100'den fazla kemoterapi ilacı bulunmaktadır. Kemoterapi bazı farklı nedenlerlede kullanılabilir:

  • Kanserin vücuda yayılmasını durdurur.
  • Kanserin daha çok büyümesini engeller.
  • Vücuda yayılacak olan kanser hücrelerini imha eder.
  • Kanserin neden olduğu ağrıları rahatlatır.
  • Kanseri tedavi etmeye yardımcı olur.