Kadınlarda Ağız ve Diş Sağlığı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Kadınlarda Ağız ve Diş Sağlığı

Kadın sağlığı karşılaşılan tüm fiziksel ve ruhsal değişimlerde farklılıklar ...
Kadınlarda Ağız ve Diş Sağlığı

Kadınlarda Ağız ve Diş Sağlığı

Kadın sağlığı karşılaşılan tüm fiziksel ve ruhsal değişimlerde farklılıklar göstermektedir. Özellikle hamilelik ve ergenlik dönemleri gibi evrelerde ağız ve diş sağlığı son derece hassaslaşır ayrı bir tarafla etkilemektedir. Hamilelikte kullanılan ilaçlar başta olmak üzere tüm hormon değişiklikleri diş etlerine zarar verir. Dikkate alınmaması halinde durum sandığınızdan daha hızlı kontrolünüzden çıkarak istenmeyen durumlar gözlemlenebilmektedir.

Kadınların Ağız Sağlığına Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadınlarda ağız sağlığının devamı için yapılması gereken temel adım sürekli olarak hijyenin sağlanması olacaktır. Bakteriler direk tüketilen besinlerden ve kendiliğinden üremeye devam eder, bununla ilgili bir azaltma yapılmadığında sağlık genel bozulmalara uğrayacaktır. Ancak kadınlar için en önemli dönemler denildiğinde akla gelen menopoz gibi konularda gösterilen ilgi daha da fazla artmak zorundadır.

Kadınlarda Ağız Sağlığını Değiştiren Dönemler Nelerdir?

Kadınlar erkeklere oranla çok daha fazla dönemsel farklılık yaşarlar. İlk olarak ergenlik evresidir, bu evrede tüm beden değişime uğrarken ağız kısmında da büyük değişiklikler meydana gelmektedir. Hormon değişiklikleri direk olarak ağızı etkiler, âdet kanamaları başladığında bu diş etlerinde ödem oluşturmaya sebebiyet verecektir. Virüsler baş göstermeye başladığında, diş etlerinde bir koruma söz konusu değilse hasar kaçınılmaz olacaktır. Bunu engellemek adına özellikle ergenlik dönemindeki bakım hayat boyunca etkisi gösterecektir.

Kadınlarda Ağız ve Diş Sağlığı

Daha hassas olunan zamanlarda tüketilen asitli ve ekşi içeren besinler tüketmek kesinlikle tercih edilmemelidir. Aşırı hassasiyet en ufak bir rahatsızlık durumunda kendini ön plana atarak çok daha büyük hasarlar verebilme potansiyeline sahiptir. Ne kadar kendinizi koruma altına alsanız da böyle zamanlarda dişlerdeki çürükler ve kayıplar çok sık karşılaşılmaktadır.

Kadınların hamilelik dönemlerinde diş sağlığı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Hamilelikte doktor kontrollerinin aksatılması büyük riskler oluşturacaktır. Her alanda farklı hekimler olduğu gibi burada da diş doktorunuzun vermiş olduğu bilgilere harfiyen uymanız gerekmektedir. Böylece diş eti ve dişleriniz için gereken sorumluluğu yerine getirmiş olursunuz. İlaç kullanımları diş etlerini üzerinde oldukça etkili olacaktır. Bu nedenle ağrı kesici bir ilaç kullanmak istediğiniz de bile doktorunuza başvurmadan hareket etmemeniz gerekir. Antibiyotik gibi haplar söz konusu olduğunda bile temkinli yaklaşmanızda fayda var.

Tüm tedavi metotlarında neredeyse röntgen kaçınılmaz olacaktır. Önlem almak adına kurşun önlük giydirilmesi zorunludur. Gebelikle birlikte aşırı bulantı halleri dişlerin zedelenmesine neden olur. Bu nedenle istifra sonralarında hemen dişlerin fırçalanması ve bakım yapılması gerekmektedir.

Kadınların diş sağlığı açısından yapılacak anestezi gibi ağır kimyasal içeren maddeleri bünyesine sokmadan önce kesinlikle bir kadın doğum uzmanına danışması gerekir. Danışılmadan yapılacak olan tüm hamlelerin sonuçları geri dönüşü olmayan hatalara itebilmektedir. Kadın sağlığı adına düşünülen ve yapılmasına karar verdiğiniz ağız ve diş sağlığı konularında kaliteli bilgi edinmeniz şarttır.