İpotekli Ev Satılırmı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

İpotekli Ev Satılırmı

Konut kredisi ile alınan evlerde satın alınan konutun veya bir başka konutun üzerine ipotek tesis edilir. ...
İpotekli Ev Satılırmı

İpotekli Ev Satılırmı

Konut kredisi ile alınan evlerde satın alınan konutun veya bir başka konutun üzerine ipotek tesis edilir. İpotek, bankanın vermiş olduğu kredi karşılığında istediği teminattır. Borcun tahsil edilememesi durumunda konut satışa çıkarılır ve borç kapatılır. İpotek yalnızca konut kredilerinde değil ticari kredilerde de tesis edilebilir. Peki, borç kapatılmadan ipotekli ev satışa sunulabilir mi? Veya ipotekli bir ev da konunun bazı ayrıntıları söz konusudur: Alırken ne gibi şeylere dikkat etmek gerekir? İpotekli ev satın alma veya satma durumu mümkün olsa

İpotekli Ev İşlemleri

İpotekli bir evin ipotek işlemleri planlanmadan veya kapatılmadan satın alınması ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlar yaratabilir. Zira ipotekli evi alan kişi,  bankaya borçlu olmasa da bankanın ev üzerindeki alacaklı olma hakkını kabul etmiş anlamına gelir. Ev üzerindeki ipotek devam ediyorsa yüksek ihtimalle evi satan kişinin kredi borcu devam ediyordur ve satan kişinin krediyi ödememesi durumun da banka evin satışı için talep de bulunabilir. Borç kapanmış olsa da ipotekli evi satın alan kişi ileride evi satmak istediğinde farklı sorunlarla karşılaşabilir.

İpotekli bir evin satın alınması planlanıyorsa; ilk önce üzerindeki banka ipoteğinin kaldırtılması gerekmektedir. Bu durum da alıcı ve satıcının, ipotek tesis eden bankayla görüşmesi gerekir. Alıcı peşin alım yapıyor veya alıcının peşin ödeyeceği miktar kredi borcunu karşılıyorsa fazla problem olmayacaktır.  Aynı gün içinde kredi kapatılır, ipotek kaldırılır ve satış işlemleri gerçekleştirilir. Eğer alıcı da krediyle ev satın almayı düşünüyorsa, aynı banka bu durum da alıcıya tesis edeceği krediyle satıcının borcunu kapatabilir.

Ev üzerindeki ipotek devam eder. Bu kez de bankaya borçlu alıcı olur. Burada dikkat edilmesi gerekilecek tek şey, ev üzerindeki ipotek tutarı olmalıdır. Çünkü ipotek tutarı bankanın tesis ettiği borç ile orantılıdır. Alıcı, uygun konut kredisi, farklı bir bankadan da almak isteyebilir. Bu durumdaysa her iki banka ile de durum görüşülür. Aynı gün içerisin de bir banka kredi tesis eder, diğer banka kapatır. Eski banka ipoteği kaldırır yeni banka tesis eder. Tüm bunlar bankaların onay vermesiyle mümkün olur.

İpotekli Ev Satmak

İpotekli konutu satmayı düşünen kişi, bankadan kendisi adına tesis edilecek başka bir İhtiyaç kredisi ile de borcu kapatıp ve ipoteği kaldırabilir. Bu durumda yapılan işlem normal bir satışa dönecektir. Ancak bu işlemler de yeni kredi konut edinme amacı olmadığından KKDF ve BSMV’ ye tabi olacaktır. Bilindiği üzere uygun konut kredileri KKDF ve BSMV’ den muaftır.

Farklı bir senaryoda ise satıcı mevcut kredisini ödememiş, alıcı ise konutu üzerindeki ipoteği ile satın almayı kabul etmiş olabilir. Bu durumda ilgili olan tapu dairesi evin üzerinde ipoteği bulunan bankayı bu durumdan haberdar eder. Bankaya yapılan bilgilendirme sonrası, satıcının kredisine KKDF ve BSMV ekleme yapma durumundadır.