Intel Optane SSD DC P4800X 750GB Hands-On İnceleme | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Intel Optane SSD DC P4800X 750GB Hands-On ...

Intel 3D XPoint bellek tabanlı Optane ürünlerini piyasaya sürmeye devam ediyor 750GB Optane SSD DC ...
Intel Optane SSD DC P4800X 750GB Hands-On İnceleme

Intel Optane SSD DC P4800X 750GB Hands-On İnceleme

Intel 3D XPoint bellek tabanlı Optane ürünlerini piyasaya sürmeye devam ediyor 750GB Optane SSD DC P4800X modeli, bu yılın başında piyasaya sürülen modelinden daha büyük kapasiteli bir versiyonu. Intel'in amiral gemisi kurumsal SSD ailesi, bu baharın başlarında piyasaya sürülen 375GB modeliyle aynı grafik performansı sunan daha kullanışlı bir kapasiteye sahip.

375GB modeli Intel sunucu laboratuarına uzaktan erişim yoluyla bu yılın başlarında test edilmişti. Geçtiğimiz ay, P4800X, Intel Optane SSD 900p'ye karşılık gelen tüketici ürününü de incelendi. Bugün ise, 750GB P4800X eklenti kart modelinin test sonuçlarını sunacağız.

Optane SSD'lerin performans özellikleri birkaç şekilde ön plana çıkıyor. Okuma gecikmesi NAND flash tabanlı SSD'ler de çok daha düşüktür. Intel Optane SSD için yapılan bir dizi test sonucunda %99.999 gecikme belirlerken,  bu flash tabanlı SSD'lerden çok daha iyi performans tutarlılığı sunduğu anlamına geliyor.

Belki de en önemlisi kapasitenin performansı etkilememesi. Flaş tabanlı SSD'ler için, kapasite ve performans arasında genellikle çok kuvvetli bir korelasyon bulunur. Optane SSD’ler daha basit ve daha karmaşık olmayan klasik mimariye sahiptirler, bu durumda flaş SSD'lerin sağlamış olduğu ara tamponlamanın çoğunu ortadan kaldırıyor.

375GB ve 750GB modelleri arasında teknik özelliklerin farklı olduğu tek alan güç tüketimi. SSD DC P4800X, standart NVMe güç durumu yönetimi veya Özerk Güç Durumu Geçişi özelliklerini uygulamaz; ancak kullanıcının ayarlayabileceği komutlar aracılığıyla kontrol edilebilir bir güç yöneticisi ayarı vardır. Bu, P4800X'in varsayılan 18W sınırı yerine 12W ile sınırlandırılmasına olanak tanır. Daha düşük bir güç sınırı getirmek performansı düşüreceğinden, bu özellik muhtemelen P4800X gibi bir üründe çok fazla tercih edilmez.

P4800X, nominal yazma dayanıklılığını tükettiğinde, yazmaların 30MB / s'ye kadar düştüğü bir "yazmaya karşı koruma" moduna geçecektir. Bu, Intel'in önceki sürücülerinden bazılarının kullandığı salt okunur moda göre daha iyimser bir çalışma modudur.

P4800X yazma dayanıklılık derecesine ulaştığında, kurumsal SSD için standart olan güçsüz veri saklama süresi 3 aydır. Intel, sürücü yeni olduğundan veri saklama konusunda doğrudan bir şey söylemiyor ancak sürücünün arka plan verileri yenilenmesini sağlayacağına dikkat edin. Sürücü açıldığında, belirli bir süre kapalı iken meydana gelmiş olabilecek herhangi bir veri bozulmasını temizlemek için, yaklaşık üç saatlik bir süre boyunca  arka plan verilerini normalden daha uzun sürede yüklüyor.

Intel Optane SSD DC P4800X 750GB

Optane SSD DC P4800X ve Optane SSD 900p, aynı 7 kanallı denetleyiciyi kullanıyor ve bu da olağandışı bir kapasiteye neden oluyor. 900p, kanal başına 3 veya 5 bellek kalıbı ile birlikte gelirken, P4800X 4 veya 8'e sahiptir. Tüm modeller dahili kullanım için ham kapasitenin yaklaşık 1 / 6'sına sahiptir.

3D XPoint bellek paketlerinin sayısını ve içerdiği kalıp sayısını bir kenara bırakırsak, P4800X ve 900p'nin PCB'leri yalnızca P4800X'de birkaç tanılama LED'inin bulunduğu ortamda farklılık gösterir. Optane SSD'leri herhangi bir uçucu önbellek kullanmaz ve 3D XPoint belleğine kendiliğinden yazar, çünkü hiçbir modelde büyük bir güç kaybı koruma kapasitörü yoktur.

Bu derlemede gerçekten de sürprizler yok. Söz verildiği gibi, Intel Optane SSD DC P4800X 750GB, bu yılın başlarında test ettiğimiz 375GB modeli ile flaş tabanlı rekabette çok yüksek bir performans sergilemektedir. Sürücünün kapasitesinin iki katına çıkarılması, belleğin genişlemesi olarak veya son derece hızlı oldukça geniş bir depolama aygıtı olarak daha kolay anlaşılabilen daha kullanışlı bir düzeye getirdi.

Optane SSD DC P4800X, tüm kurumsal SSD'ye uyan tek bir boyut değildir, ancak bazı kullanım durumları için rekabet neredeyse yoktur. SLC NAND kullanan SSD'ler bir zamanlar Optane SSD'ye yakın gecikme teklif etti, ancak yüksek fiyatları nedeniyle üreticilerin çoğu üreticinin uygun olmadığını düşündüğü bir ürün haline geldi. 3D XPoint belleği, mevcut 3B MLC ve 3B TLC NAND flaş belleklerinden önemli ölçüde daha pahalı, ancak düşük gecikme süresi ve yüksek performans tutarlılığı, günümüzün kurumsal SSD pazarında yerini alıyor.