Hızlı Şarj Batarya Ömrü için Kötü mü | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Hızlı Şarj Batarya Ömrü için Kötü mü

Hızlı şarj, akıllı telefonlarda, elektrikli araçlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve diğer ...
Hızlı Şarj Batarya Ömrü için Kötü mü

Hızlı Şarj Batarya Ömrü için Kötü mü

Hızlı şarj, akıllı telefonlarda, elektrikli araçlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda standart bir özellik durumuna geliyor. Cihazınızı ya da arabanızı geleneksel olarak beklemeniz gereken vakitden daha kısa vakitde doldurmanıza izin verilen amacıyla kullanışlıdır.

Ancak süratli şarj çarpıcı bulunduğu kadar pil ömrü üstünde rastgele bir olumsuz tesiri var mı? Ve süratli şarj cihazları telefonunuz amacıyla kötü mü? Senin amacıyla parçalayalım.

Hızlı Şarj Nedir?


Hızlı şarj, cihazınızı normalden çok daha kısa vakitde şarj etmenizi gerçekleştiren bir özelliktir. Telefonunuzun ya da diğer cihazınızın süratli şarjı destekleyip desteklemediği, beraber verilen şarj dönemine bağlıdır.

Cihazınız sadece şarj dönemin işlemek üzere tasarlandığı kuvveti çekebilir. Bu amaçla, cihazınızı süratli şarj olan bir tuğlaya bağlamanız, kesinlikle daha süratli şarj olmasını sağlamayacaktır. Elbette akıllı telefonunuzun yavaş şarj olmasının diğer amaçlari de olabilir ve bunları da göz önünde bulundurmalısınız.

Hızlı şarj, her güçlendirme gereksinimi hissettiğinizde pilinizi doldurmanızı kolaylaştırır. Cihazlarımızda çoğalan zamanı ve tek bir şarjın bütün gün dayanmasının nasıl zorlaştığını düşünürsek, süratli şarj her vaktinden daha mühim.

Bu yazıda akıllı telefonları numune olarak kullanacağız. Bu cephede, piyasada birkaç süratli şarj standardı var. Neyse ki, fazlası çapraz uyumludur.

Hızlı Şarj Olarak Kabul Edilen Nedir?


Hızlı şarj, değişik elektronik mamüller amacıyla etkili bir pazarlama terimi durumuna geldi. Ancak, akıllı telefon pazarlama materyallerinde genelde bu terime rastlarsınız.

Bu malzemeler bazı durumlarda yanıltıcı olabilir ve sizi cihazınızın süratli şarjı desteklediğini düşündürerek kandırabilir, fakat daha sonra bunun olmadığını fark edebilirsiniz. Peki, kaç watt süratli şarj olarak kabul edilir?

Akıllı telefon yapımcıları genelde 10 watt'ın üstündeki her şeyi süratli şarj seviyesi olarak etiketler. Bununla beraber, neyin süratli şarj sürati olarak kabul edildiğine dair bir sanayi standardı yoktur. Sayı ne kadar yüksek olursa, şarj etme sürati o kadar süratli olur.

Hızlı Şarj Pile Zarar Verir mi?


Bu soru genelde cihazınızın yüksek miktarda güçle bombardıman edilmesiyle temaslı ısı namacıylaiyle meydana çıkar. Ve esasen bildiğiniz gibi, ısı piliniz amacıyla, bilhassa de bugünümüzde fazlası akıllı telefonun kullandığı lityum iyon çeşitleri amacıyla kötüdür. Bu amaçla süratli şarj sistemleri, çıkışı arttırırken ısıyı olası bulunduğunca azaltmaya çalışır.

Ancak süratli şarj cihazınızın piline zarar sunar mı?

Pek değil, hayır. Bu, şarjın ne kadar süratli çalıştığından kaynaklanmaktadır. Hızlı şarj olan pillerin iki şarj adımı vardır. İlk adım, olası bulunduğunca çok güç aldıkları yerdir. İlk adım genelde pil kapasitesinin düşük ya da boş bulunduğu zamandır.

Bu, akıllı telefon pazarlama materyallerinde namacıyla süratli şarj cihazlarının pili sıfırdan belirli bir kapasiteye şarj etmek amacıyla belirli bir vakit aldığıyla övünen şirketleri göreceksiniz.

Ancak pil kapasitesi belirti edilen düzeye ulaştığında, pilin ömrüne zarar verebilecek gerilim ve ısıyı önlemek amacıyla şarj süratleri düşürülür. Muhtemelen telefonunuzun belirli bir yüzdeye kadar daha süratli şarj bulunduğunu fakat pili doldurması amacıyla daha uzun sürdüğünü fark etmişsinizdir; bu amaçla.

Cihazınızın ısısı belirli bir seviyeyi aşarsa telefonunuzun süratli şarjı otomatik olarak kapatabileceğini de unutmamakta yarar var.

Akıllı telefon şirketleri ilaveten çift pilli dizayn kullanarak süratli şarj adımının pil üstündeki tesirini azaltmanın diğer yollarını da geliştirdi. Bu şekilde, iki pil, süratli şarj adımı esnasında yüksek giriş yükünü paylaşır ve böylelikle hasarı önler.

Başka bir engelleyici tedbir, değişik pil idare program sistemleridir. Akıllı telefonlar, şarjı denetlemek amacıyla özel bir idare sistemine sahiptir ve pilin yüksek giriş şarjından zarar görmesini önler. Apple'ın optimize edilmiş pil şarjı buna kusursuz bir numunetir.

Temel olarak, telefonunuzun pil idare programının etkinliği, süratli şarjın pilinize zarar verip vermediğini belirler.

Sonuç olarak, süratli şarj pil ömrünüzü mühim ölçüde etkilemeyecektir. Ancak teknolojinin arkasındaki fizik, pilin geleneksel bir "yavaş" şarj parçası kullanmaktan daha uzun vakit dayanmasını beklememeniz gerektiği manasına gelir.

Piliniz Üzerindeki Hızlı Şarj Etkileri Hakkında Endişelenmeli misiniz?


Fazla değil. Yukarıda belirtildiği gibi, şarj idare sistemi, hasarı önlemek amacıyla aküye bakar. Pil ömrünün etkilenme olasılülüğü bulunduğu açıktır, fakat ciddi bir endişeyi garanti eden mühim ölçüde değildir. Bu amaçla, çok çok endişelenmemelisiniz.