Hamile Kadınlarda Sigara İçmenin Zararları | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Hamile Kadınlarda Sigara İçmenin Zararları

Birçok kadın hamiyleyken sigara içer, bu durumun bebek üzerindeki zararları ...
Hamile Kadınlarda Sigara İçmenin Zararları

Hamile Kadınlarda Sigara İçmenin Zararları

Birçok kadın hamiyleyken sigara içer, bu durumun bebek üzerindeki zararları nelerdir. 

Hamileyken Sigara İçmenin Bebek Üzerindeki Etkileri

Kadın sağlığı başta olmak üzere bebek sağlığına büyük oranda zarar veren hamileyken sigara içmek, çocuklarınızın gelecekteki hayatına yön veren bir evredir. Sigara kullanmakta olan bayanların %70, hamile oldukları halde sigara kullanmaya devam etmektedirler. Fakat en ufak bir can yanmalarına dayanamayacak olan anneler, bilerek ya da bilmeyerek bebeklerinin sağlığı alt üst etmektedirler. Çünkü kullanmış oldukları sigaradaki nikotin annenin göbek bağından direk olarak bebeğe aktarılmaktadır. Otomatik olarak daha kendini oluşturmayı başaramamış bir bünye zehirlenmeye başlar. En önemli evrelerden biri olan gebelik döneminde, bebeğinize böyle bir kötülük yapmak çok acımasız olacaktır. Aynı zamanda hayatı boyunca gereksinim duyacağı tüm fonksiyonların düzgün çalışmasına mâni olacak kadar etkili zehirlerin kana karışması anlamına gelmektedir.

Sigarada bulunan zift, nikotin ve karbon monoksit dahil olmak üzere tüm zehirler ilk olarak üst solunum yolu vasıtasıyla tüm bedene hızla karışmaktadır. Sigaranın teneffüs edildikçe başta bronşlar olmak üzere her nokta ağır hasar almaktadır. Nikotin yetişkin bir insanın bile damarlarını aşırı derecede tıkanıklık yaratırken, daha yeni can bulmuş bir bedende verebileceği hasarlar tahmin edilemez boyutlarda olacaktır. Neredeyse bütün hamilelik boyunca devam edilen sigara tüketimi kana karışacak olan oksijeni tamamen engellemeye yakın derecede etkilemektedir.

Hamilelik Döneminde Sigaranın Zararları

Birçok kötü tarafında bulunsa da en çok karşılaşılan konu erken doğum olarak belirlenmiştir. Çok fazla sigara için kadınların hamilelik dönemlerinin 38 haftadan daha kısa sürdüğü tespit edilmiştir. Normal doğum süresi 40 haftadır, ancak gebelikte içilen sigara bu süreyi daha da kısaltmaktadır. Bu kısaltma sonucunda bebek yeterince gelişimini büyük kayıplarla bitirmektedir. Eksik gelişen protein, yağ ve karbonhidrat gibi değerler ömür boyu bebeğe eşlik edecektir.

Olması gereken doğum süresinin sonunda devreye girmesi gereken su keselerinin erken açılma riski de beraberinde gelecektir. Böylelikle doğum süresi daha aza düşerek dengesizlik meydana getirecektir. Sadece erkene doğum değil, gebeyken sigara kullanımının en büyük zararlarının başında rahimde bebek ölümleri görülmektedir.

Sigaradaki nikotin direk olarak damarları kasacağı ve daraltacağı için bebeklerde tansiyon hastalığı görülmesi muhtemeldir. Bu durum ilk olarak beslenme bozukluğu ve bu yüzden gelişim bozukluğuna neden olmaktadır.

Lohusalık dönemindeki süt üretimini aşırı miktarda düşürecektir. Yeterli besin değerlerini ve tokluk hissini veren tek besin olan anne sütünün özelliklerini yitirmesi bebek için büyük bir kayıp olacaktır. Sigara zehrinin içindeki kötü niyetli maddeler, saf ve temiz anne sütünü tamamen tahrip ederek niteliklerini kaybetmesine sebep olur. Sütteki en büyük özelliklerden biri C vitamini nikotinle birlikte çok fazla değer kaybedecektir. Kadın sağlığını tahrip eden ve bebek sağlığı bakımından en tehlikeli seçim olan sigara tüm koşullarda uzak durulması gerekmektedir.