Google ve Samsung Yakında Akıllı Kontakt Lens Sektörüne Girebilir | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Google ve Samsung Yakında Akıllı Kontakt Lens ...

Bazı insanlar, çoğunlukla elektronik cihazlara olan bağımlılığımız ve neredeyse sürekli ...
Google ve Samsung Yakında Akıllı Kontakt Lens Sektörüne Girebilir

Google ve Samsung Yakında Akıllı Kontakt Lens Sektörüne Girebilir

Bazı insanlar, çoğunlukla elektronik cihazlara olan bağımlılığımız ve neredeyse sürekli akıllı telefon kullanımımız nedeniyle şaka yollu günümüz insan nesline siborg olarak atıfta bulunuyor. Tabii ki, bu terimi gevşek bir şekilde kullanıyor. Gerçek siborg olmak için, bu teknolojinin yutulması veya vücuda yerleştirilmesi gerekir; bu, muhtemelen birkaç kişinin eğlendireceği bir süreçtir. Bu tür bir teknolojiye en yakın bulabileceğimiz şey, "akıllı" çıkartmalar, dövmeler veya kontakt lensler gibi doğrudan vücutta kullanılmak üzere tasarlanmış araçlar ve sensörlerdir. İkinci konsept yeni değil , ancak teknoloji kitlesel olarak benimsenmeye pek hazır değil. Pek çok teknoloji şirketi teknolojiye göz kulak oldu, ancak şimdiye kadar halka görünmez kaldı. 

Bu nihayet değişiyor olabilir ve piyasa analistlerine inanılırsa, akıllı kontakt lens devriminin eşiğinde olabiliriz. Google ve Samsung'un bu yeni endüstrinin ön saflarında yer alacakları ve belki de tamamen yeni bir giyilebilir cihaz için katalizör görevi görecekleri hiç kimseyi şaşırtmayacak şekilde. Her iki şirket de bu noktada birkaç yıldır akıllı kontakt lenslerin temellerini atıyor. Yarı iletkenler, ekranlar ve elektronikteki işleri göz önüne alındığında, Samsung'un kendi ürününü piyasaya sürmese bile bu segmente ilgi duyması doğal görünüyor. 

Google ve Samsung Yakında Akıllı Kontakt Lens Sektörüne Girebilir

Benzer şekilde, Sony'nin görüntülemede büyük bir hissesi vardır, bu nedenle Global Market Vision , Sensimed AG ve PEGL ile birlikte yaklaşmakta olan akıllı kontakt lens pazarı için önde gelen şirketlerden biri olarak adlandırmaktadır. Google, elbette, diğer şeylerin yanı sıra akıllı kişiler için özel bir araştırma organizasyonuna bile sahiptir. Şimdi, devasa Alphabet, Inc. altında, Verily Life Sciences, teknolojinin sağlık hizmetlerini iyileştirebileceği ve dolaylı olarak insanların yaşamlarını iyileştirebileceği farklı yolları araştırıyor. En dikkate değer araştırma projesi, elbette, non-invaziv kan şekeri takibi için akıllı kontakt lenslerdi. Ne yazık ki, bundan pazarlanabilir bir şey çıkmadı, en azından henüz.

Yeni Küresel Pazar Vizyonu analiz raporuna göre, önümüzdeki beş yıl içinde yeni bir akıllı kontakt lens pazarı yükselecek ve yukarıda belirtilen şirketlerin tam güçle yürümesiyle büyümede bir patlama yaşayacak. Bu teknolojinin şu anda kamuya açık bilgiler veya prototipler şeklinde çok az mevcut olduğu göz önüne alındığında, bu oldukça iyimser bir bakış açısıdır. Yeni bir giyilebilir cihaz kategorisinin 2029'dan önce aniden bir artış yaşaması neredeyse düşünülemez, ancak bu, yeni ortaya çıkan akıllı telefon pazarının ilk birkaç yılında yaşadığı patlamanın aynısıydı.

Bununla birlikte, akıllı kontakt lensleri akıllı telefonlara benzetmek zor ve vaatler ve potansiyel hayal kırıklıkları açısından akıllı saatlere daha yakın olabilirler. Çok az tüketici, varlıklarının ilk iki ya da daha fazla yılında akıllı saatlerin ne için yararlı olacağını gerçekten anladı. Ancak Apple liderliği ele geçirdiğinde, diğerleri onu mini bir akıllı telefon olarak değil, küçük, kişisel bir teşhis kliniği olarak gördüler. Akıllı kontakt lensler, özellikle doğrudan göze nasıl yerleştirildikleri göz önüne alındığında, aynı potansiyele sahiptir. Bununla birlikte, muhtemelen niş kullanım senaryoları olacak olan bu cihazları takmanın sakıncaları, muhtemelen birçok insanı teknolojiyi benimsemekten vazgeçirecektir - yani, bu şirketler bu tür lensleri bizi meta veriye bağlamak için nasıl kullanacaklarını çözemezlerse.