Google Chrome ve Samsung Internet Hangi Android Tarayıcısı Daha İyi? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Google Chrome ve Samsung Internet Hangi Android ...

Google Chrome'u günlük olarak kullanma şansınız yüksektir. Ne de olsa, dünyanın en ...
Google Chrome ve Samsung Internet Hangi Android Tarayıcısı Daha İyi?

Google Chrome ve Samsung Internet Hangi Android Tarayıcısı Daha İyi?

Google Chrome'u günlük olarak kullanma şansınız yüksektir. Ne de olsa, dünyanın en tanınmış internet tarayıcısı. Ve bu hususta muhakkak söylenecek güzel şeyler olsa da, başka mobil tarayıcıların sunmuş olduğu özelliklere şaşıracaksınız. Böyle bir tarayıcı Samsung Internet'tir.

Samsung Internet, Chrome kadar iyi tanınmaz, fakat bir Samsung cihazınız varsa, onu ilk günden itibaren program çekmecenizde görmüşsünüzdür. Bu kılavuzda, hangisinin daha iyi internet tarayıcısı olduğunu görmek amacıyla Google Chrome ve Samsung Internet'i karşılaştıracağız.

1. Tarayıcı Hızı

İlk olarak, özelliklerden bahsedelim. Kıyaslama puanları her vakit gerçek dünya performansına dönüşmese de, daha derine inmeden evvelce bunlara kısa sürede göz atmak güzel.

Bu karşılaştırma amacıyla üç ölçüt seçtik: Hızı tartmak amacıyla JetStream2, grafikleri tartmak amacıyla MotionMark ve cevap verebilirliği tartmak amacıyla Speedometer. En doğru neticeleri elde etmek amacıyla, üç testi de her iki tarayıcıda da üç kez çalıştırdık.

Aşağıdaki neticeler toplam 18 test döngüsünün ortalamasıdır. Daha yüksek bir sayı daha iyi performansı gösterir:

  Google Chrome Samsung İnternet
JetStream2 55.17 58.29
Hareket İşareti 104.92 88.01
hız göstergesi 37.21 29.50

Sizin de görebileceğiniz gibi, Google Chrome, bilhassa grafik performansı açısından, testlerimizde üç kıyaslamada ikisinde Samsung Internet'i geride bıraktı. Fakat daha evvelce de söylediğimiz gibi, sayılardaki boşluk, gerçek dünya tüketiminde gözle görülür büyük bir fark manasına gelmiyor. Yine de, kıyaslamaları önemsiyorsanız, tacı Google Chrome alır.

Kazanan: Google Chrome

2. Kullanılabilirlik ve Platformlar Arası Senkronizasyon

Google Chrome, iOS, Android ve masaüstünde indirilebilir fakat Samsung Internet, Android ile sınırlıdır. İkincisi, bütün Samsung mobil cihazlarına eskiden yüklenmiş olarak gelir ve en başından itibaren varsayılan tarayıcı olarak ayarlanır. Farklı bir yapımcıya ait bir cihazınız varsa, tarayıcıyı Google Play Store'dan indirebilirsiniz.

Google Chrome'un Samsung Internet üzerinden kazandığı bir diğer alan da platformlar arası senkronizasyondur. Bir tarayıcının yer işaretlerinizi değişik platformlarda ne kadar problemsiz bir şekilde senkronize ettiği, birtakım insanlar amacıyla büyük bir önceliktir. Chrome ile, hangi cihazı kullanıyor olursanız olun bütün yer işaretlerinizi ve kayıtlı sayfalarınızı senkronize etmek ve bunlara erişmek amacıyla sadece Google hesabınızda seans açmanız gerekir.

Samsung Internet'e geçtiğinizde işler o kadar kolay değildir. Android telefonunuzda Samsung Internet kullanarak oluşturduğunuz bir masaüstü PC'deki yer imlerinize erişmek istiyorsanız, Chrome'a ​​​​Samsung Internet uzantısını yüklemeniz gerekir.

Kazanan: Google Chrome

3. Kullanıcı Arayüzü ve Özelleştirme

Samsung Internet ile ilgili sevdiğimiz pek çok şeyden biri, karanlık modu yönetme şeklidir. Her iki tarayıcı da bunu destekliyor, fakat Chrome yeteri kadar iyi uygulamıyor. Karanlık modun etkinleştirilmesine karşın , Chrome'daki pek çok internet sayfası normalde bulunduğu gibi görünmeye devam eder; yalnızca adres çubuğu ve dahili ayarlar menüsü kararır. Ekranınızın fazlası hala parlak beyaz pikseller gösteriyorsa karanlık modu kullanmanın ne manası var? Bu, bütün hedefi bozar. Karşılaştırıldığında, Samsung Internet ekranınızın olası bulunduğunca büyük bir bölümünü karartır ve hem de belirli internet sitelerindeki birtakım öğelerin zifiri karanlığa dönüşmesine namacıyla olur. Bu, daha uzun internet gezintisi amacıyla daha az pil ömrü tüketmeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, Samsung Internet, Chrome'un yaptığı gibi Material You like hareketli renk sistemini desteklemez . Bu, telefonunuzun duvar kağıdını ve renk paletini değiştirirseniz, Chrome'un bu farkılıkları programın kullanıcı arayüzünü güzelleştirmek amacıyla eşleştireceği, fakat Samsung Internet'in yapmayacağı manasına gelir. Ayrıca, ikincisinin sekmeleri nasıl düzenlediğinin de hayranı değiliz.

Kullanıcı arayüzünden bahsetmişken, Samsung Internet, Google Chrome'dan çok daha özelleştirilebilir ve kullanıcı dostudur. Ekranın altında, tarayıcıyla etkileşimi çok daha basitleştiren özelleştirilebilir düğmelere sahip bir vasıta çubuğu vardır.

Ek olarak, internet sayfalarında gezinirken biraz daha çok ekran kısmı elde etmek amacıyla telefonunuzun hal çubuğunu saklayabilir ve tek elle daha basit kullanım amacıyla adres çubuğunun yerini en alta kaydırabilirsiniz. Fakat adres çubuğunun üstte olmasını tercih ederseniz, tarayıcıyı bir masaüstü tarayıcının kullanıcı arayüzünü taklit eden bir sekme çubuğu gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kazanan: Samsung İnternet

4. Gizlilik ve Güvenlik

Her iki program da özel tarama sunar, fakat Google Chrome'un Gizli modunun, Samsung Internet'in Gizli moduna karşı hiç talihi yoktur. İkincisi size çok daha çok denetim sunar. Örneğin, Gizli modu bir şifre ve biyometrinizle kilitleyebilirsiniz, böylelikle sizden diğer hiç kimse özel sekmelerinize erişemez. Hem de resimleri, videoları ve ses dosyalarını Gizli modda indirirseniz, şunlar normal indirmelerde bulunduğu gibi galerinizde görünmez; şunları sadece Gizli modu kullanırken açabilirsiniz. Bu şekilde, özel indirmeleriniz saklı kalır. Oldukça havalı, değil mi? Ne yazık ki, Google Chrome'un Gizli modu şunlardan hiçbirini yapmıyor.

Samsung Internet ayrıca, hangi internet sitelerinin sizi izlemeye çalıştığını görselleştirebileceğiniz tam teşekküllü bir saklılık panosuna sahiptir. Hem de pop-up'ları ve otomatik indirmeleri engel olabilir ve potansiyel olarak zararlı siteler ile ilgili uyarılar alabilirsiniz.

Kazanan: Samsung İnternet

5. Diğer Özellikler

Her iki tarayıcı da, daha süratli işlemler amacıyla online formları otomatik doldurmak üzere adresinizi ve kart ayrıntılarınızı kaydetmenize imkan tanır. Fakat Chrome, Google'ın makine öğrenimi yeteneğini kullanarak internet sayfalarını çevirmede daha iyi bir iş çıkarıyor. Hem de, sık ziyaret ettiğiniz bir internet sayfası varsa Chrome'u kullanarak Ana ekranınıza ekleyebilirsiniz.

Fakat Samsung Internet , yerleşik bir QR tarayıcı , hareket tabanlı kontrollere sahip bir video oynatıcı ve internet sayfalarını PDF olarak kaydetme yeteneği dahil olmak üzere diğer kullanımı kolay özelliklerle de yüklüdür . Samsung Internet'e, Amazon Assistant ve reklam engelleyiciler gibi yararlı eklentileri Galaxy Store'dan da indirebilirsiniz. Android'de Chrome ile Chrome uzantılarını kullanamazsınız .

Makaleleri okurken, Samsung Internet, adres çubuğunda özel bir Reader modu düğmesi gösterir. Dokunduğunuzda makaledeki bütün resimler ve videolar (reklamlar dahil) kaybolur, böylelikle metin içeriğini okuyabilirsiniz. Hem de buradan metnin boyutunu hemen değiştirebilirsiniz.

Google Chrome'un okuyucu modu resimleri gösterir fakat videoları göstermez. Ayarlarda etkinleştirildikten sonra, bir internet sayfasını kolaylaştırılmış bir görünüme dönüştürmenizi isteyen bir açılır pencere göreceksiniz. Fakat bu açılır pencere birkaç saniye sonra kaybolur, bu amaçla saatinde dokunmazsanız okuyucu moduna erişemezsiniz.

Her iki tarayıcıda da şifrelerinizi kaydetmenize ve sık ziyaret edilen sitelerde otomatik olarak seans açmanıza yardımcı olacak bir parola yöneticisi vardır. Her iki tarayıcı da haberleri ana sayfalarında varsayılan olarak gösterir, fakat sizi rahatsız ederse bunu Samsung Internet'teki ayarlardan kapatabilirsiniz.

Kazanan: Samsung İnternet

Google Chrome hiçbir Android telefondan kaldırılamaz, fakat siz onu dönem dışı bırakabilirsiniz. Samsung Internet bundan sonra Galaxy Store'daki en son program güncellemesiyle Galaxy telefonlardan kaldırılabilir.

Samsung İnternet, Chrome'u Yavaş Hissettiriyor

Milyarlarca bireyin varsayılan internet tarayıcısı olmasına rağmen, Google Chrome'un Samsung Internet'in arkasında kalması şaşırtıcı. İkincisi, çok daha kullanıcı arkadaşı ve özelleştirilebilir ve internet'de gezinme deneyiminizi ilerletmek amacıyla çoğu faydalı özelliğe sahiptir. Fakat en büyük zayıflığı, sadece Android'de sahip olunan olmasıdır.

Chrome'da hatalı olan bir şey yok; fakat Google'ın tarayıcıyla "bozulmadıysa düzeltmeyin" yaklaşımını seçtiği çok açık. Platformlar arası eşzamanlılık (senkronizasyon) sizin amacıyla aslında önemliyse, büyük ihtimalle Samsung Internet'ten uzak durmalısınız. Fakat Android cihazınızda en iyi tarayıcıyı istiyorsanız, bunu yeteri kadar tavsiye edemeyiz.