Google Choremeyi Kullanmayı Bırakmak İçin 10 Sebep | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Google Choremeyi Kullanmayı Bırakmak İçin 10 ...

Google , bizi onlarca senedir bağlantıda tutan teknolojinin çevresinde dönen düzinelerce ...
Google Choremeyi Kullanmayı Bırakmak İçin 10 Sebep

Google Choremeyi Kullanmayı Bırakmak İçin 10 Sebep

Google , bizi onlarca senedir bağlantıda tutan teknolojinin çevresinde dönen düzinelerce ürün ve hizmete sahip belki de EN İYİ İnternet şirketidir. Çoğu insan amacıyla, bu İnternet'e açılan ağ geçidi, gerçekten, tarayıcı sektöründe aslan payını Chrome'un aldığı diğer bir Google ürünüdür. Akla gelebilecek derhal derhal her bilgi prosedür cihazında nasıl kullanıldığı göz önüne alındığında, Google Chrome'un dünyanın en çok sarfedilen programı bulunduğu tartışılabilir. Fakat bu, Web'i tecrübelemenin en iyi yolu bulunduğu manasına gelmez ve ayrıca, parasal kuvvetinüz yetiyorsa Chrome'u kullanmaktan kaçınmanız amacıyla ciddi namacıylaler de vardır.

Performans ve kararlılık

En çok sarfedilen olması en iyisi bulunduğu manasına gelmez. Chrome'un piyasadaki başarısına katkıda tespit edilen detaylı faktörler vardır. Ve tarayıcının kullananlara satılmasına yardımcı olan birtakım bilhassarin takdir edilmesi gerekse de, performans ve kararlılık söz hususu bulunduğunda en çarpıcı bilhassarden çok uzaktır. Aslında, birtakım Chrome kullanıcıları, tarayıcının performansıyla alakalı pek çok gönül yarası ve baş ağrısı çekmelerine rağmen, tarayıcıyı şu ya da bu özellik amacıyla kullanmaya zorlandıklarını gönülsüzce kabul edebilirler.

İnternet , Chrome'un doyumsuz RAM ve pil kuvveti açlığıyla alakalı anekdotlarla doludur . İnsanların iş, eğitim ya da eğlence amacıyla miktar olarak sınırlı donanım kaynaklarına sahip dizüstü bilgisayarlara ve Web'e daha bağımlı duruma geldiği bir vakitde, doymak bilmez bir internet tarayıcısı büyük ihtimalle gereksinim duydukları son şeydir. Aslında, gereksinimleri olan son şey, Chrome'un belleği tükendiği amacıyla ya da daha da kötüsü bir uzantıdan kaynaklanan bir hata namacıylaiyle çökmesidir.

Adil olmak gerek görülürse Google, ilk olarak Javascript'in arka planda ne kadar çalışacağını kısıtlayarak Chrome'un performansını tedavi etmek ve ayak izini azaltmak amacıyla çalışıyor. Aynı vakitda, bu birtakım durumlarda Google'ın da kaçınmaya çalıştığı yetersiz kullanıcı tecrübelerine yol açabilir. Yine de, Chrome'un varsayılan olarak evcilleştirilmesi ve diyete girmesi gereken devasa bir canavar bulunduğunu ima ediyor.

Uzantı güvenilirği

Bir vakitler internet tarayıcıları, destekledikleri, birtakım durumlarda uzantı olarak da tanınan üçüncü doğrultu eklentilerin adedinda rekabet halindeydi. Uzantı sistemi, tarayıcının, en azından dev Internet Explorer'a kıyasla ince kalmasına izin verirken, tarayıcı geliştiricilerinin öngörmediği ve hem de amaçlamadığı işlevsellik amacıyla kapıyı açık bıraktı. Bu, elbette, programın, birtakım durumlarda kullanıcıların bir internet sayfasında gördüklerini değiştirebilmeyi ve hem de bir kullanıcının bilgisayarındaki dosyalara dokunabilmeyi de sahibi olan bu bilhassari yapmak amacıyla uzantıların bağlanabileceği kancalara sahip olmasını gerektiriyordu.

Ne yazık ki, uzantılar da uzun vadede bir problem kaynağı durumuna geldi ve kullanıcıların güvenilirğini bulunduğu kadar tarayıcının kararlılığını da tehlikeye attı. İşleri komplikelaştıran, Google'ın Android amacıyla Google Play Store'dan bile daha açık olan Chrome Web Mağazasını nasıl çalıştırdığıdır. Daha açık bir ekosistem karşılığında, nerdeyse hiç nitelik denetimi yoktu ve kötü hedefli program yüklü fazlası uzantı, genelde saygın geliştiricilerden gelen uzantılar gibi görünerek çatlaklardan sızabildi.

Google bu büyük boşluğu kapatmaya çalışıyor, fakat stratejisi iki ucu keskin bir kılıç oldu. Zararlı uzantıların olumsuz yan tesirlerini azaltmak amacıyla hangi uzantıların erişebileceğini kısıtladı, fakat birtakım uzantıların gereksinim duyduğu işlevselliği de kaldırdı. Ne yazık ki, bu da bitmiş bir uyuşma değil ve Google'ın incelemesini aşan birtakım problemli eklentiler var.

Ayarlar şişkinliği

Eklentilerin ve uzantıların tarayıcıları daha kolay ve hafif duruma getirmesi gerekiyordu, fakat sonucunda işler her vakit bu tür olmadı. Chrome, kaynağa aç bir program parçası olmasının yanı sıra komplike bir programdır ve komplikelığı, yapılandırma alternatiflerine de yansır. Neredeyse bütün Google ürünlerinde bulunduğu gibi, Chrome'da da tarayıcının kendisinin ideal denetimleri aramak amacıyla bir mini arama motoru gerektirdiği sayfalar dolusu ayar vardır.

Elbette bu "özelliğin" artıları ve eksileri var. Bir yandan, kullanıcıya bir tarayıcının nasıl davrandığı üstünde daha çok denetim sağlayarak, tecrübein nerdeyse her yönünü değiştirmelerine imkan tanır. Öte yandan, bir alternatifler denizinde kaybolmak nerdeyse çok kolay ve kullanıcıları aramaktan vazgeçirmek amacıyla mühim saklılık ya da emniyet ayarlarını gömmek de bir o kadar kolay. Gerçekten de bir arama opsiyonu var, fakat bu, ilk etapta ne arayacağınızı bildiğinizi varsayar.

Yavaş özellik geliştirme

"Ağır" olarak kabul edilmesine rağmen, Chrome, en azından Microsoft Edge ve hem de Opera gibi bir şeye kıyasla, ironik bir şekilde yeni bilhassar eklemek amacıyla yavaştır. Evet, nerdeyse her ay yeni bir Chrome versiyonu çıkıyor (gerçi Google şu anda bunu ayarlıyor) , fakat bu miktar sadece farklılıkların fazlasınun ufak bulunduğu ve büyük yeni bilhassar yerine düzeltmelere odaklandığı manasına geliyor.

Bu, Chrome'un her vakit en son trendleri ya da kullanıcıların isteklerini karşılamadığı manasına gelir, fakat bu birtakım insanlar amacıyla iyi olabilir. Tarayıcının kaynak tüketimi hususu ile alakalıki kötü şöhreti göz önüne alındığında, kullanıcılar mutlaka Google'ın kabartmak yerine cilaya odaklanmasını tercih edebilir. Uzantılarla ekstra işlevsellik eklenebilir, fakat Google'ın halıyı şunların altından çekme şekli, birtakım hoşnutsuz geliştiricilerin tarayıcıdan tamamıyla uzaklaşmasına namacıyla olmuş olabilir.

Ekosistem kilitlenmesi

Chrome, Google'ın para kazandıran ürün ve hizmetlerinin fazlasınun bulunabileceği, İnternet'e açılan en vakitgelen ağ geçitlerinden biridir. Başka bir deyişle, Google'ın hizmetlerine açılan bir portaldır ve Google'ın onu bir portal gibi şekillendirdiği giderek daha açık duruma gelmektedir. Tam tersi şekilde de çalışır ve en iyi Chrome bilhassarinden birtakımlarını sadece esasen diğer Google ürünlerini tüketiyorsanız tecrübeleyebilirsiniz.

Diğer Google ürünlerini Chrome'a ​​entegre eden bilhassarin adedi giderek artıyor . Bu, iş yönünden mantıklı görünse de, rekabete aykırı ve tekelci iş programları söz hususu bulunduğunda düzenleyici kırmızı bayrakları da yükseltir. Bir internet tarayıcısının çoklıkla onun dışındaki rastgele bir şeye kayıtsız kalması gerektiğinde bile, natural olarak Google'ın diğer ürünlerini tercih etme tehlikesini taşır. Tersine, Chrome sayesinde, diğer Google ürünlerine esasen tam olarak girdikten sonra onlardan vazgeçmeyi de zorlaştırıyor.

İzleme ve saklılık

Google hiçbir vakit saklılıkle olumlu bir şekilde ilişkilendirilen bir şirket olmadı ve şirket bu imajı değiştirmek amacıyla çok çalışıyor. İşlerin Web doğrultuında, dünyayı zararlı üçüncü doğrultu izleme tanımlama bilgilerinden kurtarma çabalarının reklamını yoğun bir şekilde yapıyor , bu başlı başına takdire şayan bir çaba. Diğer tarayıcı yapımcıları de bu hamleye katıldı, fakat hepsi Google'ın bunun nasıl yapılacağına dair son önerilerine katılmıyor.

Şirket büyük ölçüde bir Arama ya da İnternet işletmesi olarak görülebilir, fakat Google'ın kârının fazlası gerçekten reklamcılık işinden gelir. İnternet reklamcılığı her vakit bir tür izleme gerektirecektir ve Google'ın amacı, "iyi reklamlar" ve "saklıliğe saygılı" izleme yöntemlerini teşvik ederek kitleleri bu reklamlara ve tesirnliklere daha açık duruma getirmek olmuştur. Yine de herkes bu vaatleri almıyor ve Google belirsiz bir şekilde bu savaşın ortasında kalıyor.

Fakat bu arada Chrome, Google'ın saklılık çabalarının test ortamı olarak kullanılıyor, bilhassa de kötü hedefli reklamları ve izleyicileri engellerken iyi olanları teşvik etmek amacıyla geliştirilmiş yeni teknolojiler. Bununla birlikte, hala devam eden bir çalışmadır ve bilhassa kullanıcıların saklılığı lehine gerçekten işe yarayacağından ne kadar kuşku duyulduğu göz önüne alındığında, düzenleyici ve piyasa incelemesinden geçmesi gerekir.

Yanlış Güvenlik Politikaları

Yaklaşan bu bilhassar olmasa bile Chrome, kullanıcıların saklılığıni güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş birtakım önlemlere sahiptir. Bunlardan birtakımları, bir sitenin belirli bir donanıma ya da saklı moda erişimini kaldırmak gibi tipik tarayıcı bilhassarine benziyor. HTTPS olmayan siteleri önleme ya da FTP işlevini kaldırma gibi diğerları Chrome'a ​​özgü olabilir ya da evvelce Chrome'da uygulanmış olabilir.

Bununla birlikte, bu bilhassarin kullanıcıların düşündükleri gibi çalışmayabileceği ya da Google'ın tam olarak iyi açıklamadığı uyarılara sahip olabileceği vakitler vardır. En yeni ve en tanınmış durumlardan biri, Chrome'un sanıldığı kadar saklı olmayan Gizli Modudur. Google, senelerce tüketimini savunduktan sonra, güvenilir taramanın gerçekten çok az koruma sağladığını fakat kısa bir vakit evvelce gerçekten açıklığa kavuşturdu.

Gizli mod, tesirnliğinizi sadece aynı cihazı ve aynı tarayıcıyı ya da tarayıcı profilini kullanan herkesten gizler. Varlığınızı izlemek amacıyla diğer yöntemler kullanan internet sitelerinden tesirnliklerinizi tamamıyla gizlemez. Ayrıca, Chrome her vakitte telemetri amaçları amacıyla birtakım bilgileri Google'ın sunucularına göndermeye devam edeceğinden, sizi her vakit Google'dan da gizlemez.

Google tekeli

Google, Chrome'dan ve genel olarak Web'den zararlı çerezleri ve izleyicileri yasaklama amacını üstlendiği amacıyla övülse de, şirketin saklı amaçları ile alakalı kuşkuler var. Özellikle, bu tanımlama bilgilerini değiştirmek amacıyla önerdiği uzlaşma sorgulanır zira şunlar sadece Google'a, bilhassa de reklam platformu işine yarar sağlıyor gibi görünmektedir. Ve tabii ki Chrome, bunu Web'e iletmek amacıyla bir vasıta olarak kullanılıyor.

Örneğin yukarıda belirti edilen FLoC, Google ve Chrome'u ön plana çıkardığı amacıyla tartışmalıdır . Örneğin, sadece Chrome ile çalışacak ve reklamverenlerin incelenmek üzere Google'ın platformunu kullanması gerekecekti. Bu yeni dünyada Web'de güvende olmanın tek yolunun Chrome ve Google bulunduğu mesajını gönderir. Doğal olarak, bu, diğer tarayıcı yapımcılarınin yanı sıra fazlası saklılık savunucusu ve sanayi düzenleyicisinin hoşuna gitmedi.

Tarayıcı monokültürü

Chrome'da bütün bu hatalar olmasa bile, bütün platformlardaki derhal derhal bütün şahıslar Google'ın tarayıcısını kullansaydı tekrar de meydana çıkacak olumsuz bir yan tesir vardır. Rekabet eksikliği gerçekten sadece Google amacıyla değil, bir bütün olarak Web amacıyla tehlikeli olacak ve inovasyon ve geliştirmede potansiyel bir yavaşlamaya yol açacaktır.

Monokültürler hiçbir vakit iyi olmadı ve detaylılik ve rekabet, en azından kabul edilebilir bir Aralık dahilinde, programda bile her vakit yeniliğin yönlendirilmesine yardımcı oldu. Diğerleri buna kopyalama diyebilir, fakat yeni bilhassar, tanınmış ya da tüketimi kolay duruma geldikleri amacıyla rakipler onları programa başladığında standart duruma geldi. Chrome'un açık kaynaklı Chromium tabanı , fazlası rakip internet tarayıcısının esası durumuna gelse de, Microsoft Edge, Opera ve Brave gibi bu tarayıcılar, statükoya alan okuyan ve vakit vakit Chrome'un yönünü de değiştiren yeni bilhassar sunuyor.

Web'in yönünü belirleme

Belki de Chrome'un büyük piyasa payı ile alakalı en büyük problem ve kullanıcıların potansiyel olarak daha iyi tarayıcılara yönelmesinin namacıylai, Google'a Web'in gittiği yönde çok çok nüfuz sağlamasıdır. Google, Chrome'un şu ya da bu teknolojiyi kullanan siteleri engelleyeceğine ya da sitelerin yeni bir özellik programını gerektirdiğine karar verirse, fazlası internet sitesinin Google'ın taleplerini karşılayacak şekilde ayarlanması gerekecektir. Arada sırada bu, HTTPS'yi standart olmaya zorlamak gibi Web'in lehine çalışır. Fakat diğer vakitlerda, internet sitelerini AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) kullanmaya "teşvik ettiği" vakitler gibi, sonucunda gerçekten yarar gerçekleştiren tek bireyin Google bulunduğu görülüyor .

Fakat Web, Google'ın mülkü değildir ve Chrome'un ve Google'ın piyasa paylarının yanısıra ufak kalsalar bile, diğer pek çok paydaş vardır. Google'ın FLoC'u nerdeyse her bireyin boğazından aşağı itmesi gibi, diğer tarayıcı yapımcıları ve düzenleyiciler tetikte olmaz ve kulakları yere basmazlarsa, Google'ın istediğini alması hususu ile alakalı gerçek bir risk ve tehlike vardır. Sıradan kullanıcılar bu konularda çok söz sahibi olmasalar da, bilhassa daha iyi bir tecrübe sunuyorlarsa, diğer tarayıcıları, hem de Chromium tabanlı olanları bile savunarak ayaklarını yere basabilir ve Google'ın Web'in sahibi olmasını önlemeye yardımcı olabilirler.