Gecikme Nedir? Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Gecikme Nedir? Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son yıllarda oyuncu sayısı arttı; Covid19 salgınının birçok kişi evde kalmaya zorlamasıyla, ...
Gecikme Nedir? Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gecikme Nedir? Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son yıllarda oyuncu sayısı arttı; Covid19 salgınının birçok kişi evde kalmaya zorlamasıyla, birçoğu oyun oynamayı araştırdı. Dahası, çok oyunculu oyunlar bile son yıllarda çok şey aldı. Yeni başlayan oyuncuların göz önünde bulundurması gereken birçok önemli faktör olsa da, bu makalede 'Gecikme süresi' ve çok oyunculu oyunları nasıl etkilediği hakkında konuşacağız.

Gecikme süresi veya genellikle "gecikme" olarak adlandırılır, her oyuncu kabustur ve performansı etkiler. Oyunlar hakkında konuşmak, MOBA ve MMORPG ve çok oyunculu oyunlar en çok etkilenen oyunlardır. Bununla birlikte, terim sadece oyun için bir kısıtlama değil, web uygulamalarında, internet bağlantısında ve internet bağlantısıyla çalışan birçok şeyde, bir alıntı yapmak için web konferanslarındadır.

Gecikme ne anlama geliyor?

Size gecikme süresi hakkında bir tanım verirsek, şöyle bir şey olur : "Kullanıcının eylem süresi ile web programının bu eyleme yanıtı arasındaki gecikme. Ağ açısından gecikme süresi, bir veri paketinin tarayıcıdan sunucuya gitmesi için geçen toplam gidiş dönüş süresidir."

Açıkçası, bu sayının mümkün olduğunca sıfıra yakın kalması arzu edilir; Ama her zaman böyle olmuyor. Gecikme süresinin ne olduğunu bildiğinize göre, doğrudan ağ gecikme sürelerini etkileyen faktörlere geçelim.

  1. İletim Ortamları: Veri paketlerinin geçtiği ortam da gecikmeyi etkiler. Örneğin, bakır teller verileri optik fiber kablolardan çok daha yavaş iletir, bu nedenle optik fiber kablolardan daha yüksek gecikme süresine sahip olur.
  2. Yönlendiriciler: Bu cihazlar gecikmeyi artırma eğilimindedir; paketlerdeki bilgileri çözümlemek için zaman ayırarak, hatta bazen bu veri paketlerine bilgi bitleri ekleyerek gecikme süresini daha da artırır.
  3. Yayma: Bir veri paketinin bir kaynaktan diğerine gitmesi için gereken süre. Şimdi, iki kaynak ne kadar uzak olursa, verilerin seyahat etmesi o kadar fazla zaman alır ve böylece daha fazla gecikme süresi. Teorik olarak, bir veri paketinin dünya çapında gidiş dönüş yapması 133ms sürer; ancak, gerçekte, bu veri paketlerinin kaynaklar arasında seyahat etmesi daha fazla zaman alır.
  4. Depolama gecikmeleri: Gecikme süresinin artmasına neden olan bir diğer faktör, ağ depolamanın bilgileri okuması, işlemesi ve döndürmesi zaman alabilir.

İşte burada, ağ gecikmesinin ölçüsü açıklandı ve gecikmeye katkıda bulunan faktörler. Aynı konuda herhangi bir sorunuz varsa, yorumları kullanmaktan çekinmeyin.