Gastrit Nedir Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir ? | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Gastrit Nedir Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi ...

Gastrit Nedir Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir ?

Gastrit Nedir Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir ?

Gastrit Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Gastrit Nedir, diğer bilinen adı mide iltihabı olmakla beraber enfeksiyon yoluyla ortaya çıkan midede ağrı, kusma, ekşime, iştahsızlık gibi etkenleri olan bir hastalık türüdür. Bu hastalığın oluşmasında en büyük rolu alkol, sigara ve asitli içerikler oluşturmaktadır. Gastirit, diğer hastalıklara göre farklı bir rol oynar. Her yaşta insanın eşit şekilde bu hastalıktan görülmez. Nadir olarak çoçuklarda ortaya çıkan bu hastalık yaşın ilerlemesiyle birlikte görülme oranı daha çok artar. Eğer ciddi bir hastalığın belirtisi değilse bu hastalığa yol açan maddenin alımını durdurulduğunda kendiliğinden geçecektir.

Gastrit'in Belirtileri Nelerdir ?

Gastrit Nedir Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir

Mide bölümünü ilgilendiren bu hastalık bir sağlık sorunu olmasıyla bilinir. Fakat bu hastalık çoğunlukla herhangi bir belirtiye yol açmamaktadır. Gastrit hastalığı günlük yaşantınızı etkileyecek şekilde şiddetli olabilir. Gastritin bilinen ve en sık görülen belirtileri yanma hissi, mide ağrıları, mide bulantıları, kusma ve aralıklarlada görülen ishaldir.

Hastalığa yakalanan kişi belirtilerin arttığı sıralarda iştahsızlık yaşayabilir. Koyu renkli dışkı gastritin belirtisi olarakta söylenebilir. Bu belirtilerin hepsi aynı anda ortaya çıkmaz ve gastrit hastalığı ilerledikçe görülenen belirtiler artabilir.

Gastriti Olanın Dikkat Etmesi Gerekenler ?

Gastriti Olanın Dikkat Etmesi Gerekenler ?

Gastrit, düzenli bir beslenme programı ile kontrol altına alınabilir. Düzenli beslenme listesinde, normalden fazla mide asidi üretime etki eden meyveler (portakal, çilek, mandalina, greyfurt gibi) bulunmamalıdır. Bu listeye kahve, aşırı yağlı ve baharatlı besinlerin eklenmeside önerilmemektedir.Alkol gastriti doğrudan etkileyen bir maddedir bu nedenlenle kesinlikle tüketilmemelidir.

Asprin mide astarını etkilemesi ve tahrip etmesinden dolayı kullanılması önerilmez.  İlaç kullanmak için mutlaka doktorunuza danışınız. En önemli konu ise yatmadan en az 2 saat önce yeme ve içme gibi alışkanlıklarınızı bırakın. Bu size gastirit ağrılarından kurtulmanızı sağlar.

Gastrit Riskinin Arttığı Durumlar Nelerdir ?

Gastrit Nedir Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir

Yaşam tarzımız ve beslenme biçimimiz gastrit oluşumunu etkileyen en önemli nedenlerden biridir. Fazla yağlı gıdalar tüketmek, asitli meyve ve içeçeklerler sıkça beslenmek, fazlasıyla kahve içmek gastrit riskine yakalanma oranınızı yükseltir.

Stresli bir yaşam yaşayanlar, mide asidinin üretimi arttırmasına sebep olur buda gastrit oluşumuna uygun bir alt yapı oluşturmaktadır. Bağısıklık sistemi diğer kişilere göre  zayıf olan kışılerın bu hastalığa yakalanma oranı diğer insanlara göre daha yatkındır.

 

Gastrit İçin Doktara Gidilecek Zamanlar Nelerdir ?

  • Yüksek Ateşiniz Varsa,
  • Uyguladığınız tedavilerden olumlu sonuç almadıysanız,
  • Kustuğunuz zaman kan gelirse,
  • Dışkı koyu renkli ve dışkıda kan varsa,
  • Çok şiddetli bir şekilde sırt ve mide ağrısı varsa,
  • Nefes almada sorun yaşıyorsanız en kısa sürede doktara başvurunuz.

Gastritin Tedavisi Nelerdir ?

Gastrit Nedir Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir

Gastrit Hastalığı, 40 yaşına kadar bulaşan hastalarda genellikle ilaç ile tedavi uygulanır. 40 yaşını geçmiş hastalarda ise, endoskopi yöntemi ile parça alınır ve bu parça incelenir. En etkili yöntem bu endoskopi ile yapılan araştırma sonrasında ortaya çıkar.

Demir içerikli yiyeceklerde kalsiyim ve A , C, D vitaminlerinden çokça faydalanmamız mümkün görünüyor. Sonuç olarak gastrit daha ortaya çıkmadan besilenle tedavi uygulamak gastritin tedavi yöntemlerindendir. Gastrit tedavisinin başında her gün elma suyu, üzüm suyu ve petekli bal tüketmek geliyor. Bu tedavi meyve suyu diyeti olarak da adlandırılabiliyor.