Galaxy S9 vs. Pixel 2 : En iyilerin Kamera Savaşı | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Galaxy S9 vs. Pixel 2 : En iyilerin Kamera ...

Bundan 10 sene önceleri, tabiri caizse “pixel pixel” görünen ...
Galaxy S9 vs. Pixel 2 : En iyilerin Kamera Savaşı

Galaxy S9 vs. Pixel 2 : En iyilerin Kamera Savaşı

Bundan 10 sene önceleri, tabiri caizse “pixel pixel” görünen fotoğraflar çeken telefonlarımızın, 10 sene içinde ne durumlara geldiğini gösteren inceleme ile karşınızdayız. Bir tarafta adını yıllardır duyduğumuz ve mobil dünyada yerini sağlamlaştıran Samsung, diğer tarafta son yıllarda çıkardığı telefonlarla büyük bir ivme yakalayıp büyük markalara rakip olan Google. Bugün inceleyeceğimiz modeller ise Samsung’dan Galaxy S9, Google’dan Pixel 2. Gelin bu 2 amiral gemisi olarak tabir ettiğimiz telefonların kamera özelliklerine yakından bakalım.

Öncelikle Pixel 2’nin de Galaxy S9’un da tek arka kamerası ve her ikisinde de ön ve arka kamerada portre modu bulunmakta.

Galaxy S9, Google’dan Pixel 2

Fotoğraflar

İki cihazın da kamerası harikülade. Ancak ışık, titreme vs. durumlarda kameraların çekimleri de  değişebiliyor. Gelin hep beraber cnet.com’da paylaşılan karşılaştırma fotoğraflarını inceleyelim.

Resim 1: Havuç tezgahı

Resim 1: Havuç tezgahı

İlk fotoğrafta görüldüğü üzere, Galaxy S9, Google Pixel 2’ye oranla çok daha parlak bir fotoğraf ortaya çıkarmış. Açıksası, Pixel 2’nin daha gerçekçi ve dinamik durduğunu belirtmeden geçemeyiz.

Galaxy S9, Google Pixel 2

Resim 2: Bina çekimi

2. fotoğrafta görüldüğü üzere, “havuç tezgahından” binalara geçildiğinde Galaxy S9, Pixel 2’ye oranla çok daha gerçekçi görünen, renklerin çok daha canlı gözüktüğü bir fotoğrafı bizlere sunuyor. Pixel 2’de binadaki renkler ve bulutların renkleri neredeyse iç içe gibiyken S9 bu konuda iyi bir iş çıkarmış gibi görünüyor.

Düşük Işıkta Fotoğraflar

Düşük ışıkta fotoğraf çekmeye geldiğimizde ise işin için “f” değeri giriyor. “f” değerini kısaca tanımlamak istersek -Objeden yansıyan ışınların ne kadar yoğunlukta ve şiddette düşeceğini belirleyen sisteme denir.” - şeklinde açıklayabiliriz.

Diyafram değeri (f) ne kadar düşük olursa  karanlıkta veya düşük ışıkta çektiğiniz fotoğraflar daha kaliteli gözükür. Bu konuda S9, f/1.5 diyafram açıklığı ile Pixel 2’deki f/1.8 değerine göre düşük ışıkta çok daha iyi performans verir desek yanlış olmaz. Gelin hep beraber iki cihazın düşük ışık 

Galaxy S9

Resim 3: Düşük ışık kamera performansı

fotoğraf performansına bir göz atalım. 

3. Fotoğrafta görüldüğü üzere, Galaxy S9, f/1.5’in hakkını veriyor. Özellikle gökyüzüne baktığınızda oluşan pikselleşmelerden farkı rahatlıkla anlayabilirsiniz. S9, Pixel 2’ye oranla çok daha yumuşak, detayları belli olan, kaliteli bir fotoğraf ortaya sunmuş. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Burada sadece 2 telefon arasındaki karşılaştırmaya bakıyoruz. Pixel 2’nin bu haliyle günümüzdeki bir çok telefondan daha iyi bir performans ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

 

İç Işıkta Fotoğraflar: Orta Seviye

 

Şimdiki karşılaştırma ise ne çok fazla ışıklı, ne de düşük ışıklı bir ortamda çekilen fotoğraflardan oluşuyor. 

galaxy-s9

Resim 4: İç ışık kamera performansı

4. Fotoğrafta görüldüğü üzere S9, rakibine oranla daha parlak bir fotoğraf ortaya koymuş. Pixel 2, biraz daha karanlık olarak çekmiş olsa da detaylar konusuna geldiğimizde her 2 telefon da bizi üzmüyor.

 

Portre Modu

Son yılların kamera trendlerinden biri ise portre modu. Birçok kişi portre modunun ne olduğunu biliyordur. Bilmeyenler için açıklamak gerekirse, belirli bir nesneyi (insan,çiçek,böcek,kuş) ortaya çıkararak arkasının blurlaştırılma (bulanıklaştırılma) işlemine denmekte. Gelin 2 cihazın portre moduna bir göz atalım.

Pixel 2, portre modu

Pixel 2, portre modu

s9-portre

Galaxy S9, portre modu,

İki telefonun portre modlarına bakıldığında  arada bariz bir fark olduğu söylenemez. İki telefon da birbirlerine yakın işler çıkarmışlar gibi duruyor. Gayet kaliteli ve dikkat çeken çekimler.

 

2X Yakınlaştırma

Çekilen fotoğraflarda, kamera ne kadar yaklaştırılırsa bir o kadar görüntüde bozulmalar meydana gelebilir.

Resim 7: 2X Yakınlaştırma

Resim 7: 2X Yakınlaştırma

7. fotoğrafta görüldüğü üzere yakınlaştırma yapılınca görüntüde bazı bozulmalar meydana gelmiş. Her iki telefonun da birbirine yakın bir performans sergilediğini söylemek yanlış olmaz. S9 biraz daha parlak gibi :)

Video detayları için Youtube’da birçok video bulabilirsiniz.

SONUÇ

Kişisel görüş belirtmemiz gerekirse S9, az bir farkla kamera konusunda öne geçiyor diyebiliriz. Ama her iki telefonu da kamera açısından gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. İki telefon da sizi kamera konusunda yarı yolda bırakmayacaktır.