Frengi nedir | Firma Ekle - Ücretsiz Firma Rehberi - Ücretsiz Firma Ekle

Frengi nedir

Treponema Pallidum isimli mikrobun yol açtığı sistemik bir hastalık olan frengi, cinsel yolla ...
Frengi nedir

Frengi nedir

Treponema Pallidum isimli mikrobun yol açtığı sistemik bir hastalık olan frengi, cinsel yolla bulaşıyor. Bunun dışında ise an transfüzyonları, öpüşmek vb. yollar ile bulaşabilir.

Ancak şunlar cinsel yolla olan ilişkiye göre daha azdır.  Hastalık cinsel yolla bulaştığı için, cinsel organlarda meydana gelen yaralar ile kendisini göstermektedir.

FRENGİ NEDİR

Frengi; cinsel yolla bulaşan ve tedavi edilmediği vakit ciddi sıhhat problemlerine niçin olabilen bir enfeksiyondur.

Cinsel yolla bulaşan frengide; derideki taze lezyonların sızıntıları, meni ve vajina salgısı gibi beden sıvıları mühim bir yer tutar. Bu hastalık halk arasında bel soğukluğu olarak adlandırılmakta ve bilinmektedir.

Hastalığın açıklananle kendisini göstermeden önce, 21 gün (3-90 gün) kuluçka vakitı vardır.

FRENGİ BELİRTİLERİ

3 evresi olan frengi, her bireyde değişik açıklananle meydana çıkmaktır. En net sendromu yara olan frengi; deri döküntüleri, kızarıklık, el avuçlarında ya da ayaklarınızın alt kısımlarında sert, kırmızı ya da kırmızımsı kahverengi lekeler olarak kendisini gösterir.

frengi nedir

Sahip olabileceğiniz başka açıklanan arasında; ateş, şişmiş lenf bezleri, boğaz ağrısı, düzensiz saç dökülmesi, baş ağrıları, kilo kaybı, kas ağrıları ve yorgunluk (çok yorgun hissetme) yer alabilir.

FRENGİ KİMLERDE GÖRÜLÜR

  • Birden çok cinsel partneri olanlar,
  • Hasta şahıslarla cinsellik yaşayanlar,
  • Korumasız bir cinsel temas yaşayanlar,
  • Lezyonlara dokunan kişiler.

FRENGİNİN TEDAVİSİ

Penisilin bu hastalığın her kısmında müracat edilen ilk seçenektir ve genelde hastalığı başarı ile tedavi etmektedir. Bulguları görüldüğü ilk andan itibaren bir ekspertize başvurmanız gerektiğince mühimdir.